Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 115 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 203
دیروز  ------------------دیروز ------------------13514
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 64964

جلوگیری از سفر زائران حامل مواد مخدر در ایام حج/ ضبط 5 ساله گذرنامه زائران حامل مواد مخدر

امتیاز کاربرانفرمانده پلیس فرودگاه ها گفت: اگر از زائر حج مواد مخدر کشف شود، علاوه بر محروم شدن این فرد از زیارت، گذرنامه اش طبق قانون 5 سال ضبط می شود.


سردار حسن مهری در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با اشاره به اعزام حجاج به سرزمین وحی از 20 ایستگاه پروازی و آمادگی کامل پلیس فرودگاهها برای بدرقه حجاج، گفت: تمام تلاش پلیس فرودگاهها اعزام عزتمندانه زائران خانه خدا به عربستان است و تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا از عبور اقلام ممنوعه جلوگیری کنیم تا برای زائران در عربستان مشکلی پیش نیاید.

وی ادامه داد: امسال از 20 ایستگاه پروازی در کشور حجاج اعزام می شوند و بهترین ماموران این پلیس که آموزش های لازم را دیده اند در زمان اعزام زائران بکارگیری می شوند.

فرمانده پلیس فرودگاههای کشور با بیان اینکه پلیس تمام تلاش خود را می کند که هیچ مواد مخدری به عربستان حمل نشود، تاکید کرد: فهرست داروهای ممنوعه از سوی سازمان حج و زیارت اعلام شده است و از زائران می خواهیم ضمن همکاری با پلیس از آوردن این داروها خودداری کنند چرا که ماموران از حمل این داروها جلوگیری می کنند.

مهری افزود: ماموران تمام اقدامات لازم را برای پیشگری از انتقال مواد مخدر مواد مخدر در فرودگاهها بکار گرفته اند. خوشبختانه در سال های گذشته ماموران فرودگاه عربستان نتوانسته اند یک گرم مواد مخدر از زائران ما کشف کنند که این موضوع ناشی از جدیت پلیس فرودگاه است.

وی از ممنوع الخروج شدن زائران در صورت کشف مواد مخدر از آنها خبر داد و گفت: اگر از هر زائری مواد مخدر کشف شود، علاوه بر اینکه این فرد از سفر معنوی حج باز می ماند،گذرنامه اش براساس قانون  به مدت 5 سال ضبط شده و امکان خروج از کشور را نخواهد داشت.

فرمانده پلیس فرودگاه های کشور در مورد اینکه برخی حجاج اقدام به جاساز مواد مخدر در لباس، کفش و بار می کنند، گفت: پلیس علاوه بر اینکه تمامی جاسازهای مواد مخدر را می شناسد، با استفاده از دستگاههای کمک بازرسی مواد های جاسازی شده را کشف می کنند. 


منبع: میزان 96.05.09

ضرورت پرداختن به اعتیاد، به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت

امتیاز کاربران


دبیر علمی یازدهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد گفت: پرداختن به اعتیاد به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت ضرورت دارد و در این کنگره مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محسن روشن پژوه در این باره افزود: "کنگره بین المللی دانش اعتیاد" بزرگترین رویداد علمی کشور و از جمله بزرگترین آن در منطقه است که در یک دهه گذشته، علاوه بر جذب مشارکت جمع کثیری از اندیشمندان، صاحب نظران و پژوهشگران در عرصه ملی و بین المللی، توجه بخش مهمی از سیاست گذاران، مسؤولان، دست اندرکاران، ارائه دهندگان خدمت و فعالان حوزه کنترل و کاهش اعتیاد و عموم مردم را نیز به خود جلب کرده است.

وی گفت: «یازدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد» توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران و سازمان بهزیستی کشور با حضور و مشارکت اَرزنده تمامی فعالان و صاحب نظران حوزه‌های مرتبط در سطح ملی و بین المللی از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ شهریور با ارائه سخنرانی‌ها، نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی، مقالات در موضوعات مختلف از جمله علوم پایه، بالینی، انسانی، اجتماعی، حقوق و ... به همراه نمایشگاه جانبی در مرکز همایش‌های بین المللی رازی تهران برگزار خواهد شد.

