Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 142 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 2588
دیروز  ------------------دیروز ------------------18940
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 21527

بیش از 6 تن مواد مخدر از ابتدای سالجاری در خراسان جنوبی کشف شد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدرخراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال تا 22 اردیبهشت بیش از 6 تن و 684 کیلوگرم انواع مواد مخدردر این استان کشف و بیشترین کشفیات توسط نیروی انتظامی انجام شده است.


به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی؛ علی زندی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: فروردین امسال بیش از سه تن و 927 کیلوگرم انواع موادمخدر درخراسان جنوبی کشف و ضبط شد که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت از رشد 48 درصدی دارد.


وی از توقیف بیش از 102 دستگاه خودرو با افزایش 44 درصدی در فروردین ماه امسال خبرداد و گفت: در این رابطه 718 نفر دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده‌اند.


دبیر شورا ادامه داد: بیش از 36 تن و 606 کیلوگرم انواع مواد مخدر نیز سال گذشته در این استان کشف و ضبط شد که این میزان کشفیات حاصل تلاش دستگاه‌های مقابله‌ای استان در حوزه‌های انتظامی، سپاه، مرزبانی، اطلاعات، گمرکات و اداره کل زندان‌ها بوده است.


زندی گفت: عملکرد مقابله‌ای کشفیات 12 ماهه سال 97 نسبت به مدت مشابه در سال 96 مقداری کاهش داشته زیرا سال 96 چند محموله سنگنین کشف شد و از طرفی امروز مافیای موادمخدر از راههای مختلف برای حمل مواد استفاده می‌کند.


وی با بیان اینکه در برنامه‌های ستاد مبارزه بامواد مخدر برای امسال 2 اولویت مشخص شده است، گفت: اولویت اصلی در حوزه پیشگیری است و نباید بگذاریم حتی یکنفر به سمت مواد مخدر برود.


دبیر شورا اولویت دوم را جمع‌آوری معتادان متجاهر ذکر کرد و افزود: البته خراسان جنوبی به خاطر سابقه فرهنگی از این قضیه مبرا است اما اگر مقام قضایی ضرورت راه اندازی مرکزماده 16 را تشخیص دهد آمادگی برای تخصیص اعتبارات لازم وجود دارد.


زندی گفت: مرکز ماده 16 سال 91 دراستان راه اندازی و سال 92 جمع آوری شد چون افرادیکه در این مرکز نگهداری می‌شدند هیچکدام مصداق معتاد متجاهر نبودند و هزینه هنگفتی از بیت المال صرف می‌شد و گاهی خروجی مناسب هم نداشت.


وی ادامه داد: در حوزه درمان سال گذشته اقدامات ارزنده‌ای انجام شده است و برای فروش غیرقانونی و نشر متادون اوضاع را ناامن کردیم.


دبیر شورا گفت: استان خراسان جنوبی رتبه ویژه‌ای درحوزه درمان کودکان معتاد به خود اختصاص داد و جزو سه استان پایلوت کشور بودیم که از محل اعتبارات طرح تحول سلامت، درمان کودکان معتاد را انجام دادیم.


زندی؛ توسعه خدمات درمان و کاهش آسیب ارزانقیمت برای پوشش کامل معتادان دارای رفتارهای پرخطر، ارزیابی و نظارت بر فعالیت دستگاه‌های اجرایی در حوزه درمان، بازتوانی و تقویت نظارت بر مراکزدرمانی را از اولویت‌های حوزه درمان در سال 98 اعلام کرد.


وی بیان کرد: امسال کاهش مرگ و میر ناشی از موادمخدر نیز در دستور کار حوزه درمان قرار دارد و سال گذشته 6 نفر در استان بر اثر سوء مصرف مواد مخدر فوت کردند که این آمار نسبت به مدت مشابه 62 درصد کاهش داشته است.


دبیر شورا با اشاره به افزایش کمی وکیفی سازمان‌های مردم‌نهاد خراسان جنوبی در حوزه مبارزه با موادمخدر گفت: اولویت‌های امسال توسعه و رونق گفتمان اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر با نقش سمن‌ها خواهد بود و از توان همه بخش‌ها استفاده می‌شود.


زندی بیان کرد: امروز بیش از 80 درصد درمان اعتیاد در استان توسط مردم انجام می‌شود که یک افتخار محسوب می‌شود.
وی گفت: جریان‌سازی در حوزه فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد، گسترش نشاط اجتماعی، اجرای برنامه‌های استاندارد برای افراد در معرض خطر نیز در دستور کار امسال است.


دبیر شورا با بیان اینکه امسال میزان اعتبارات دستگاه‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر به رسانه‌ها اعلام خواهد شد، گفت: امید است با مطالبه‌گری رسانه‌ها شاهد تحول در هزینه‌کرد این اعتبارات باشیم.


زندی با بیان اینکه 86 مرکزدرمانی معتادان دراستان وجود دارد افزود: حتی یک مرکزهم غیرمجاز نیست و نزدیک 14 هزار نفر در استان از این مراکز خدمات درمانی دریافت می‌کنند.


وی یادآورشد: تاکنون 249 نفر در این مراکز درمان شدند که ازاین تعداد 174 نفرمشمول تبصره 2 ماده 16 بوده‎اند.


