Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 140 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 3645
دیروز  ------------------دیروز ------------------19175
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 100001

آگاهی بخشی خانواده‌ها و جامعه امری ضروری در مقابله با اعتیاد است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس گفت: کاهش سن مصرف مواد مخدر و رشد شیوع مصرف مواد در جوانان در جامعه از جمله نگرانی‌ها و دغدغه‌های آحاد جامعه جهانی است.


به گزارش روابط عمومي دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، محمدرضا ابراهیمی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی "بازتاب" مركز صدا و سیمای فارس به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر به تشريح اقدامات و فعاليت‌هاي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر پرداخت و بیان داشت: ۲۷۵ میلیون نفر معادل ۵.۶ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال در جهان، حداقل یک بار یکی از انواع مواد مخدر و روان گردان‌ها را در سال مصرف کرده اند.


وی افزود: انواع مواد روان گردان جدید شناخته شده در جهان به ۸۰۳ نوع رسیده که شاهد ۳۸۴ درصدی انواع مواد روان گردان جدید شناخته شده در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۰۹ میلادی هستیم.


رییس کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر فارس گفت: مواد مخدر و روانگردان‌ها به یک ابزار سیاسی و اقتصادی در معاملات بین المللی تبدیل شده به طوری که گردش مالی و اقتصادی قاچاق مواد مخدر در جهان و سود سرسام آور آن، موجب رشد تجارت قاچاق مواد برای نابودی نسل‌ها شده است.


ابراهیمی ادامه داد: کاهش سن مصرف مواد مخدر و رشد شیوع مصرف مواد در جوانان در جامعه از جمله نگرانی‌ها و دغدغه‌های آحاد جامعه جهانی است.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تصریح کرد: افزایش تولید مواد صناعی و شیمیایی و تغییر الگوی مصرف، تمایل به مصرف همزمان و ترکیبی گونه‌های مختلف مواد، افزایش میزان مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد و ناخالصی مواد، سبب پیچیدگی ابعاد مختلف مواد مخدر و روان گردان‌ها شده است.


وی اظهار داشت: بهره گیری از شبکه‌های سایبری و ماهواره‌ها به منظور ترویج و گسترش باور‌ها و نگرش‌های غلط با هدف فریب فرهنگی و جذب مشتریان جدید، سبب افزایش اقبال نوجوانان و جوانان جوامع به مصرف مواد شده است.


ابراهیمی تاکید کرد: نشانه روی نهاد خانواده، مدارس، دانشگاه ها، بیانگر تلاش جدی سیستم هوشمند مواد مخدر به منظور قتل عام انسا ن‌ها است.


این مقام مسئول در فارس افزود: آگاهی بخشی خانواده‌ها و جامعه در زمینه مخاطرات آسیب‌های اجتماعی بويژه مُعضل مواد مخدر در راستای ایجاد جامعه‌ای سالم، پویا و با نشاط امري مهم و ضروريست كه همواره بايد در دستور كار كليه‌ي نهادها و دستگاه‌ها متولي قرار گيرد.


دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر فارس گفت: تقویت بنیان خانواده و انجام برنامه و فعاليت‌هاي فرهنگی مؤثر در جلوگیری از گرایش افراد به مواد مخدر بسیار ضروری است.


ابراهیمی در تشریح وضعیت منطقه، گفت: افزایش سطح زمین‌های زیر کشت خشخاش در کشور افغانستان و در نتیجه رشد تولید ۵۰ برابری مواد افیونی در سال‌های اخیر و همچنین تولید ماده محرک شیشه، حکایت از جنایت و نقش استکبار جهانی آمریکا در کشور افغانستان برای نابودی تمامی جوامع بشریت دارد.


وی با اشاره به اقدامات پیشگیری اولیه از اعتیاد، بیان کرد: تقویت برنامه‌های اطلاع رسانی، اگاه سازی، آموزش سبک فرزند پروری، آموزش مهارت‌های زندگی، تقویت فعالیت‌های ورزشی و هنری، تقویت خدمات مشاوره‌ای و تولید برنامه های تلویزیونی برای ارتقاء سطح دانش والدین، دانش آموزان در مدارس، دانشجویان در دانشگاه ها، کارگران در محیط‌های صنعتی و کارکنان در محیط‌های اداری به منظور جلوگیری از گرایش آحاد سالم جامعه به مصرف مواد از جمله اقدامات صورت گرفته است.
 