روشن پژوه با بیان اینکه با توجه به همزمانی برگزاری یازدهمین «کنگره بین المللی دانش اعتیاد» با آغازین سال دوره دوازهم ریاست جمهوری و ششمین برنامه توسعه کشور و ضرورت پرداختن به اعتیاد، به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت، لزوم ایجاد بستری مناسب برای گفتمانی سازنده و تعامل بیشتر اندیشمندان در این زمینه ضرورت دارد ادامه داد: محور اصلی کنگره "گفتمان اجتماعی، ترجمان دانش و جهت گیری‌های آینده" انتخاب شد، تا از این طریق توجه پژوهشگران، سیاست گذاران، دست اندرکاران و سایر اقشار تأثیر گذار جامعه، بیش از پیش، به این مهم جلب شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، برگزاری مناظره در مورد موضوعات چالشی اساسی حوزه اعتیاد و اضافه شدن جوایز جدید به منظور قدردانی از مقالات برتر را از نوآوری‌های کنگره امسال برشمرد و گفت: با توجه به استقبال علاقه‌مندان برای ارائه مقاله و درخواست مکرر از دبیرخانه همایش برای تمدید مهلت ارسال چکیده مقالات، کمیته برگزاری، مهلت دریافت چکیده مقالات را تا ۱۵ مرداد تمدید کرد و از کلیه محققین و پژوهشگران درخواست می‌کند برای رعایت زمان بندی همایش حداکثر تا تاریخ فوق چکیده مقالات خود را از طریق وبسایت کنگره به نشانی www.ascongress.ir ارسال کنند.


منبع: صدا و سیما 96.05.08

پورمختار: مجازات اعدام در قانون جدید مبارزه با موادمخدر لغو نمی شود

امتیاز کاربران

 

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اظهار به اینکه اعدام‌ها لغو نخواهد شد، گفت: در قانون جدید، به طور کلی اعدام لغو نمی‌شود بلکه توجه ما به عوامل اصلی بر می گردد.

به گزارش ایسنا، برنامه "بدون خط خوردگی" با موضوع طرح جدید مجلس درباره مواد مخدر و آثار و نتایج آن و با حضور محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

پورمختار با اشاره به اینکه در طرح جدید مجلس درباره قانون مبارزه بامواد مخدر به اعدام ها توجه ویژه ای شده است، گفت: در این قانون به محدودسازی اعدام، به لحاظ آثار و عوارضی که در طول سال های گذشته داشته توجه شده است همچنین می‌توان گفت حساسیت‌های بین‌المللی بر این پیشنهاد و تصمیم گیری برای لغو قانون اعدام برای مبارزه با مواد مخدر تاثیر گذار بوده است.

وی تاکید کرد: کمیسیون حقوقی و قضایی به این نقطه رسیده که قانون گذشته اثربخش نبوده و شاهد هستیم تعداد متنابهی حکم اعدام صادر و اجرا شده و تعداد زیادی هم در نوبت هستند ولی به دلایل مختلف از جمله آثار و تبعات اجتماعی که در خانواده‌ها و جامعه دارد، اجرایی نمی‌شود و حتی در مبارزه با مواد مخدر بی اثر بوده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اذعان داشت: به طور کلی تا به حال کسانی در این حوزه اعدام شدهاند یا برایشان حکم صادر شده، نیروهای دم دستی هستند که به دلایل مختلف وارد این عرصه شدند و بعضا هم ناخواسته یا بی‌اطلاع بوده‌اند و طبیعتا ما نباید اجازه دهیم روال نادرست گذشته ادامه پیدا کند.

