Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 304 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 16063
دیروز  ------------------دیروز ------------------19524
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 100001

مهار کاهش سن آسیب‌ها، نیازمند توجه به پیشگیری اجتماعی است

امتیاز کاربران

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر:

مهار کاهش سن آسیب‌ها، نیازمند توجه به پیشگیری اجتماعی است

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر در بیست و هفتمین همایش کشوری مددکاران اجتماعی ایران تاکید کرد: مهار کاهش سن آسیب‌ها و عدم ابتلای آحاد جامعه به تهدیدات اجتماعی نیازمند توجه به پیشگیری اجتماعی است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ حمید صرّامی در این همایش در خصوص ضرورت توجه به پیشگیری اجتماعی در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور گفت: آسیب‌های اجتماعی در هزاره سوم و در سطح عموم جوامع در حال تبدیل شدن به تهدید و بحران‌های اجتماعی هستند، به‌گونه‌ای که دایره، اندازه و حجم تهدیدات هر روز نسبت به گذشته در حال گسترش می‌باشند.

وی موادمخدر، مواد محرک، مواد توهم‌زا، مشروبات الکلی، روابط سوءاخلاقی، خودکشی، تکدی‌گری، قتل، خشونت را از جمله تهدیدات عصر امروز نام برد و افزود: با وجود این تهدیدات ما شاهد تضعیف ریشه‌های کهن و ضربه‌پذیری به خانواده‌ها، محیط‌های آموزشی و محله‌های شهری و روستایی خواهیم بود.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد اظهار داشت: آینده مبهم تهدیدات و عصیان‌های اجتماعی، شرایط پیچیده‌تری را فرا روی مسوولان جوامع قرار داده و بدین ترتیب بخش‌های وسیعی از جغرافیای انسانی و محیطی درگیر انواع تهدیدات خواهند بود و افراد در سنین، جنسیت، مشاغل، سطح تحصیلات، مجرد و متأهل و شهری و روستایی به‌نوعی در معرض انواع آسیب‌ها قرار گرفته‌اند.

صرامی گفت: لازمه کنترل و مهار تهدیدات اجتماعی، داشتن برنامه، وجود چشم‌انداز و آمادگی برای مواجهه با پدیده‌های نوظهور است به‌گونه‌ای که با دوری از هرگونه سکوت، انکار و اغراق جلوه دادن تهدیدات می‌بایست با هدف‌گذاری معین، جهت‌گیری مشخص، رویکرد واقع‌بینانه و ایده‌های خلاق و نوآور با تهدیدات اجتماعی مقابله کرد.

وی افزود: برای مهار کاهش سن آسیب‌ها و عدم ابتلای آحاد جامعه به تهدیدات اجتماعی نیازمند توجه به پیشگیری اجتماعی هستیم به‌طوری که ضمن اعمال پیشگیری وضعی یعنی اقدامات سخت‌افزاری و نیز پیشگیری‌های ثانویه و ثالثیه برای درمان و بازتوانی آسیب‌دیدگان، می‌بایست به موضوع پیشگیری فرهنگی و اجتماعی با هدف ایمن‌سازی و مصون‌ داشتن آحاد سالم و در معرض خطر توجه اساسی‌تری کرد.

صرامی بیان داشت: دوری از فهم ساده‌اندیشانه نسبت به پیشگیری اجتماعی یک ضرورت است و در این راستا نیازمند نهضت فراگیر اجتماعی پیشگیری با درگیر کردن آحاد جامعه، سرمایه‌گذاری جدی در این عرصه، خیزش فرهنگی، سرعت عمل، تقویت همکاری‌های بین‌بخشی و فرابخشی، توسعه خدمات پیشگیرانه از طریق اطلاع‌رسانی مستمر، ارائه حمایت‌های اجتماعی به‌ویژه به افراد در معرض خطر، بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌ها، تدوین برنامه‌ اقدام از طریق تبدیل هدف‌ها به باور و رفتار، ایجاد دغدغه و احساس مسوولیت در مسولان مربوطه و واگذاری امور از عرصه دولت به سازمان‌های مردم نهاد و اجتماع محور هستیم.

