Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 310 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 892
دیروز  ------------------دیروز ------------------15410
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 16301

با راه‌اندازی سامانه کشوری نظارت بر مراکز درمان اعتیاد؛ جلوگیری از ارائه خدمات به معتادانی که از چند مرکز ترک اعتیاد خدمت می‌گیرند

امتیاز کاربرانمدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با بیان اینکه در حال حاضر 460 کمپ ترک اعتیاد در حال فعالیت هستند و 200 کمپ هم برای آغاز فعالیت موافقت اصولی دریافت کرده‌اند، گفت: از شش ماهه گذشته تاکنون 400 کمپ ترک اعتیاد غیرمجاز تعطیل شده است.

فرید براتی سده در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه از راه‌اندازی سامانه کشوری نظارت بر مراکز درمان اعتیاد خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این سامانه، کلیه مراکز درمان اعتیاد و تمامی افرادی که می‌خواهند خدمات درمانی مجاز ارائه کنند باید در این سامانه ثبت‌نام کنند.

وی در مورد علت راه‌اندازی این سامانه،‌ اظهار کرد: با راه‌اندازی سامانه کشوری نظارت بر مراکز درمان اعتیاد از تعداد مراکز درمان اعتیاد و تعداد و نحوه خدمات ارائه شده به متقاضیان مطلع می‌شویم و همچنین با راه‌اندازی این سامانه از دریافت خدمات متفاوت توسط افرادی که از چند مرکز ترک اعتیاد مختلف خدمت می‌گیرند، جلوگیری می‌شود.

به گفته براتی سده، مراکز درمان اعتیاد پس از دریافت مجوز و آغاز به کار باید در این سامانه ثبت‌نام کنند و در مجموع باید هر مرکزی که در کشور در رابطه با درمان اعتیاد فعال است باید در این سامانه ثبت‌نام کند.

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه راه‌اندازی این سامانه فعالیتی است که ستاد مبارزه با مواد مخدر طبق مصوبات قانونی در نظر گرفته است،‌ خاطر نشان کرد: در این سامانه باید آمار و ارقام مربوط به مراکز درمان اعتیاد و تعداد آنها لحاظ شود که انجام این فعالیت به وزارت بهداشت سپرده شده است.

وی در ادامه همچنین در مورد پیشنهاد رییس جمعیت خیریه تولدی دوباره مبنی بر رتبه‌بندی کیفی کمپ‌های ترک اعتیاد، اظهار کرد: فعلا این موضوع یک پیشنهاد است و اجرایی شدن یا نشدن آن فرآیندهای دیگری را لازم دارد که مطمئنا بیش از هر چیز دیگری نیازمند تامین بودجه و اعتبار است.

براتی سده در پایان افزود: برای رتبه‌بندی کیفی کمپ‌های درمان اعتیاد نیازمند بررسی و ارزیابی جداگانه تمامی کمپ‌های درمان اعتیاد هستیم که زمان زیادی را می‌طلبد و اجرایی شدن آن فعلا مشخص نیست.


منبع خبر: ايسنا 92/2/1

بازی آمریکا و غرب با تجارت مواد مخدر افغانستان از نگاه رسانه افغان

امتیاز کاربران

کابل – پایگاه اینترنتی ˈشبکه اطلاع رسانی افغانستانˈ آمریکا و غرب را در تجارت مواد مخدر در افغانستان سهیم دانست و نوشت که واشنگتن در صدد است با سود مواد مخدر گروههای شبه نظامی تغذیه شوند و جنگ و ناامنی در کشور همچنان ادامه یابد.

شبکه اطلاع رسانی افغانستان در مقاله ای با عنوان ˈنقش آمریکا و غرب در جایگاه تجارت مواد مخدر در افغانستانˈ نوشت: واشنگتن با ادامه ناامنی در افغانستان می کوشد بهانه حضور طولانی خود و غرب را در کشور توجیه کند و از طرف دیگر به طور گسترده از تجارت مواد مخدر سود ببرد.

بخشی از گزارش اخیر سازمان ملل درباره اراضی زیر کشت بوته خشخاش در استان هلمند که تحت سیطره نظامیان انگلیسی قرار دارد، نشان می دهد که از سال 2006 تا سال 20012 اراضی زیر این کشت در منطقه سیر صعودی داشته است.

