Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 143 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 2532
دیروز  ------------------دیروز ------------------18623
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 2532

فریب داروهای گیاهی ترک اعتیاد را نخورید

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


یک روانپزشک گفت: داروهای گیاهی یا دست‌ساز به هیچ عنوان برای درمان اعتیاد توصیه نمی‌شوند؛ زیرا محتویات درون کپسول‌ها برای فرد مشخص نیست و چه بسا در بسیاری موارد مشاهده شده كه کپسول‎ها حاوی ترکیبات مخدر و ترامادول هستند.


دکتر علیرضا اکرمی‌نژاد در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر درباره تبلیغات داروهای ترک اعتیاد گیاهی در عطاری‌ها گفت: طبق مصوبه وزارت بهداشت هر دارویی که قرار است در دسترس عموم قرار گیرد؛ باید مشخصات کامل دارو و عوارض آن در کاتالوگ مربوطه نوشته شود.


وی تصریح کرد: طبق تجارب، داروهای گیاهی را نمی‎توان در یک کپسول جا داد؛ زیرا حجم زیادی را اشغال می‎کند بنابراین مطمئنا داروهای دست‌سازی که در کپسول جا داده می‌شوند عموما گیاهی نیستند.


وی افزود: داروهای گیاهی یا دست‌ساز به هیچ عنوان برای درمان اعتیاد توصیه نمی‌شوند؛ زیرا محتویات درون کپسول‌ها مشخص نیست و در بسیاری موارد مشاهده شده كه این کپسول‌ها حاوي ترکیبات مخدر و ترامادول هستند.


این روانپزشک بیان داشت: پزشک متخصص وقتی دارویی را تجویز می‌کند توصیه‌های لازم را درخصوص میزان مصرف و عوارض آن برای بیمار شرح می‌دهد ولی در داروهای دست‌ساز چون زیر نظر پزشک نیستند و هیچ کنترلی روی آنها وجود ندارد دارای عوارض مختلف و بی‌شماری هستند که در اغلب موارد شاهد اعتیاد بیشتر افرادی هستیم که به داروهای دست‌ساز برای ترک اعتیاد روی آورده‌اند.


اکرمی‌نژاد ادامه داد: کسی که می‌خواهد اعتیاد خود را ترك كند، باید تحت نظر یک متخصص باتجربه باشد و دکتر با توجه به معایناتی که از وي مي‌كند و نيز شرایط بدنی او، جلسات مشاوره و درمان دارویی را با فواصل منظم شروع می‌کند و بُعد جسمانی و روانشناختی بیمار نیز در این جلسات بررسی می‌شود تا دوران سم‌زدایی به اتمام برسد. همچنين پس از دوران سم‌زدایی درمان‌های نگه‌دارنده برای بیمار لحاظ می‎شود که بخش مهمی از درمان است.


وی در انتها با تاکید بر نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و سازمان‌های فرهنگی، اجتماعی در اطلاع‌رسانی به جامعه و آگاه کردن عموم جامعه نسبت به خطرات مواد مخدر گفت: این سازمان‌ها در کنار هم و با همکاری و هماهنگی با یکدیگر می‌توانند در راستای فرهنگ پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر یاریگر هم باشند.


اکرمی‌نژاد گفت: امروزه شاهدیم که با دادن آگاهی و اطلاعات کافی به مردم می‌توانیم آسیب‌های مختلف را به آنان بشناسانیم و در راستای حذف این آسیب‌ها از خود مردم کمک بگیریم. همچنین رسانه‌ها به خصوص رسانه ملی باید در راستای شناساندن فرهنگ پیشگیری از اعتیاد به مردم با ساخت برنامه‌ها، مستندها، فیلم و سریال و... پیش قدم باشند و آنطور که انتظار می‌رود به مسئله مهم مواد مخدر ورود پیدا کنند.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر98.05.14

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است