Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 470 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 8804
دیروز  ------------------دیروز ------------------23681
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 58161

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران خبر داد: داوری جشنواره نوجوان سالم در 3 بخش مقاله، عکس و فیلم کوتاه/ آموختن شیوه‌های زندگی سالم به نوجوانان

امتیاز کاربران مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جشنواره نوجوان سالم در بهمن ماه سال 91 داوری و در 3 بخش مقاله، عکس و فیلم کوتاه داوری شد و در اختیار معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، رحیم زمانی صبح امروز در اختتامیه دومین جشنواره دانش‌آموزی نوجوان سالم که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار کرد: انسان سرمایه های مختلفی را در اختیار دارد که یکی از سرمایه هایی که در اختیار اوست، عمر انسان است و با این سرمایه می توان کارهای زیادی انجام دهد.

وی افزود: انسان از عمر خویشتن می تواند به عنوان یک فرصت و یا یک تهدید استفاده کند؛ زیرا هر روز و شبی که می گذرد بخشی از عمر انسان می رود و عمر و جوانی انسان نیز مانند عمر بهار است که زودگذر است و اگر به درستی استفاده شود به سرمایه جاودان تبدیل می شود. بنابراین هر جامعه ای که می خواهد موفق باشد باید از عمر خود به بهترین نحو بهره گیرد.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران ادامه داد: برای نوجوان‌ها دام های بسیاری گسترده شده است؛ زیرا بعضی ها به مواد مخدر به عنوان یک صنعت نگاه می کنند و در بخش دیگر به عنوان سیاست های استعمارگران است که قصد دارند به وسیله اعتیاد سرمایه جوانی و نیروی کار یک کشور را تحت الشعاع قرار دهند.

زمانی ادامه داد: جشنواره نوجوان سالم در بهمن ماه سال 91 داوری و در 3 بخش مقاله، عکس و فیلم کوتاه داوری شد و در اختیار معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش قرار گرفت و تمام تلاش ها برای آن است که شیوه های زندگی سالم به نوجوانان آموخته شود و نمایش هایی هم از آثار دانش آموزان تشکیل شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران علل پیدایش آسیب های اجتماعی را عوامل شخصیتی، فردی، جامعه و خانواده عنوان کرد و در ادامه گفت: پایه و اساس آن در خانواده است که در 3 قالب مقاله و فیلم و عکس از دیدگاه دانش آموزان مورد بررسی قرار داده شده است.


منبع خبر: پانا 92/2/22

تخریب سیستم یادگیری نتیجه مصرف ریتالین و شیشه در ایام امتحانات

امتیاز کاربرانیک دکترای علوم شناختی تاثیرات به ظاهر مثبت ریتالین و شیشه در افزایش تمرکز و دقت را کوتاه مدت دانست و تصریح کرد: شخص مصرف کننده هنگامی که به حالت عادی خود بازگردد، عملکرد معقول سابق خود را از دست داده و دچار اختلالات یادگیری می شود.

دکتر محمد حسن فرهادی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: بسیاری از دانشجویان برای جبران کم کاری‌های درسی خود، به منظور بیدار ماندن در شب‌های امتحان به مصرف موادی همچون شیشه، قرص‌های ریتالین و اکستاسی روی می آورند با این ذهنیت که ریتالین در شرکت‌های دارویی ساخته شده و توسط پزشکان هم تجویز می شود و بنابراین مصرف آن آسیبی به بدن نمی رساند.

وی با بیان اینکه این نوع برداشت در میان دانشجویان تصوری غلط است، تاکید کرد: درست است که ریتالین یک دارو است اما این موضوع دلیلی بر بی خطر بودن مصرف خودسرانه آن نیست.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد در ادامه بیان داشت: پزشک هنگام تجویز یک دارو برای بیمار میزان سود و زیان آن را می سنجد؛ پس از تشخیص اینکه کدام دارو با توجه به شرایط بیمار برای درمان مناسب‌تر است، دارویی را که مورد تایید مراجع ذیصلاح بالینی بوده و توشط شرکت های دارویی معتبر تهیه شده باشد را برای وی تجویز می کند.

