Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 516 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 13731
دیروز  ------------------دیروز ------------------18940
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 32670

اجرای بیش از 1500 برنامه به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در فارس

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس گفت: بیش از 1500 برنامه متنوع فرهنگی، آموزشی و ورزشی به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در 29 شهرستان استان فارس اجرا خواهد شد.


به گزارش روابط عمومي دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، محمدرضا ابراهیمی با بیان این مطلب در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن ایام سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر با حضور خبرنگاران در شیراز برگزار شد، اظهار داشت: در سال گذشته ۴۵ تُن انواع مواد مخدر در سطح استان کشف و ضبط شد و در سال جاری تاکنون ۱۳ هزار و ۱۱۱ کیلو مواد مخدر در استان کشف شد.


وی افزود: از اسفندماه سال گذشته تا کنون هزار و ۸۰۰ نفر معتاد پُرخطر و کارتن خواب  (۶۴ نفر زن و هزار و ۷۳۶ نفر مرد) در سطح استان فارس جمع آوری و ساماندهی شدند.


رییس کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر فارس از دستگیری  ۴ هزار و ۵۳۰ نفر از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و اظهار کرد: این افراد شامل هزار و ۶۵۱ خرده فروش و توزیع کننده مواد مخدر و دو هزار و ۱۹۷ نفر معتاد و ۶۸۲ نفر مرتبط با جرایم مواد مخدر بودند.


ابراهیمی با توجه به روند فزاینده تقاضای مواد مخدر در جهان، عنوان کرد: ۲۷۵ میلیون نفر معادل ۵.۶ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال در جهان، حداقل یک بار یکی از انواع مواد مخدر و روان گردان‌ها را در سال مصرف کرده اند.


وی گفت: انواع مواد روان گردان جدید شناخته شده در جهان به ۸۰۳ نوع رسیده که شاهد ۳۸۴ درصدی انواع مواد روان گردان جدید شناخته شده در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۰۹ میلادی هستیم.


رییس کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر فارس افزود: مواد مخدر و روانگردان‌ها به یک ابزار سیاسی و اقتصادی در معاملات بین المللی تبدیل شده به طوری که گردش مالی و اقتصادی قاچاق مواد مخدر در جهان و سود سرسام اور آن، موجب رشد تجارت قاچاق مواد برای نابودی نسل‌ها شده است.


این مقام مسئول در استان فارس همچنین کاشت خشخاش در مراتع و عرصه های منابع طبیعی استان فارس را تکذیب کرد و ادامه داد: کاهش سن مصرف مواد مخدر و رشد شیوع مصرف مواد در جوانان در جامعه از جمله نگرانی‌ها و دغدغه‌های احاد جامعه جهانی است.


وی از پاکسازی ۴۵ مرکز توزیع مواد مخدر در اطراف مدارس و ۱۰ دانشگاه در شیراز خبر داد و گفت: میزان اعتیاد در بین دانش آموزان یک درصد است و شایعترین مصرف نوع مواد مخدر بین این اقشار تریاک و گل است.


ابراهیمی تصریح کرد: افزایش تولید مواد صناعی و شیمیایی و تغییر الگوی مصرف، تمایل به مصرف همزمان و ترکیبی گونه‌های مختلف مواد، افزایش میزان مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد و ناخالصی مواد، سبب پیچیدگی ابعاد مختلف مواد مخدر و روان گردان‌ها شده است.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس اظهار داشت: بهره گیری از شبکه‌های سایبری ماهواره‌ها به منظور ترویج و گسترش باور‌ها و نگرش‌های غلط با هدف فریب فرهنگی و جذب مشتریان جدید، سبب افزایش اقبال نوجوانان و جوانان جوامع به مصرف مواد شده است.


وی تاکید کرد: نشانه روی نهاد خانواده، مدارس، دانشگاه ها، بیانگر تلاش جدی سیستم هوشمند مواد مخدر به منظور قتل عام انسا ن‌ها است.


