Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 134 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 794
دیروز  ------------------دیروز ------------------17455
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 18249

مهمترین معضل اجتماعی در دنیا اعتیاد است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

استاندار قزوین با اشاره به سودآور بودن تجارت مواد مخدر در دنیا گفت: همین سودآوری و مقاصد سیاسی سبب شده است تا امروز اعتیاد مهمترین معضل اجتماعی در تمام دنیا باشد.

به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قزوین؛ عبدالمحمد زاهدی در همایش گرامیداشت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدراستان که با حضور مسئولین استانی و سازمان‌های فعال در امر مبارزه با اعتیاد در قزوین به‌مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار داشت: مطالعه تاریخ نشان می‌دهد دست‌هایی در زمینه ترویج اعتیاد در کشورهای در حال توسعه نقش داشته‌اند، دست‌هایی که قرار بوده از پیشرفت و توسعه کشورها جلوگیری کنند، این مسئله در کشور ایران نیز به چشم می‌خورد و در مقطعی شاهد تلاش انگلیسی‌ها برای ابتلا ایرانیان به دخانیات دیده می‌شود.

وی افزود: درگیر شدن بخش قابل توجهی از مردم کشور در مقطعی به تریاک توسط انگلیس از مبارزاتی بود که پشت پرده برای جلوگیری از رشد و توسعه ایران و ایرانی انجام شد و این تنها نمونه‌ای از مداخلات سیاسی در مسئله اعتیاد درکشور است که پس از سال‌ها به اثبات رسیده است.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: به جز ایران در بسیاری از کشورهای دیگر نیزبا مقاصد سیاسی دست به ترویج اعتیاد زدند و خب به دلیل سودبالای این تجارت خانمان سوز و جذابیت آن برای جوانان به راحتی توانستند به اهداف خود دست پیدا کنند.

زاهدی گفت: اعتیاد امروز یکی از مهم ترین معضلات اجتماعی در تمام دنیاست و با تغییر شکل و سبک دخانیات و استفاده از دخانیات صنعتی به یک مسئله جدی تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: دست سیاست در این مسئله نیز به خوبی قابل مشاهده است اما با این وجود امروز همه دنیا از معضلات مرتبط با اعتیاد رنج می برند.

استاندار قزوین اذعان داشت: مبارزه با اعتیاد امروز در سراسر دنیا آغاز شده است اما این فعالیت های جزیره ای و تک محورانه سبب شده تا نتوانیم به نتایج دلخواه در این خصوص دست پیداکنیم و معتادین هر روز بیشتر با مواد صنعتی جدید به اجتماع و بسترهایی نظیر خانواده لطمه وارد می‌کنند.

زاهدی خاطرنشان کرد: در این شرایط تنها راه باقی مانده برای ما برای جلوگیری از ایجاد این معضلات اجتماعی در جامعه پیشگیری از بروز اعتیاد و آگاهی بخشی به خانواده هاست.

مقابله با مواد مخدر بیش از اقدامات قهری نیاز به کار فرهنگی دارد

همچنین نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: مقابله با مواد مخدر بیش از اقدامات قهری و پلیسی نیازمند انجام فعالیت های فرهنگی است.

داوود محمدی افزود: هدف‌گذاری و راهکارهای مقابله با مواد مخدر باید بر اساس پیشگیری باشد و در کشور ما چون تحقق اقدامات پیشگیرانه نیازمند کار فرهنگی و زمان است متاسفانه این موضوع همواره مورد توجه قرار نمی‌گیرد

این نماینده مجلس با بیان اینکه طراحی‌های محیطی و شهری نقش موثری در کاهش مصرف مواد مخدر و اعتیاد دارند، افزود: پیشگیری به واسطه طراحی های محیطی اکنون در کشورهای توسعه یافته اجرایی می‌شود و لازم است که در ساخت و سازهای شهری، مباحث طراحی و کالبد فیزیکی و اجتماعی مورد استفاده واقع شود.

وی با بیان اینکه اقدامات پیشگیری ودرمان اعتیاد باید جای مبارزه را بگیرد، اظهارداشت: برخی مسئولان معتقدند مبارزه با مواد مخدر باید افزایش یابد، در حالیکه تجربه ۴۰ ساله انقلاب اسلامی نشان داده شدت برخوردها و روش های پلیسی هرگز به کاهش مواد مخدر منجر نشده است.

محمدی تصریح کرد: قانونی در کشور مصوب شد مبنی بر اینکه داشتن ۳۰ گرم ماده مخدر صنعتی مجازات اعدام در پیش دارد، اما این قانون نتوانست از مصرف این نوع موادها جلوگیری کند و باید اذعان کرد اکنون بیش از اقدامات قهری نیازمند کار فرهنگی هستیم.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: استفاده از فضاهای آموزشی درمدارس و محیط های دانشگاهی از دیگر مواردی است که باید شروع نقطه فرهنگ سازی و آگاه‌سازی قرار گیرد.

محمدی به وجود ۲.۵ میلیون معتاد در کشور اشاره کرد و گفت: اگر خانواده افراد معتاد (هر معتاد در یک خانواده چهار نفره) را محاسبه کنیم حدود ۱۰میلیون نفر با پدیده اعتیاد دست به گریبان هستند و متاسفانه نزدیکی ایران با کشور افغانستان باعث شده تا از ناحیه تولید و توزیع مواد مخدر متضرر شویم.

تقدیر از خانواده معظم  شهید راه مبارزه با مواد مخدر استان قزوین

در همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در قزوین از خانواده شهید معزز علی عبدالهی قدردانی شد.

 عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین، اردشیر صفاپور دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مخدر استان قزوین و داوود محمدی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک درمجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اصل نود مجلس از سخنرانان این مراسم بودند.

در این همایش آقای مهندس زاهدی از خانواده شهید راه مبارزه با مواد مخدر استان علی عبداللهی با اهداء لوح و هدیه تقدیر کرد.


منبع: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قزوین98.04.13

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است