وی در پایان گفت: لازمه موفقیت پیشگیری اجتماعی، حوصله، تعهد، عدم نگاه امنیتی و سیاسی به این حوزه، مداخله جدی‌تر مراکز علمی و داشتن یک نگاه منسجم و سیستمی است تا با علم سازمان‌یافته و وجود نیروهای متخصص نسبت به ضربه‌زدن به استراتژی‌های سیستم آسیب‌های اجتماعی اقدام شود.

سایت رهبری

امتیاز کاربران

اعتياد، دومين عامل مرگ و مير در كشور

امتیاز کاربران

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعتیاد به مواد مخدر را دومین عامل مرگ و میر در کشور نام برد و موضوع افزایش گرایش به مواد مخدر صنعتی را یکی از دغدغه‌های مهم جامعه دانست.

به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، بابک دین‌پرست با بیان این مطلب در جلسه کمیته‌های پنج گانه حوزه کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس که در محل سالن شهید قاضی استانداری برگزار گردید، گفت: الگوهای مصرف مواد مخدر در کشور به سمت پُرخطر سوق پیدا کرده و شاهد کاهش سن اعتیاد و گسترش آن در بین جوانان و زنان هستیم.

وی با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر پس از تصادفات رانندگی، دومین عامل مرگ و میر را در کشور به خود اختصاص داده است، افزود: باید در آگاهی بخشی به مردم در خصوص مضرات مواد مخدر براساس اصول علمی اقدام نمود در غیر اینصورت مبارزه با این بلای خانمان سوز را با مشکل مواجه می‌کند.
دین‌پرست ادامه داد: باید تهدیدات ناشی از مواد مخدر صنعتی و ‏سنتی در کشور به‌ خوبی مشخص و ضمن بررسی علل افزایش مصرف مواد محرک در بین جوانان و زنان، راهکارهای علمی و عملی در جهت مهار این معضل شناسایی شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه سخنان خود بر اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و گفت: باید در برابر پدیده شوم مواد مخدر از تمام اقشار مرجع و تاثیرگذار جامعه مانند وزرشکاران، مداحان، هنرمندان، ائمه جماعات و ... کمک گرفت تا بتوانیم مبارزه با مواد مخدر را به درون جامعه ببریم.

وي همچنین با اشاره به اقدامات انجام گرفته در بخش فرهنگ‌سازي به منظور پيشگيري و مبارزه با مواد مخدر، گفت: همراهي و مشارکت مردم در موفقيت طرح‌ها و برنامه‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر بسيار مهم است.

بابک دین پرست، جامعه پذیری و بازگشت معتادان بهبود یافته را به خانواده مهم دانست و بیان داشت: یکی از اهداف و برنامه‌هاي مهم ستاد مبارزه با مواد مخدر ارتقاي سطح درمان معتادان، بازگشت آنان به جامعه و اشتغالزايي براي اين افراد عنوان کرد.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان سخنان خود بر لزوم همکاری همه دستگاه‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و بیان داشت: باید همه دستگاه ها با ظرفیت‌های در اختیار و با مشارکت تمامی اقشار جامعه در برابر مواد مخدر و معضلات ناشی از آن ایستاده و در جهت عاری نمودن جامعه از این بلای خانمانسوز همت و تلاش مضاعف نمایند.

در ابتدای این جلسه محمدرضا ابراهیمی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس، دکتر رامین افشاری سرپرست دفتر مبارزه با اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر موسوی مدیرکل بهزیستی فارس به ارایه گزارش عملکرد اقدامات و فعالیت‌های صورت پذیرفته در راستای مبارزه با مواد مخدر در سطح استان پرداختند.

منبع خبر: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس93.08.10 

یک بازیگر تئاتر و تلویزیون: اطلاع‌رسانی‌ در شبکه‌های اجتماعی به منظور پیشگیری از اعتیاد تاثير بسزايي دارد

امتیاز کاربران

یک بازیگر تئاتر و تلویزیون با اشاره به اینکه ارتقاء اطلاع‌رسانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی صد درصد در پیشگیری از اعتیاد موثر است، گفت: برای پیشگیری از اعتیاد باید بسیاری از "تابوها" را در هم شکست.