در گزارش سازمان ملل آمده است که سال 2006 اراضی زیر کشت خشخاش 69 هزار و 324 هکتار بود که سال 2007 به 112 هزار و 770 هکتار رسید و سال 2008 نیز به حدود 113 هزار و 590 هکتار افزایش یافت.

بنا بر این گزارش، در حالیکه میزان این کشت در سال 2009 فقط 69 هزار 832 هکتار، سال پس از آن 65 هزار و 45 هکتار بود و 2011 به 63 هزار و 307 هکتار کاهش یافت اما سال 2012 با افزایشی جدی به 75 هزار و 165 هکتار اراضی استان هلمند رسید.

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) ضمن ابراز نگرانی اعلام کرد افزایش کشت خشخاش نه تنها در هلمند بلکه در سراسر افغانستان از جمله استان های تخار در شمال و ننگرهار در شرق نیز بیشتر شده است.

این سازمان اعلام کرده است که علت افزایش کشت، تولید و سرانجام قاچاق مواد مخدر، ˈناامنیˈ است.

در برخی گزارش های پیشین آمده است که تولید مواد مخدر در افغانستان از زمان حمله آمریکا از سال 2001 تا کنون به 40 برابر افزایش یافته است.

شبکه اطلاع رسانی افغانستان می افزاید: 11 سپتامبر بهانه ای برای سرپوش گذاشتن آمریکایی ها بر خواسته های سلطه جویانه خود بود و در واقع اهمیت ژئوپولتیکی برخی مناطق سبب شد تا به جایگاه افغانستان به عنوان مهمترین دلیل برای حمله واشنگتن به این منطقه پس از بازی 11 سپتامبر پرداخته شود.

این شبکه افزود: آمریکا و همپیمانانش پس از حادثه 11سپتامبر به بهانه مبارزه با طالبان به عنوان صاحبان مزارع کشت خشخاش و نابود کردن این مزارع به افغانستان حمله کردند. در ابتدا موضوع مبارزه با مواد مخدر به عنوان یکی از اهداف اصلی این حمله تعیین شده بود که البته سپس موضوع دخالت پنهان قوای انگلستان و آمریکا در توسعه کشت مزارع خشخاش و گسترش این تجارت در برخی گزارش های رسانه ای مطرح شد.

شبکه اطلاع رسانی افغانستان نوشت: روند رو به افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان یک پدیده اتفاقی نبوده و همواره همراهی و حمایت واشنگتن و غرب را داشته، زیرا سود و منافع سرشار آن برای مقامات آمریکا و انگلیس در خور توجه بوده است.

در ادامه گزارش آمده است: با توجه به اینکه استان هلمند بیشترین میزان تولید تریاک را بین استان های افغانستان دارد، لذا تلاش انگلیس از ابتدای حضور نظامی خود در افغانستان برای استقرار بیشترین نیروی خود در این منطقه، تصادفی نبوده است.

این شبکه با تاکید به اینکه غرب و اروپا در پوشش مبارزه با مواد مخدر وارد افغانستان شدند تا در عمل از این منبع سود هنگفت ببرند، نوشت: افغانستان به عنوان اصلی ترین منبع تولید تریاک جهان این فرصت را به آمریکا می دهد که بازار مواد مخدر را در دست بگیرد و از سود آن سهم ببرد.

ˈاگر چه کشاورزان سودی عایدشان نمی شود، اما بیشترین نفع را مافیای مواد مخدر به جیب می زند و سود حاصل از فروش آن هزینه گروه های شورشی و طالبان را همچنان تامین می کندˈ.

شبکه اطلاع رسانی افغانستان درباره راهبرد آمریکا به عنوان مبارزه با مواد مخدر نوشت: استراتژی واشنگتن و آمریکا در مساله مبارزه با مواد مخدر این گونه تعریف می شود که در صورت مساله، این مبارزه تداوم یابد و همچنان ادامه داشته باشد ولی به شکست تولید و تجارت این مواد و دست اندرکاران آن نیانجامد، زیرا وجود بهانه هایی برای تحقق اهداف راهبردی آنها از جمله تروریسم و مواد مخدرلازم است.