وی با اظهار به اینکه اعدام‌ها لغو نخواهد شد، خاطرنشان شد: در قانون جدید، به طور کلی اعدام لغو نمی‌شود بلکه توجه ما به عوامل اصلی بر می‌گردد. تصمیمی که در این خصوص گرفته شده، اولا اعدام نسبت به آن گروه‌هایی که به صورت سازمان یافته و همچنین مسلحانه جرم را مرتکب می‌شوند جاری خواهد شد و همچنین کسانی که قبلا سابقه در رابطه با مواد مخدر داشته‌اند و تکرار کرده باشند، شامل حکم اعدام خواهند شد؛ بنابراین ما محدود نمی‌کنیم ولی اوزان دستخوش تغییر شده است.

پورمختار به شرایط اعدام در قانون جدید اشاره و عنوان کرد: در آخرین جلسه‌ای که مشترکا با مسئولین قوه قضائیه و همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر داشتیم برای تریاک ۵۰ کیلو تعیین شد برای حشیش و مواد روان گردان ۲ کیلو و در خصوص سایر موارد که شامل حمل و نگهداری و فروش و تهیه و تولید است سه کیلو تعیین شد.

وی به بندی که در قانون جدید مبارزه با مواد مخدر اضافه شده است اشاره و بیان کرد: دولت را موظف کردیم تا امر توزیع را ساماندهی کند و از یک طرف رابطه بین توزیع کننده و قاچاقچی را قطع کند و از طرف دیگر کسانی که معتاد به معنای واقعی هستند شناسایی و مدیریت کند.

منبع: ایسنا 96.05.07

 

نظرات پژمانفر درباره طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر

امتیاز کاربران

 


نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و موضوعی با عنوان "توزیع مواد مخدر دولتی" گفت: مستثنی کردن یک ماده مخدر و حمایت کردن از آن باعث رشد اعتیاد در سایر مواد مخدر خواهد شد.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: چنانچه ما از افرادی که از ماده مخدر تریاک استفاده می‌کنند حمایت کنیم و دیگران را رها کنیم، این مسئله زمینه‌ساز رشد اعتیاد مواد مخدر غیرتریاک در جامعه خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه «اثبات شیء نفی ماعدا نمی‌کند» تصریح کرد: یقینا بین مواد مخدر صنعتی و غیرصنعتی تفاوت وجود دارد، اما بدین معنا نیست که زمینه مصرف تریاک را به این شکل آزاد کنیم و آیا با انجام چنین کاری مصرف مواد مخدر صنعتی در جامعه کاهش پیدا می کند، اینطور نیست و افراد با چه منطق و دلیلی بیان می کنند که در صورت اجرای چنین طرحی مواد مخدر صنعتی کاهش پیدا می کند، هیچ منطقی پشت این قضیه وجود ندارد.
 
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس عنوان کرد: همچنین باتوجه به این که امروزه مصرف مواد مخدر صنعتی هم در جامعه وجود دارد، اجرای چنین طرحی باعث کوتاه شدن دست قاچاقچیان نخواهد شد.
 
پژمانفر با بیان اینکه «یکی از عوامل ناموفق بودن در مبارزه با مواد مخدر کوتاهی و ناقص عمل کردن مصوبات قانونی مبارزه با مواد مخدر است» بیان کرد: متاسفانه گاهی برخی افراد با تعبیری اشتباه بیان می‌کنند که نتیجه سال‌ها مبارزه با مواد مخدر چه بوده است، این یک اشتباه و تهمت ناروا است چراکه امروز مبارزه واقعی با مواد مخدر در جامعه شکل نگرفته و در هر زمانی بخشی از کار مشکل داشته است.
 
وی ادامه داد: راه حل مسائل، عقب نشینی در مبارزه با مواد مخدر نیست و قطعا نیاز است که ما به درستی وارد جریان مبارزه با مواد مخدر شویم، همانطور که در مقاطعی از بعد انقلاب یا در سایر کشورها دیده ایم که با مبارزه جدی توانسته اند مصرف مواد مخدر را مدیریت کنند.
 