مداخلات پیشگیرانه برای کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان از وظایف آموزش‌ و پرورش است
مدیرکل آموزش‌ و پرورش فارس گفت: مهم‌ترین مأموریت‌های آموزش‌ و پرورش با محوریت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، رصد مستمر وضعیت آسیب‌های اجتماعی و برنامه‌ریزی برای انجام مداخلات پیشگیرانه جهت کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پُرخطر در دانش آموزان است.


به گزارش روابط عمومي دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، دکتر علی عسکر نجفی در برنامه زنده تلویزیونی بازتاب و به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ضمن تشریح فعالیت‌های آموزش‌ و پرورش با رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، گفت: مهم‌ترین مأموریت‌های آموزش‌ و پرورش با محوریت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، رصد مستمر وضعیت آسیب‌های اجتماعی و برنامه‌ریزی برای انجام مداخلات پیشگیرانه جهت کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پُرخطر در دانش آموزان است.


مدیرکل آموزش ‌و پرورش فارس افزود: ارتقاء دانش و آگاهی دانش آموزان، والدین و کارکنان در زمینه عوامل مخاطره‌آمیز و آسیب‌های اجتماعی،  نهضت فرهنگی به ‌منظور کاهش گرایش به آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر، مصونیت بخشی و توانمندسازی مدارس برای مواجهه فعال با آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان، زمینه‌سازی برای کاهش عوامل مخاطره ‌آمیز در بین دانش آموزان، هم‌افزایی برای توسعه زیرساخت‌ها و خدمات پیشگیرانه و مراقبتی شامل خدمات حمایتی، مددکاری اجتماعی و سایر اقدامات مکمل از دیگر برنامه‌های این حوزه در آموزش ‌و پرورش فارس است.


وی در ادامه گفت: اداره مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی فعالیت‌های خود را در قالب برنامه‌های پایه و توسعه‌گرا همچون استقرار نظام پیشگیری مبتنی بر آمایش سرزمین در استان، تقویت کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و سوء مصرف مواد اداره کل آموزش‌ و پرورش و رصد وضعیت آسیب‌های اجتماعی و تدوین نقشه خطرپذیری پیگیری می‌نماید.


نجفی اظهار داشت: پیاده‌سازی سند پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های پیشگیری اولیه، پیشگیری با رویکرد  رشد  مدار، آموزش و توانمندسازی والدین و کارکنان، مشارکت و همکاری خانواده‌ها، اجرای طرح همکاری خانه و مدرسه برای پیشگیری از زیرشاخه‌های این فعالیت‌ها می‌باشد.


مدیرکل آموزش ‌و پرورش فارس گفت: برگزاری جشنواره دانش‌آموزی نوجوان سالم، برگزاری جشنواره  ابتکارات پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح مدارس، برگزاری نمایشگاه‌های سیار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و سوء مصرف مواد در سطح مدارس، تولید و توزیع مجلات رشد پیشگیری نوین برای سه گروه مخاطب والدین، کارکنان و دانش آموزان، تولید و توزیع بسته‌های فرهنگی برای والدین، کارکنان و دانش آموزان، اجرای برنامه‌های مناسبتی در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی همچون هفته مبارزه با مواد مخدر، هفته مبارزه با دخانیات و... و استفاده از ظرفیت تشکل‌های دانش‌آموزی از مهم‌ترین برنامه‌های نهضت فرهنگی پیشگیری در استان است.


وی افزود: اجرای طرح مدارس مراقب و پیشگیری با رویکرد اجتماع‌محور، اجرای طرح توانمندسازی روانی اجتماعی  ویژه دانش آموزان در معرض خطر از مهم‌ترین برنامه‌های مراقبت اجتماعی در این حوزه هست.


نجفی همچنین از افتتاح خانه پیشگیری از اعتیاد در شهرستان داراب و اقلید هم‌زمان با هفته مبارزه با مواد مخدر در فارس خبر داد و گفت: هم‌افزایی درون دستگاهی و با سایر دستگاه‌های استانی، برپایی نمایشگاه و برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه کارکنان ادارات آموزش‌ و پرورش در سطح استان، ارائه خدمات مشاوره‌ای و راهنمایی با همکاری نهادهای مختلف، پیاده‌روی با شعار نه به اعتیاد نه به مواد مخدر، صدور ابلاغ سفیران پیشگیری از اعتیاد و مواد مخدر برای کلیه کارکنان اداری اداره کل آموزش ‌و پرورش و تقدیر از فعالان و پیشکسوتان در عرصه مبارزه با مواد مخدر از دیگر برنامه‌های آموزش‌ و پرورش فارس در این هفته می‌باشد.


منبع: روابط عمومي دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس98.04.05

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است