Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما بدون مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 9596
دیروز  ------------------دیروز ------------------13354
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 9596

استاد دانشگاه:محرکها به عنوان مواد مخدر جدید، معضل پیچیده عصر حاضر است

امتیاز کاربران


استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در عصر حاضر دسته جدیدی از مواد مخدر با عنوان ˈمحرک هاˈ، معضل پیچیده ای را در جامعه موجب شده است.

به گزارش ایرنا، دکتر ˈآذرخش مکریˈ روز سه شنبه در همایش ˈسوء مصرف شیشه یا مت آمفتامین هاˈ افزود: این محرک ها شامل ˈکوکایینˈ، ˈاکستازیˈ، ˈریتالینˈ، ˈمت آمفتامین یا شیشهˈ و ˈآمفتامینˈ است.

وی اظهار کرد: همه این مواد محرک در افراد اثرات مشابهی ایجاد می کنند و تنها تفاوت آنها در قدرت و مدت اثر آنهاست.

وی افزود: از این تعداد محرک، کوکایین یک ترکیب گیاهی دارد زیرا از محیط و از گیاه ˈ کوکاˈ به دست می آید.

این روانپزشک اضافه کرد: باقی مواد مخدر محرک، ریشه صنعتی دارند و اثرات مخرب بیشتری از جمله جنون بر جای می گذارند.

وی با بیان اینکه مواد محرک (آمفتامین ها) فقط به طور واقعی قادرند در کوتاه مدت خستگی را رفع کنند، گفت: به این دلیل این مواد در بسترهای محیطی رشد می کنند که مردم از خستگی رنج می برند و استرس در آنها شدید است.

مکری با اشاره به آثار استفاده این مواد یادآور شد: فرد پس از یک مدت مصرف، دچار مسمومیت و در نتیجه عوارض روانی، جنون، پرخاشگری، بدبینی، وسواس، رفتارهای تکراری و تنوع طلبی جنسی می شود.

این روانپزشک تاکید کرد: 30 درصد مصرف کنندگان شیشه دچار جنون و 100 درصد آنها بدبین می شوند.

وی یادآور شد: تنها امیدواری در این ماده مخدر آن است که 85 درصد جنون معتادان به شیشه پس از قطع مصرف دارو برطرف خواهد شد.

دکتر مکری، مداخلات غیردارویی را تنها راه عمده مقابله با اعتیاد به مواد مخدر محرک برشمرد.

وی افزود: راه حل اساسی برای ترک و پاک شدن این معتادان، تاکید سه ماهه بر کم کردن مصرف آمفتامین، تاکید سه ماهه بر بازگشت فرد به جامعه و سپس بازتوانی و فعال سازی فرد با روشهای تنظیم هیجان است.

وی تصریح کرد: اگر محیط اطراف و زندگی فرد غنی باشد و استرس او کم و احساس خوشبختی در او زیاد شود نیاز به مواد مخدر در او کاهش می یابد یا از بین می رود.

این همایش یک روزه با حضور جمعی از پزشکان و روانپزشکان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت (ع) برگزار شد.

 

منبع خبر: ايرنا 91/10/19

عوارض مصرف بی رویه مواد مخدر شیشه سکته های قلبی و مغزی است

امتیاز کاربران

زنجان- رییس کمیته درمان اعتیاد استان زنجان کفت: عوارض مصرف بی رویه مواد مخدر از نوع شیشه در افراد سکته های قلبی و مغزی است.

رضا موسوی زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مصرف بی رویه شیشه در افراد عوارض نامطلوبی دارد که این روند به نوبه خود مشکلات متعدد جسمی و روحی را در مصرف کننده بوجود می آورد.

وی اظهار کرد: مصرف شیشه در درازمدت به جنون و عوارض ناشی از آن مانند افسردگی، بیقراری شدید در مصرف کننده منجر می شود.

موسوی زاده افزود: افزایش فشار خون بالا، تشنج، بیهوشی و کما از عوارض جبران ناپذیر جسمانی مصرف شیشه در افراد است.

