Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 269 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 16987
دیروز  ------------------دیروز ------------------19524
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 100001

خانواده اساسی‌ترین نهاد موثر بر رشد اجتماعی و شخصیت کودکان است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی گفت: خانواده اساسی‌ترین نهاد موثر بر رشد اجتماعی و شخصیت کودکان به ویژه در سال‌های حساس اولیه زندگی است.


به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی؛ محمدحسن جهان در همایش پیشگیری از اعتیاد شهرستان خوشاب که با حضور امام جمعه، فرماندار مسولین ادارات، حلقه‌های صالحین، سازمان‌های مردم‌نهاد، مشاوران و معلمان برگزار شد، گفت: خانواده تحت شرایط صحیح کودکان را آماده م‌سازد تا توانایی‌های بالقوه خود را شناسایی کرده و به‌عنوان افراد بالغ نقش سودمندی را در جامعه بر عهده گیرند.


وی افزود: نوجوان باید براساس شخصیت اجتماعی شکل گرفته‌اش و متناسب با نقش‌های تعیین‌شده از سوی جامعه، با آسیب‌های اجتماعی به راحتی برخورد کرده و از آنها عبور می‌کند؛ بنابراین شما والدین، بزرگترها و مربیان مسئولیت تربیت و پرورش نسل آینده را برعهده دارید.


دبیر شورا با بیان اینکه تلاش در جهت پیشگیری از اعتیاد تداوم راه شهدای مبارزه با مواد مخدر است، افزود: دشمنان با ترویج مواد مخدر نسل جوان ما را هدف گرفتند و حرکت در مسیر پیشگیری از اعتیاد اقدامی جهادی می‌طلبد و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد گامی موثر در راستای پیشگیری از اعتیاد است.


جهان بیان داشت: دلیل گرایش جوانان و نوجوانان به اعتیاد آثار مثبت و لذت‌بخش بسیاری از مواد در اولین دفعات مصرف آثار روانی و جسمی مطلوب کوتاه مدتی را ایجاد می‌کند و از آنجا که کنجکاوی یکی از ویژگی‌های جوانان است ممکن است به توصیه دوستان یا از روی کنجکاوی و ترغیب شوند تا مواد را تجربه کنند.


وی با اشاره به دیگر عوامل گرایش به اعتیاد خاطر نشان کرد: مهمانی و پارتی‌های شبانه، فشار روانی و آشفتگی ذهنی، تقابل و رویارویی، عزت نفس (اعتماد به نفس) از عوامل دیگر موثر در اعتیاد است و افرادی که احساس حقارت می‌کنند در مقابل فشار دیگران به راحتی تسلیم می‌شوند احساس‌های منفی بی‌حوصلگی، غمگینی، ناراحتی و تفکرات منفی که برای کاهش یا خلاص شدن به مصرف مواد روی می‌آورند.


دبیر شورا با اشاره به ضعف در مهارت‌های اجتماعی خاطر نشان کرد: کسانی که در مقابله با هیجان و برقراری ارتباط با دیگران ضعیف هستند، مهارت‌های شخصی مهم برای زندگی سالم را نیاموخته‌اند .


جهان گفت: در بیماری‌های روانی منظور دیوانگی و رفتارهای عجیب و غریب نیست، شکست و عدم موفقیت در تحصیل، خانواده آشفته و الگوی نامناسب در خانواده، در دسترس بودن مواد نیز از دیگر عوامل موثر در اعتیاد است.


دبیر شورا خاطر نشان کرد: در نتیجه باورهای غلط زمینه‌ساز اعتیاد است آسیب‌های اجتماعی را باید جدی گرفت و برای جلوگیری از گسترش فاجعه اعتیاد جوانان خود را باور کنند. دخانیات به هر شکل کشنده است و صدای قل قل قلیان یادآور مرگ است.


گفتنی است؛ همایش پیشگیری از اعتیاد شهرستان خوشاب با حضور امام جمعه، فرماندار مسولین ادارات، حلقه‌های صالحین، سازمان‌های مردم‌نهاد، مشاوران و معلمان با محوریت شعار "یاری گر هم باشیم " برگزار شد.


تاثیر والدین بر تحول الگوهای اجتماعی نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است
دبیر شورا همچنین در همایش پیشگیری از اعتیاد شهرستان چناران که در محل مسجد جامع برگزار شد، گفت: والدین به سه شکل ابتدایی در اجتماعی شدن فرزندان نقش دارند اول آنها از طریق آموزش مستقیم فرزندان را اجتماعی کنند این مرحله با دادن اطلاعات یا تقویت رفتارهایی که ارزشمند یا مطلوب والدین است، انجام می‌شود. دوم در روند تعامل با فرزندانشان، والدین نقش الگوهای مهمی را بازی می‌کنند نوجوانان همان طور که مهارت‌های اجتماعی را از طریق آموزش مستقیم والدین می‌آموزند، با مشاهده‌ی نحوه عملکرد والدین در موقعیت‌های اجتماعی، چگونگی عملکرد اجتماعی را یاد می‌گیرند.


وی افزود: از قبیل تفکر اخلاقی و رفتاری های خاص مربوط به نقش جنسی، به طور کلی می‌توان گفت که والدین برای رفتارهای اجتماعی دوره بزرگسالی هم که قرار است نوجوان بیاموزد الگو قرار می‌گیرند.


دبیر شورا ادامه داد: به طور خلاصه می توان گفت که یکی از عوامل مهم تکوین و تغییر انسان، شرایط مختلف طبیعی از قبیل زمان، مکان و محیط اجتماعی است. در بسیاری از موارد با تغییر شرایط خانوده و فراهم کردن محیط تربیتی مساعد و مناسب، می‌توان رفتار، افکار و خصلت‌های فرزندان را در دامان مادران شایسته و زیر چتر حمایت پدران اندیشمند از خطر محیط‌های فاسد مصون نگاه داشت.


گفتنی است همایش پیشگیری از اعتیاد شهرستان چناران در محل مسجد جامع به مناسبت گرامیداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر با حضور فرماندار، امام جمعه شهرستان و اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به منظور تحقق شعار یاری گر هم باشیم برگزار شد.


منبع: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی98.04.15

 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است