بهنام تشکر در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: نشاط و سرگرمی در جامعه اندک شده و نسبت به جمعیت، فضای شادی به اندازه مناسب نیست. در حال حاضر سرگرمی اکثر خانواده‌ها رفتن به پارک یا رستوران است و برنامه‌های رسانه ملی نیز مفرح نیست که مخاطب به ویژه جوانان را سرگرم سازد.

وی با بیان اینکه کمبود نشاط اجتماعی و سرگرمی مناسب سبب گرایش به اعتیاد می‌شود، ادامه داد: از طرفی بیکاری، افسردگی افراد را به همراه دارد و این مساله نیز گرایش به مواد مخدر را افزایش می‌دهد. باید مسئولین در کنار اقدامات پیشگیرانه، برای اشتغال جوانان و اوقات فراغت آنها چاره‌ای اساسی بیندیشند تا میزان گرایش به انواع مواد مخدر در کشور نیز کاهش یابد.

این بازیگر تئاتر و تلویزیون با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر انواع مخدرهای سنتی و صنعتی نقل بسیاری از مجالس شده است، گفت: به نظرم عمده علت گرایش به مواد مخدر، نبود سرگرمی مناسب است. شادی‌های زیرزمینی بستر آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد را فراهم می‌سازد.

تشکر اضافه کرد: بسیاری از نوجوانان و جوانان ناآگاهانه گرفتار مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی می‌شوند. امروزه این مواد القاب فریبنده‌ای همچون زیبایی و لاغری و ... دارند و فرد آگاهی ندارد که در صورت مصرف این مواد با این اهداف نیز معتاد می‌شود. مصرف مخدرهای صنعتی طبق گفته کارشناسان و متخصصان عوارض جبران ناپذیر و خطرناکی را به همراه دارد لذا افزایش دانش مردم نسبت به این مساله امری ضروری به شمار می‌رود.

به گفته وی هرچند سعی شده بر دانش و آگاهی مردم در این زمینه افزوده شود ولی هنوز این مساله کافی نبوده و باید از طرق مختلف مورد توجه قرار گیرد.

این بازیگر تئاتر و تلویزیون با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی‌ها در پیشگیری از اعتیاد و ایدز اندک است، تصریح کرد: نسبت به این مسائل و افزایش آگاهی مردم باید تابوها را در هم شکست. هیچ وقت شفاف در مورد ایدز و راه‌های انتقال آن صریح صحبت نشده و تنها به اطلاع رسانی‌ها در روز جهانی مبارزه با ایدز و اعتیاد بسنده می‌شود.

تشکر ، تاکید کرد: ارتقاء اطلاع رسانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی صد درصد در پیشگیری از اعتیاد موثر است.

وی عنوان داشت: تعداد مخاطبان صدا و سیما هنوز اندک نیست و می‌توان با ساخت برنامه‌های مناسب به تعداد آنها افزود. امیدواریم با تغییرات جدید این سازمان شاهد ارتقاء و بهبود در ساخت فیلم و سریال و برنامه‌های مناسب و شاد باشیم.

این بازیگر تئاتر و تلویزیون با بیان اینکه ارائه آموزش‌های پیشگیرانه جهت مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه‌ها و مدارس ضرورت دارد، اظهارداشت: خانواده به عنوان بنیان جامعه بیشتر در پیشگیری از اعتیاد سهیم است لذا باید اقدامات لازم در این زمینه انجام گیرد و جهت ارتقاء دانش خانواده به ویژه نسبت به مخدرهای صنعتی برنامه‌ریزی‌های بیشتری انجام گیرد.

تشکر گفت: باید والدین آموزش‌های لازم را فراگیرند که چگونه با فرزند خود صحبت کنند که کلامشان بیشتر تاثیر گذار باشد و یا در صورت اعتیاد بتوانند جهت ترک و درمان آن اقدامات لازم را انجام دهند. گاهی مستقیم صحبت کردن جوابگو نیست و زمانی با نمایش یک فیلم و سریال تلویزیونی آموزنده می‌توان به نتایج مثبت و موثر پیشگیری از اعتیاد دست یافت.