وی با اشاره به اینکه سرخوشی، افزایش انرژی و پر تحرکی از عوارض کوتاه مدت مواد مخدر از نوع شیشه است اظهار کرد: متاسفانه مصرف بی رویه شیشه اثرات نامطلوبی دارد که بسیاری از مردم از این موضوع بی اطلاع هستند.

رییس کمیته درمان اعتیاد استان زنجان با بیان اینکه مصرف شیشه در جامعه علل های گوناگونی دارد گفت: باورهای فرهنگی و اجتماعی رایج در این حوزه موجب شده مردم به ویژه جوانان نسبت به مصرف بی رویه انواع مواد مخدر به ویژه شیشه اقدام کنند.

وی اظهار کرد: کاهش وزن و اشتها از مسائلی است که رغبت مردم را نسبت به مصرف این نوع مخدر در جامعه افزایش داده است.

موسوی زاده افزود: بسیاری از بانوان به دلیل کاهش وزن خود و کاهش اشتها نسبت به مصرف شیشه اقدام می کنند که قطع ناگهانی آن به افزایش وزن مجدد منتهی می شود.

وی شایع ترین علل مصرف شیشه را افزایش تمایلات جنسی در بین گروههای مختلف به ویژه در مردان اعلام و اظهار کرد: متاسفانه مشکلات جنسی در بین زنان و مردان بیش از گذشته افزایش یافته و به دلیل عدم مراجعه به پزشک و دریافت مشاوره های لازم شیشه مصرف می کنند.

رییس کمیته درمان اعتیاد استان زنجان گفت: مصرف شیشه پنج برابر تمایلات جنسی را در فرد افزایش می دهد که این موضوع به نوبه خود تبعات ناخوشایندی به همراه دارد.

موسوی زاده افزود: تهیه و توزیع راحت شیشه در آزمایشگاهها نیز از دیگر دلایل گسترش و سهولت آن محسوب می شود.


 

منبع خبر: ايرنا 91/10/18

2برخی مربیان برای لاغری بانوان ورزشکار، «شیشه» تجویز می‌کنند

امتیاز کاربران

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی کشور گفت: متأسفانه برخی مربیان برای لاغری بانوان ورزشکار توصیه می‌کنند که پودر خاصی را که حاوی مت‌آمفتامین است و محتوای ماده مخدر شیشه را دارد، مصرف کنند.


لطفعلی پورکاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: در مورد مکمل‌ها بیشترین توصیه‌‌ای که به باشگاه‌ها می‌شود این است که پزشکان ورزشی و کارشناسان تغذیه آن را تجویز کنند و مربیان فقط به امر مربیگری بپردازند.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی کشور تأکید کرد: تجویز مکمل توسط گروه پزشکان باید انجام شود و ورزشکاران نیز باید آنها را حتماً از داروخانه‌ها خریداری کنند و از تهیه مکمل توسط افراد خارج از سیستم رسمی، مغازه‌ای خاص و سوپرمارکت‌ها خودداری کنند.

وی تصریح کرد: متأسفانه برخی مربیان برای لاغری بانوان ورزشکار به آنها توصیه می‌کنند که پودر خاصی را که دارای مت‌آمفتامین است و محتوای ماده مخدر شیشه را دارد مصرف کنند.

پورکاظمی گفت: این دارو جلوی اشتهای ورزشکاران را می‌گیرد و باید ورزشکاران بدانند در سطح ورزش همگانی، ملی یا بین‌المللی این داروها دوپینگ و غیرمجاز محسوب می‌شوند.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی کشور افزود: به ورزشکاران همچنین هشدار می دهیم که در صورتی که آمپول کورتونی خود را مانند دگزامتازون و بتامتازون که برای تسکین کمردرد و عفونت ریه استفاده می‌شود به صورت عضلانی و وریدی تزریق کنند دوپینگ محسوب می‌شود.

وی افزود: اما همین دارو اگر به صورت موضعی به کمر و زانو تزریق شود دوپینگ محسوب نمی‌شود.