وی به کاربرد دارویی ریتالین در درمان بیش فعالی کودکان همراه با نقص توجه اشاره کرد و گفت: مصرف ریتالین در این کودکان موجب افزایش تمرکز و توجه، ارتقای توان جسمی و کنترل بیشتر در رفتار همچنین کاهش احساس خستگی، پرخاشگری و بهبود روابط اجتماعی آنها می شود.

دکتر فرهادی ادامه داد: متاسفانه برخی از دانشجویان با آگاهی از فواید درمانی ریتالین به استفاده از این دارو یا موادی با تاثیرات مشابه آن همچون شیشه و قرص های اکستاسی در فصل امتحانات روی می آورند و از آنجا که این افراد مشکلی نداشته و حالتی طبیعی دارند لذا پس از مصرف این مواد دچار عارضه می شوند.

وی با بیان این مطلب که استفاده از ریتالین و شیشه ممکن است در مراحل اولیه جهت بیدار ماندن‌های طولانی مدت و افزایش توجه و دقت مصرف کننده پاسخ دهد که البته این موضوع در مورد همه افراد صدق نکرده و استفاده از آنها نیز در برخی تاثیر معکوس می دهد، هشدار داد: توجه به این نکته ضروری است که شخص پس از مصرف ریتالین و شیشه، هنگامی که به حالت عادی خود بازگردد، دیگر عملکرد معقول سابق خود را نداشته و دچار اختلالات یادگیری می شود.

این دکترای علوم شناختی با اشاره به اینکه اثرات آسیب زای ریتالین و شیشه بر سیستم یادگیری با افزایش طول مصرف شدیدتر شده بطوری که یادگیری و توجه شخص حتی از حالت اولیه خود قبل از استفاده این مواد بسیار کمتر می‌شود، یادآور شد: پرحرفی، افزایش هشیاری، احساس اعتماد به نفس همچنین افزایش احساس قدرتمندی بصورت کاذب از دیگر عواقب مصرف ریتالین و شیشه است.

این دکترای علوم شناختی در پایان کاهش احساس نیاز به خواب، اجتماعی‌تر شدن و افزایش میل و توان جنسی را از دیگر تاثیرات مصرف این مواد به ویژه شیشه عنوان و خاطرنشان کرد: افراد و به ویژه دانشجویان توجه داشته باشند که تمامی اثرات به ظاهر مثبت استفاده از ریتالین و شیشه کوتاه مدت بوده و تنها در اوایل مصرف در شخص مصرف کننده ایجاد می‌شود.


منبع خبر: ايسنا 92/2/21

90درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می شود

امتیاز کاربران

دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد: افغانستان با تولید 90 درصد تریاک جهان، 10 درصد تولید ناخالص داخلی خود را به این ماده اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در گزارشی که امروز (سه شنبه) در رسانه های افغانستان بازتاب داشت اعلام کرد: 90 درصد مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می شود و این ماده همچنان به عنوان یکی از منابع مهم سود آوری در افغانستان محسوب می شود.

بر اساس این گزارش کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند، قاچاق مواد مخدر در سال گذشته میلادی حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی افغانستان را به خود اختصاص داده است.

در این گزارش آمده است، قاچاق مواد مخدر از افغانستان در مقایسه با سال 2011میلادی حدود 5 درصد کاهش یافته که این ناشی از برنامه مبارزه با تولید تریاک نیست، بلکه بدلیل آفت زدگی گیاهی و شرایط بد آب و هوایی است.

سازمان ملل در ماه آوریل سال جاری نیز در باره افزایش تولید تریاک در افغانستان هشدار داد و اعلام کرد، که کشت خشخاش در سال گذشته حدود 18 در‎صد افزایش یافت و به 154هزار هکتار رسید در حالی که محصول آن 36 در صد یعنی 3700 تن کاهش یافته است.

ˈیوری فدوتفˈ مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل پیش از این گفت که مشکل تولید تریاک در افغانستان در کوتاه مدت حل نخواهد شد.


«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»


منبع خبر: ايرنا 92/2/17

دست‌های پنهان در افزایش تولید موادمخدر/ افزایش کشفیات هروئین

امتیاز کاربرانرییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از افزایش کشفیات هروئین در کشور خبر داد.