وی تلویزیون را یک عضو خانواده برشمرد و افزود: با نمایش یک سریال خوب و جذاب در این زمینه می‌توان جوان را به فکر واداشت و از عوارض جبران ناپذیر مصرف مواد مخدر آگاه ساخت.

این بازیگر تئاتر و تلویزیون اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را بسیار مثبت ارزیابی کرد و بیان داشت: هنرمندان و بازیگران نیز در جهت این مبارزه می‌توانند نقش موثری داشته باشند ولی لازمه این مساله برنامه‌ریزی‌های بیشتر در صدا و سیما است که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد ارتقاء و گسترش برنامه‌های مناسب در جهت پیشگیری از اعتیاد و پر کردن اوغات فراغت افراد جامعه باشیم.

منبع خبر: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر93.10.11 

قول مساعد قالیباف برای ساخت ۴ مرکز ترک اعتیاد

امتیاز کاربران

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به قول مساعد شهردار تهران برای ساخت ۴ مرکز ترک اعتیاد معتادان خیابانی گفت: جمع‌آوری معتادان متجاهر وظیفه نیروی انتظامی است.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه نشست شامگاه خود با روسا و مسئولان دستگاه‌های فعال در حوزه مقابله با مواد مخدر اظهار داشت: جلسه امروز با دو هدف اصلی بررسی راهکارهای برخورد با خرده‌فروشان و معتادان متجاهر برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جلسه عنوان شد که بزرگترین مشکل در شهر تهران کمبود مکان نگهداری معتادان متجاهر است و امیدواریم با توجه به قول و قرارهای مطرح شده کمپ فشافویه با ظرفیت 10 هزار نفر ظرف 6 ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

وزیر کشور با بیان اینکه پس از بهره‌برداری از این کمپ فضا برای مبارزه جدی‌تر با خرده‌فروشان مهیا می‌شود گفت: همزمان با اجرای این دو طرح می‌توان این انتظار را داشت تا ارتباط معتادان با قاچاقچیان قطع شود که این موضوع گام مهمی در امر مبارزه با مواد مخدر است.

رحمانی فضلی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر پایتخت دارای ظرفیت نگهداری 500 تا 600 معتاد متجاهر است و در این جلسه شهردار تهران قول مساعد برای راه‌اندازی 4 مرکز نگهداری معتادان متجاهر با ظرفیت 6 هزار نفر داد که قرار است این مراکز تا 6 ماه آینده ساخته و به بهره‌برداری برسند.

وی با اشاره به طرح جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص اجرای طرح‌های استانی در موضوع مقابله با اعتیاد و مواد مخدر گفت: قرار شد تا در جلسه آینده کمیته مقابله که ظرف یک ماه آتی برگزار می‌شود 5،6 استان اولویت‌دار طرح‌های مقابله‌ای استانی خود را ارائه دهند و با توجه به طرح‌های ارائه شده، امکانات متناسب در اختیار آنها قرار گیرد.

وزیر کشور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص جمع‌آوری زنان معتاد متجاهر در پایتخت، گفت: گرچه عدد معتادان متجاهر پایتخت بسیار ناچیز است ولی این موضوع برای ما اولویت دارد.

رحمانی‌فضلی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص این موضوع که مسئولیت جمع‌آوری معتادان با چه نهادی است خاطر نشان کرد: معتادی که از وی به عنوان مریض نام برده می‌شود، معتادی است که به صورت خودخواسته اقدام به ترک اعتیاد و مراجعه به مراکز درمانی می‌کند و دارای کارت شناسایی است ولی از نظر قانونی معتادانی که برای ترک اعتیاد خود اقدام نکنند مجرم شناخته می‌شوند و وظیفه جمع‌آوری آنها برعهده پلیس است.

به گزارش خبرنگار تسنیم، در این جلسه حجت‌الاسلام رئیسی دادستان کل کشور، سردار حسین اشتری جانشین فرمانده ناجا، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، سردار مویدی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر و سردار حسین ساجدی‌نیا رئیس پلیس پایتخت حضور داشتند.


منبع خبر: تسنيم 93.0.7.08 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است