پورکاظمی همچنین در مورد اسپری کورتون نیز که در ورزشکاران مبتلا به آسم استفاده می‌شود، گفت: چنانچه این دارو به صورت پماد به عضلات و پوست مالیده شود مجاز است و دوپینگ محسوب نمی‌شود.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی کشور با اشاره به اعلام لیست داروهای دوپینگی برای سال 2013 افزود: در این لیست داروهای مجاز و غیرمجاز معرفی شده است و به صورت یک فیلم آموزشی یک ساعته به 51 فدراسیون، 17 انجمن ورزشی، باشگاه‌های کشور و 30 استان ارسال شده است.

وی ادامه داد: همچنین 10 هزار جلد کتاب در این زمینه چاپ و به فارسی ترجمه شده است و در آن داروهایی که احتمال دوپینگی بودن آن وجود دارد معرفی شده است.


منبع خبر: فارس 91/10/5

اجرای طرح مصون سازی کودکان از اعتیاد در آینده ای نزدیک

امتیاز کاربران


مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: طرح مصون سازی کودکان از اعتیاد در آستانه تکمیل و نهایی شدن است و در آینده ای نزدیک اجرای آن در مهدهای کودک آغاز می شود.

فرید براتی سده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه کودکان بیش از افراد بزرگسال در معرض اعتیاد و مواد مخدرناشی از آن هستند به همین دلیل طرح مصون سازی کودکان از اعتیاد تدوین می شود.


وی تاکید کرد: برنامه ریزی برای تدوین این طرح مدتی است در سازمان بهزیستی انجام شده است و درحال حاضر کارشناسان اعتیاد سازمان اقدامات لازم را برای نهایی و تکمیل شدن این طرح انجام می دهند.

مدیر کل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: اجرای این طرح پس از گذراندن مراحل پایانی و تدوین نهایی آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی های لازم برای اجرای طرح مصون سازی کودکان از اعتیاد در مهدهای کودک انجام شده است، اظهار داشت: این طرح در بیش از 2 هزار مهد کودک در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

به گفته براتی، برای اجرای این طرح علاوه بر کودکان، مربیان مهدهای کودک نیز باید از آموزشهای لازم برخوردار شوند و البته در استانهایی که بیشتر در معرض خطر اعتیاد قرار دارند آموزشها افزایش پیدا خواهد کرد.

 

منبع خبر: مهر91/10/11

1آمریکا در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان توفیقی نداشته است

امتیاز کاربران

رئیس‌جمهور قرقیزستان با اشاره به افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان، گفت: آمریکا در این رابطه توفیقی نداشته است.


به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الماس بیک اتمبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه مطبوعاتی خود با رسانه‌های قرقیزستان با اشاره به ترانزیت مواد مخدر از افغانستان گفت: در مدت حضور ارتش آمریکا در افغانستان، تولید این مواد نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است.

وی ادامه داد که در استان «هلمند» فقط هروئین تولید می‌شود و چه کسی باور می‌کند که آمریکا در این مدت نتوانسته جلوی تولید این مواد را بگیرد.

آتامبایف افزود: پس از سال 2014 نیروهای پیمان امنیت جمعی 3 روزه این کار را خواهند کرد ضمن این که سازمان پیمان امنیت جمعی از حضور نظامیان آمریکا در «ماناس» نیز ناراضی بوده و این پایگاه باید غیرنظامی شود.

وی در بخش دیگری از مصاحبه مطبوعاتی خود در رابطه با پسر رئیس جمهور مخلوع این کشور گفت: «ماکسیم باقی‌اف» یک میلیارد دلار پول از قرقیزستان خارج کرده که در نتیجه آن بیشکک مقروض شده است.

رئیس جمهور قرقیزستان در ادامه اظهار داشت که چنانچه آمریکا بتواند ماکسیم باقی‌اف را از انگلیس پس بگیرد پس باید در برابر سهام آمریکا که وی از انگلیس خریده است، پاسخ‌گو باشد.

وی همچنین گفت: اگر اتحادیه اروپا دم از رعایت حقوق بشر می‌زند «باقی‌اف» و خانواده‌اش باید به این کشور باز گردانده شده و بر اساس قانون در قرقیزستان محاکمه شوند.


منبع خبر: فارس 91/10/5

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است