این شبکه در ادامه افزود: واشنگتن درصدد است با سود تولید و تجارت مواد مخدر، گروههای شبه نظامی تغذیه شوند، جنگ و ناامنی همچنان در افغانستان ادامه داشته باشد، بهانه ماندن واشنگتن و غرب در کشور ما همچنان پایدار بماند و از طرف دیگر غربی ها نیز می توانند به طور گسترده از این تجارت سود ببرند و در قاچاق مواد مخدر سهیم باشند.

ˈاز سوی دیگر، تجارت این مواد می تواند به ناامنی مرزها و اخلال در امور کشورهای همسایه دامن زند که غرب از این مساله نیز نفع می برد. بنابر این، گرچه مساله مواد مخدر اصلی ترین دلیل حضور آمریکا در منطقه نمی باشد اما نمی توان اهمیت این موضوع را برای واشنگتن نادیده گرفتˈ.

این شبکه با تاکید بر اینکه بر همه روشن است که افزایش چند برابری تولید مواد مخدر در افغانستان، بدون حمایت غربی ها و برخی مقامات داخلی مقدور نیست، ادامه داده است: سخنان مسوولان و مقامات افغانستان نشان می دهد که بر این باورند بیشترین علت افزایش کشت مواد مخدر، حمایت انگلیس و آمریکا می باشد.

ˈچندی پیش معاون وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که اگر بخواهیم با افزایش تولید مواد مخدر مبارزه کنیم تنها راه حل، افزایش نیروهای افغانستانی ویژه مبارزه با مواد مخدر بویژه محو کشت خشخاش است. یعنی در واقع ماموریت مبارزه با این مواد را از دست نیروهای خارجی بگیریم و به ماموران داخلی بسپاریم که مطمئنا غربی ها هیچگاه این امر را نخواهند پذیرفت، زیرا نمی خواهند این همه سود را از دست بدهندˈ.


منبع خبر: ايرنا 92/1/29

برقراری 230 هزار تماس با خط ملی اعتیاد در سال 91

امتیاز کاربران

هشدار نسبت به افزایش مصرف شیشه و کاهش مصرف کراک در کشور

به گفته مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در سال گذشته 230 هزار تماس با «خط ملی اعتیاد» برقرار شده که مصرف شیشه با رشد 2 درصدی نسبت به سال پیش از آن، 49 درصد تماس‌ها را به خود اختصاص داده است.

فرید براتی سده در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: بعد از شیشه، هروئین، تریاک، حشیش و کراک به ترتیب بیشترین سوال‌ها را در تماس با خط ملی اعتیاد به خود اختصاص داده‌اند که در این زمینه می‌توان به افزایش مصرف شیشه و کاهش مصرف کراک با توجه به درصد تماس‌ها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تماس‌های برقرار شده در سال 91 نسبت به سال قبل از آن 15 درصد رشد داشته است، گفت: مهمتر از رشد تماس گیرندگان با خط ملی اعتیاد، درصد پاسخ گیرندگان است که در سال 91، 94 درصد از تماس گیرندگان پاسخ مورد نظر خود را دریافت کرده‌اند و این رقم نشان دهنده رشد 24 درصدی این موضوع نسبت به سال 90 است.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی همچنین علت افزایش تماس‌ها با خط ملی اعتیاد به خصوص در سه ماهه پایانی سال گذشته را برگزاری کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف شیشه و اطلاع رسانی در مورد خط ملی اعتیاد دانست.

براتی سده افزود: راهکارهای پیشگیری، راهکارهای ترغیب فرد مصرف کننده برای ورود به چرخه درمان اعتیاد، مراکز ترک اعتیاد، کمپ‌ها و مراکز بستری عمده سوال‌های تماس گیرندگان با این خط را شامل شده است.

وی در پاسخ به اینکه چند درصد از تماس گیرندگان خود مصرف کننده بوده‌اند نیز گفت: طبق آمار تنها چهار درصد از تماس گیرندگان مواد مخدر مصرف می‌کردند که این درصد بسیار پایین است و عمدتا خانواده‌ها به علت مشکلاتی که مصرف مواد مخدر در خانواده ایجاد می‌کند، عمده تماس گیرندگان را شامل شده‌اند.