سردار علی مویدی در گفت‌وگو با خبرنگار «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره برخی شایعات مطرح شده مبنی بر تغییر الگوی مصرف مواد به سمت هروئین، گفت: مافیای موادمخدر بازاریابی کاملاً دقیقی خواهند داشت؛ به گونه‌ای که اگر یک روز عرصه، عرضه شیشه به قاچاقچیان تنگ شود، آنها به دنبال گزینه و راه جدید هستند.

وی با بیان اینکه در بحث موادمخدر شیشه اقدامات خوبی صورت گرفته است که سبب ایجاد یک انزجار عمومی در مصرف شیشه شده است، گفت: در رخداد این مهم نقش رسانه‌ها در آگاه‌سازی جامعه بسیار مهم است.

مویدی با بیان اینکه مطرح‌کردن این موضوع که آیا با به خطرافتادن عرضه شیشه، قاچاقچیان به سمت هروئین گرایش داشته‌اند، یک فرضیه است گفت: تغییر میل قاچاقچیان به هروئین دور از انتظار نیست چرا که با کم و گران‌شدن این ماده مخدر، امکان گرایش وجود دارد.

رییس پلیس موادمخدر ناجا با بیان اینکه مصرف شیشه کمترین بخش از معتادان را به خود اختصاص داده است، گفت: با این حال دست‌هایی در کار است که آلودگی جامعه را به بحث شیشه و هروئین افزایش دهد و تلاش می‌کنند اگر عرضه شیشه به خطر افتاده است، آن را با هروئین جایگزین کنند.

مویدی با بیان اینکه افزایش کشفیات پلیس در موادمخدر هروئین افزایش داشته است، گفت: این مسئله اثبات می‌کند که پلیس در هدف‌گذاری برخورد با مواد پرخطر که جز اولویت‌های ماست، تاثیرگذار اقدام کرده است.

به گفته وی، بعید نیست با گران و کم‌شدن شیشه روش قاچاقچیان به جایگزین کردن هروئین سوق داده شده است.


منبع خبر: ايسنا 92/2/18

برگزاری اولین کنگره سراسری اعتیاد و رفتارهای پرخطر در دانشگاه خوارزمی (2)

امتیاز کاربراناولین کنگره سراسری اعتیاد و رفتارهای پرخطر از امروز به مدت دو روز در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر زهرا حجازی‌زاده رییس دانشگاه خوارزمی، گفت: اولین کنگره سراسری اعتیاد و رفتارهای پرخطر در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه مطالعات و پژوهش بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای در امر مبارزه با مواد مخدر و درمان معتادان با تکیه بر دانش روز دنیا ظرفیت‌های علمی و تخصصی کشور و با هدف افزایش و ارتقاء عوامل محافظتی در برابر اعتیاد، کاهش بروز و شیوع مصرف مواد اعتیادآور در جامعه و تقویت رویکرد علمی در فرایند تولید دانش فعالیت‌های پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه خوارزمی برگزار می‌شود.

وی افزود: آشنایی پژوهشگران با پیشرفت‌های جدید و متدهای نوین پیرامون اعتیاد و همچنین ارتباط و همفکری بین محققین مراکز آموزشی، پژوهشی و اجرایی، اطلاع‌رسانی و ارایه راهکارهای نوین پیشگیری و نیز آگاهی دادن به جوانان و دانشجویان به عنوان اقشار مهم و تاثیرگذار جامعه از جمله موضوعاتی است که در این سمینار به آن پرداخته می‌شود.

رییس دانشگاه خوارزمی افزود: در این سمینار سعی شده تا با مشارکت دستگاه‌های ذیربط و تعیین سهم دستگاه‌ها، تبیین وظایف و حدود انتظارات از آنها گام ارزنده‌ای در پیشگیری و عواقب زیان بار اعتیاد در جامعه برداشته شود.


منبع خبر: ايسنا 92/2/17

السَّلاَمُ عَلَيْكِ يَا سَيِّدَةَنِسَاءِالْعَالَمِينَ(س)

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است