Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 337 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 17851
دیروز  ------------------دیروز ------------------18116
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 53421

آموزش‌وپرورش رکن اصلی اجرای طرح یاریگران زندگی است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

معاون مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: آموزش‌وپرورش رکن اصلی اجرای طرح یاریگران زندگی است و اگر مسئولان، مربیان و دانش‌آموزان این وزارتخانه به کمک بیایند و طرح همگانی شود؛ گویی هزاران نفر در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته‌اند.


به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ صبح امروز هم‌زمان با گرامیداشت هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در مدارس کشور که از 22 الی 28 آبان ماه در حال برگزاری است، مراسم آغاز به کار رسمی و رونمایی از چهارچوب و نقشه راه کانون یاریگران زندگی در مدارس کشور در دبیرستان دخترانه شهدای هفتم تیر برگزار شد.


ناصر اصلانی معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این مراسم گفت: همایش یاریگران زندگی در شهریور ماه امسال برگزار شد که یکی از مدعوین آن همایش، دکتر حاجی میرزایی وزیر آموزش و پورش بودند، ایشان در همان روز علی‌رغم اینکه مراسم معارفه ایشان در وزارت بود، در همایش حضور یافتند و نخستین سخنرانی خود را در سمت وزیر آموزش‌وپرورش در حوزه پیشگیری از اعتیاد انجام دادند؛ لذا از اهتمام و تلاش ایشان در این حوزه قدردانی می‌نمایم.


وی افزود: مواد مخدر معضلی جهانی است؛ آمریکایی‌ها هر پنج سال یک‌بار برای مبارزه با مواد مخدر راهبرد جدیدی را طراحی می‌کردند، در جلسه راهبرد جدیدی که برای سال‌های 2000 تا 2005 طراحی کرده بودند، مسئولان آن جلسه اعتراف کردند که اشتباه کردیم با کشور ایران جنگ کردیم، جنگ با ایران، باعث شد تمام امکانات مادی ما از بین برود و جوانان ایرانی جسور و شجاع شوند، همچنین موجب شد تمام نقاط ضعفی که آنان در حوزه‌های دفاعی و مقاومت داشتند به‌روز شود، لذا آن‌ها تصمیم می‌گیرند که به‌جای جنگ، بهترین اقدام علیه ایران و انحراف جوانان کشورش که سرمایه‌ای عظیم هستند، گسترش مواد مخدر و اعتیاد باشد.


معاون مقابله با عرضه ستاد گفت: سرانجام در سال 2000 میلادی، نظامیان امریکا به‌عنوان منادیان امنیت در افغانستان مستقر شدند. در آن سال، مجموعه تولید مواد مخدر 200 تن بود، در همان سال دو تاجر بزرگ انگلیسی در افغانستان مستقر شدند تا فعالیت‌های بزرگ‌تری را در جهت کشت و تولید مواد مخدر انجام دهند تا با این کار بتوانند نه فقط جوانان و نوجوانان ایرانی بلکه جوانان کشورهای دیگر را به ورطه نابودی بکشانند.


اصلانی بیان داشت: طبق آمار سازمان ملل در سال 2017 میلادی، تولید مواد مخدر به 9 هزار تن رسیده است درحالی‌که کشور افغانستان می‌توانست در زمین‌هایش کارهای مؤثرتری انجام دهد، اما امروز قاچاق مواد مخدر سازمان‌یافته‌تر شده است.


وی با بیان اینکه در حوزه مقابله با مواد مخدر اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شده است، گفت: اگر اقدامات ایران در مبارزه با مواد مخدر نبود؛ دشمن طبق پیش‌بینی‌اش در عرض یک سال جوانان ما را از بین می‌برد.


معاون دبیرکل ستاد افزود: امروز طرح یاریگران زندگی در تمام گروه‌های مرجع شروع شده است، در دنیا 300 میلیون معتاد وجود دارد و سالانه 450 هزار نفر در دنیا جان خودشان را از دست می‌دهند، این مرگ‌ومیرهای ناشی از سوءمصرف مواد مخدر با تصادفات جاده رقابت می‌کند.


اصلانی گفت: همچنین امروزه سوددهی تجارت مواد مخدر با کارخانه اتومبیل‌سازی مراکز داروسازی و بانکداری برابری می‌کند، مواد مخدر علاوه بر کسب سود برای قاچاقچیان، می‌خواهد ریشه بشریت را  از بین ببرد.


وی ادامه داد: مواد مخدر و اعتیاد مرزی نمی‌شناسند و در هر نوع خانواده‌ای نفوذ می‌کنند. این برنامه‌ریزی استکبار است. مواد مخدر جنگ نرم است، آنان نتوانستند در جنگ 8 ساله با ایران موفق شوند ولی امروز در رأس مواد مخدر با همه قوای خود وارد میدان شده‌اند.


معاون دبیرکل ستاد بیان داشت: امروزه فقط با مقابله و دستگیری و زندان نمی‌شود با مواد مخدر مبارزه کرد، حجم وسیع مواد مخدر برای کشورمان می‌طلبد که اقدامات فرهنگی و پیشگیری بسیار گسترده‌ای نیز انجام شود که یاریگران زندگی یکی از آن طرح‌های ارزشمند است که در سراسر کشور در حال اجرا می‌باشد.


اصلانی گفت: امروزه بیش از 25 گروه مرجع در این حوزه احصاء شده‌اند تا در حوزه پیشگیری از اعتیاد فعالیت کنند، آموزش‌وپرورش نیز رکن اصلی اجرای طرح یاریگران زندگی است، اگر مسئولان، مربیان، معلمان و دانش آموزان وزارت آموزش‌وپرورش در این طرح به کمک بیایند و طرح همگانی شود؛ گویی هزاران نفر در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته‌اند؛ لذا هر کسی باید رسالت خود را در این طرح انجام دهد تا یاریگر زندگی در سطح جامعه باشیم.


وی در پایان اظهار امیدواری کرد که روزی شاهد باشیم در جامعه معتادی وجود نداشته باشد، چرا که مواد مخدر موجب از بین رفتن نسل بشر می‌شود.


همچنین محمدیان مدیر دبیرستان دخترانه شهدای هفتم تیر در این مراسم گفت: در این مدرسه 248 دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند که 168 نفر از آنان، از خانواده‌های شاهد هستند و مابقی از خانواده‌های فرهنگی، لذا فضای فرهنگی در دبیرستان حاکم است که امیدواریم دانش‌آموزان این مدرسه، سفیران پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد باشند.


گفتنی است؛ در پایان از چهارچوب و نقشه راه کانون یاریگران زندگی در مدارس کشور رونمایی شد.

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر98.08.27

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است