ابراهیمی در تشریح برنامه‌های سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر، ادامه داد: سخنرانی دبیر شورا در پیش از خطبه‌های نماز جمعه شیراز، برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی با شعار "سلامت همگام عدالت و عدالت همگام سلامت" در بلوار شهید چمران، تشکیل زنجیره انسانی "یاری گر هم باشیم" با همکاری سازمان‌های مردم نهاد و جمعیت هلال احمر استان، برگزاری همایش تجلیل از بهبودیافتگان و خانواده‌های آن‌ها تحت عنوان شمیم پاکی با محوریت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همایش بزرگ مبارزه با مواد مخدر از برنامه‌های اصلی است.


رییس کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر فارس بیان کرد: تجلیل از فعالان و دست اندرکاران امر مبارزه با مواد مخدر، سازمان‌های مردم نهاد مطرح و فعال در استان، برپایی بیش از ۱۰۰ نمایشگاه ثابت و سیار پیشگیری از اعتیاد در ۲۹ شهرستان، اجرای تئاتر‌های خیابانی با موضوع پیشگیری از اعتیاد، افتتاح دو نمایشگاه دائمی با موضوع مواد مخدر در شهرستان‌های اقلید و داراب با محوریت اداره کل آموزش و پرورش، برگزاری بیش از ۷۰۰ کارگاه آموزشی و گفتمان پیشگیری از اعتیاد توسط گروه‌های اجتماع محور، برگزاری بیش از ۹۰ همایش و جشنواره، برگزاری بیش از ۲۳۰ مورد برنامه ورزشی در قالب بازی‌های بومی و محلی، پیاده روی، دوچرخه سواری و... از دیگر برنامه‌های سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در فارس است.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس در تشریح وضعیت منطقه، گفت: افزایش سطح زمین‌های زیر کشت خشخاش در کشور افغانستان و در نتیجه رشد تولید ۵۰ برابری مواد افیونی در سال‌های اخیر و همچنین تولید ماده محرک شیشه، حکایت از جنایت و نقش استکبار جهانی امریکا در کشور افعانستان برای نابودی تمامی جوامع بشریت دارد.
وی با اشاره به اقدامات پیشگیری اولیه از اعتیاد، بیان کرد: تقویت برنامه‌های اطلاع رسانی، اگاه سازی، آموزش سبک فرزند پروری، آموزش مهارت‌های زندگی، تقویت فعالیت‌های ورزشی و هنری، تقویت خدمات مشاوره‌ای و تولید برنامه های تلوزیونی برای ارتقاء سطح دانش والدین، دانش آموزان در مدارس، دانشجویان در دانشگاه ها، کارگران در محیط‌های صنعتی و کارکنان در محیط‌های اداری به منظور جلوگیری از گرایش آحاد سالم جامعه به مصرف مواد از جمله اقدامات صورت گرفته است.

همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی و زنجیره انسانی در شیراز برگزار می‌شود
همچنین دبیر شورا از برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی با شعار «سلامت همگام عدالت و عدالت همگام سلامت» و زنجیره انسانی با شعار «یاری گر هم باشیم» به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در شیراز خبر داد و اظهار داشت: ترویج فرهنگ ورزش به ویژه در نوجوانان و جوانان باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی از اعتیاد به مواد مخدر و داروهای روانگردان می‌شود.


وي به پیامدهای ناگوار سوء مصرف مواد مخدر اشاره نمود و افزود: مصرف مواد مخدر در بین خانواده‌ها به ویژه جوانان بازتاب و بازخوردهای بسیار منفی خواهد داشت.


رييس كميته برگزاري مراسم سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر در استان فارس با تاکید بر شعار یاری گر هم باشیم، خواستار بسیج همگانی در برابر پديده شوم مواد مخدر شد و بیان داشت: مردم باید مسئولین را در جهت عاری نمودن جامعه از آسیب‌های اجتماعی ناشی از مُعضل مواد مخدر یاری رسانند.


ابراهيمي گفت: برای اینکه این بلای اجتماعی را از سطح جامعه بزداییم باید وارد یک جهاد اجتماعی شویم و با تمام توان در برابر آن ايستادگي كنيم.  


گفتنی است به مناسبت فرا رسیدن سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی و زنجیره انسانی روز جمعه 31 خرداد ماه از ساعت 07:30 صبح در بلوار شهید چمران، حد فاصل بیمارستان شهید چمران تا بیمارستان مرکزی شیراز با حضور آحاد جامعه برگزار خواهد شد.

منبع: روابط عمومي دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس98.03.29

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است