وی افزود: زنان با 85 درصد بیشترین تماس گیرندگان با خط ملی اعتیاد بوده‌اند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی هشدار داد: طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، درصد مصرف کنندگان شیشه بسیار بالاست که این موضوع نگران کننده است، این در حالیست که سیاست گذاری ستاد مبارزه با مواد مخدر بر روی بحث پیشگیری از این موضوع قرار ندارد و منابع به مباحث دیگری اختصاص می‌یابد.

وی بیان کرد: نکته‌ای که آمار خط ملی اعتیاد نشان می‌دهد این است که سوالات مربوط به پیشگیری در سال 91 نسبت به مدت مشابه آن در سال 90 رشد چشمگیری داشته است.

براتی سده ادامه داد: توجه بیشتر مردم به موضوع پیشگیری نیازمند سرمایه گذاری کلان و جدی در این زمینه است که باید به آن توجه کرد.


منبع خبر: ايسنا 92/1/27

دو کارخانه تولید هروئین در استان بدخشان افغانستان تخریب شد

امتیاز کاربران

کابل – نیروهای امنیتی و مسوولان اداره مبارزه با مواد مخدر افغانستان از تخریب دو کارخانه تولید ماده مخدر هروئین در شهرستان ˈوردوجˈ در استان بدخشان خبر دادند.

به گزارش ایرنا، ˈحبیب الله فروغیˈ رییس اداره مبارزه با مواد مخدر فرماندهی پلیس استان بدخشان روز سه شنبه به رسانه های محلی گفت: دو کارخانه تولید هروئین در شهرستان وردوج که در روزهای اخیر در اختیار مخالفان مسلح و قاچاقچیان مواد مخدر قرار داشت، توسط نیروهای امنیتی تخریب شد.

گفته می شود در این شهرستان که از مراکز مهم مخالفان مسلح دولت افغانستان و قاچاقچیان بود، شش کارخانه هروئین وجود داشت.

در حالی که 11 سال قبل نیروهای خارجی به سرکردگی آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و تولید مواد مخدر به افغانستان لشگر کشی کردند، روز گذشته اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی اعلام کرد که کشت خشخاش در افغانستان در شش سال گذشته، 3 برابر شده است.

بر اساس این گزارش، 75 هزار هکتار از کشتزارهای خشخاش در استان هلمند افغانستان که نیروهای انگلیسی و آمریکایی در آن منطقه مستقرند، وجود دارد.

این گزارش در حالی منتشر می شود که قرار است تا یک سال دیگر نظامیان خارجی به طور کامل از افغانستان خارج شوند و وعده های آنان برای سرکوب تروریسم و نابودی مراکز تولید تریاک و مواد مخدر محقق نشده است.

گزارشها حاکی است علاوه بر هلمند در استان های ننگرهار، تخار، قندهار، ارزگان و فراه نیز بوته خشخاش کشت می شود که از آن تریاک و دیگر مواد مخدر به دست می آید.


منبع خبر: ايرنا 92/1/27

برنامه جامع ایدز واعتیاد تدوین شد/آغاز عملیات اجرا در انتظار تصویب کمیته درمان

امتیاز کاربرانرییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از تهیه برنامه جامع ایدز و اعتیاد خبر داد و گفت: در صورت تصویب کمیته درمان مربوطه، عملیات اجرای آزمایشی این برنامه در دو استان کشور آغاز خواهد شد.

دکتر محمد مهدی گویا در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: برنامه جامع پیشگیری از ایدز و دیگر بیماری‌های واگیر در میان معتادان از سوی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تهیه شده است.

وی در این باره ادامه داد: برای اجرای برنامه منتظر تصویب آن در کمیته درمان شامل وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با مواد مخدر سازمان بهزیستی و ... هستیم.

گویا گفت: این برنامه، برنامه جامعی است که در صورت پذیرش و حمایت کمیته درمان مربوطه، در نظر داریم امسال در دو استان کشور به صورت آزمایشی آن را اجرا کنیم.

وی ارایه توضیحات بیشتر درباره این برنامه را به زمان مصوب شدن آن در کمیته درمان مربوطه موکول کرد.


منبع خبر: ايسنا 92/1/27

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است