پژمانفر گفت: توزیع مواد مخدر دولتی بدین معنا است اکنون که ضعف در مدیریت داریم، بنابراین به مصرف تریاک کاری نداشته باشیم، از این بخش عقب نشینی کنیم و در سایر بخش‌ها همان روال ضعیفمان را ادامه دهیم.
 
وی اظهار داشت: هر طرحی ممکن است منافعی داشته باشد اما ضررهای این طرح فراوان است و اگر بخواهیم برای جلوگیری کردن از مواد مخدر شرایط این چنینی را مهیا کنیم قطعا باید با دقت بیشتری عمل شود.
 
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان این که «با مسئله حذف اعدام در مواد مخدر مخالف بودم» گفت: چرا که اگر بخواهیم مجازات اعدام را در سطح ۱۰۰ کیلوگرم تریاک قرار دهیم و فردی که ۹۹ کیلوگرم مواد داشته است مجازاتش اعدام نباشد قطعا زمینه حضور بیشتر مواد در جامعه را فراهم خواهد کرد.
 
این نماینده مجلس گفت: این که بیان شود خانواده‌های اعدامیان پس از اعدام می‌بایست چه کاری انجام دهند بحث و مطلب دیگری است و قطعا اگر وظایف خود در مسیر قضایی را صحیح انجام دهیم هیچ کدام از ضررها متوجه جامعه نخواهد شد.


منبع: ایسنا 96.05.08

معاون وزارت کشور افغانستان:140 "قاچاقچی" بزرگ مواد مخدر در افغانستان بازداشت شدند

امتیاز کاربران


معاون وزارت کشور از بازداشت 140 قاچاق‌چی بزرگ مواد مخدر خبر داد و گفت: در 4 ماه گذشته 874 قاچاقچی از سراسر کشور بازداشت شدند.


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، عبدالخلیل بختیار معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور افغانستان در نشست خبری پیرامون دستاورد‌های 4 ماهه این معاونت اظهار داشت: این معاونت از آغاز سالجاری تاکنون 764 عملیات را برای بازداشت قاچاقچیان مواد مخدر راه‌اندازی کرده که 114 عملیات آن، عملیا‌ت‌های بزرگ بوده‌ است.

بختیار با افشای هویت برخی قاچاق‌چیان تصریح کرد: 21 تن از کارمندان ارشد وزارت‌های کشور و دفاع و نیز در بین قاچاق‌چیان حضور دارند که 15 تن آنها از وزارت کشور و 6 تن آنها از وزارت دفاع هستند.

وی با بیان اینکه در این عملیات‌ها 19 کارخانه تولید مواد مخدر نابود شده، توضیح داد: در بین بازداشت شدگان 5 قاچاقچی پاکستانی و 3 قاچاق‌چی ایرانی نیز هستند.

معاون وزارت کشور اظهار داشت: در عملیات‌های که از سوی مسئولان معاونت مبارزه علیه مواد مخدر راه‌اندازی شده بود، 116 تُن مواد مخدر، مواد شیمیایی و مشروبات الکلی کشف شده است.

عبدالخلیل بختیار با بیان اینکه جنگ‌افزارها، تلفن‌های همراه، دستگاه‌های مخابره و پول نقد از دستاورد‌های دیگر این عملیات‌ها است، گفت: در جریان این عملیات‌ها، 292 میلیون دلار به مافیای مواد مخدر ضرر وارد شده که اگر این مقدار مواد به بیرون از کشور قاچاق می‌شد، 900 میلیون دلار به جیب قاچاقچیان واریز می‌شد.

این در حالی است که افغانستان بزرگترین کشور تولید کننده مواد افیونی در سطح جهان بوده و با وجود حضور گسترده و صدها هزار نفری غرب، اما آمارهای تولید و قاچاق مواد مخدر با گذشت هر روز افزایش می‌یابد.


منبع: میزان 96.05.07

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است