دبیر شورا گفت: بیش از 800 نفر ماهانه در مراکز سرپایی از خدمات بیمه‌ای سال گذشته استفاده می‌کردند که متاسفانه قطع شده و امیدواریم دوباره اینکار اجرایی شود.


زندی اظهار داشت: خراسان جنوبی در ساماندهی، جمع‌آوری و فروش اموال قاچاقچیان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.


وی با اشاره به پلمب 6 پاتوق موادمخدردر سال گذشته گفت: امسال نیز این برنامه در دستور کار است و مکان‌ها شناسایی می‌شود تا با اماکنی که محل امن برای این ناهنجاری بزرگ شده‌اند، برخورد شود.


دبیر شورا با تاکید بر اینکه با سرشبکه‌ها به‌صورت ویژه برخورد خواهد شد، ادامه داد: اگر در حوزه فضای مجازی نیز طرحی ارایه شود برای مبارزه با مواد مخدر قطعا با تخصیص اعتبار حمایت می‌شود.


زندی گفت: سال گذشته نزدیک به 600 میلیون تومان اعتباربه دستگاه‎های اجرایی بابت مبارزه با موادمخدر و 200 میلیون تومان هم به سمن‎های فعال در این حوزه پرداخت شده است.


وی با بیان اینکه سال گذشته کشفیات شیشه در استان نگران‌کننده بود، افزود: افزایش کشفیات شیشه در استان زنگ خطر جدی به خانواده‌ها است که باید در تربیت فرزندان نهایت دقت را داشته باشند.


دبیر شورا با بیان اینکه امروز مافیای موادمخدر نسل جوان و پویا را هدف قرار داده است، گفت: اگر خانواده‌ها در ارتباط با تربیت فرزندان دقت لازم را داشته باشند، فرزند در جامعه کمترین آسیب را خواهد داشت.


زندی ایجاد زمینه نشاط در جامعه را راهکاری برای جلوگیری ازگرایش به موادمخدر دانست و افزود: اقدام اخیر شهرداری در راه‌اندازی جاده سلامت و برپایی نمایشگاه توسط سازمان مردم نهاد ظرفیت خوبی برای حضورخانواده‎ها و استفاده از پتانسیل‌های موجود است.


وی با تاکید بر اینکه امکانات رفاهی عمومی برای استفاده قشرجوان باید مدیریت شود گفت: این مهم در عدم گرایش جامعه به سمت موادمخدر اثرگذار است و رسانه ها نیز در این مطالبه گری باید نقش ایفا کنند.


دبیر شورا با بیان اینکه در حوزه مقابله با موادمخدر پنج ماموریت مهم دراستان را دنبال می‌کنیم افزود: با تلاش نیروهای مرزبانی مرزهای استان از امنیت کافی برخوردار بوده و ورود موادمخدر به صورت عمده را از مرز نداریم و آنچه به ندرت دیده می‌شود، کوله باری است.


زندی همجواری خراسان جنوبی با سیستان و بلوچستان را یادآورشد و گفت: پهنای کویری باعث شده که خودروهای حامل موادمخدر وارد استان شده ولی با تلاش نیروهای انتظامی توقیف می‌شوند.


وی بیان کرد: یکی از مهمترین ماموریت‌های امسال در حوزه مبارزه‌ای، مقابله با کشت و تولید مواد پیش‌ساز و روانگردان، مبارزه با ورود قاچاق، مبارزه با عرضه و جمع آوری معتادان متجاهر است.


دبیر شورا با اشاره به شهادت 102 نفر از نیروهای جان برکف خراسان جنوبی در راه مبارزه با مواد مخدر گفت: امید است طوری رفتارکنیم که مدیون خون شهدا نباشیم.


زندی بر تلاش جدی دستگاه‌های حوزه مقابله تاکید کرد و گفت: تمرکز بیش از پیش بر برخورد با سرشبکه‎ها در دستور کار قرار گرفته و امید است که بتوانیم ضربات مهلک بر پیکره قاچاقچیان وارد کنیم.


وی یادآور شد: این زنگ خطر جدی برای قاچاقچیان است و باید بدانند که دستگاه‎های نظارتی هدفمند  فعالیت شبکه‎ها را رصد می‌کنند و در موقعیت لازم برخورد قاطع خواهند داشت.


دبیر شورا گفت: با توجه به اینکه امروز کشور افغانستان بزرگترین تولید کننده موادمخدردردنیا محسوب می‌شود لذا یکی از برنامه‌های امسال ستاد مبارزه بامواد مخدر تمرکزبر مرزهای شرق و جنوب شرق است.


زندی با تاکید بر اینکه تحقیقات وپژوهش درحوزه مبارزه با موادمخدر باید کاربردی باشد گفت: علاوه بر حمایت از پایان نامه‌های تکمیلی در حوزه پژوهش به دنبال تقویت تعامل  با مراکز علمی و آموزشی و ایجاد اتاق فکر هستیم.


وی با بیان اینکه یک دستگاه به تنهایی نمی‌تواند در عرصه مواد مخدر مبارزه کند ادامه داد: ترویج رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر از برنامه‎های پیشرو در سال جدید خواهد بود.


زندی گفت: امسال ضمن گسترش زمینه های ارتقای کیفی آموزش، از نظرات نخبگان و اساتید دانشگاه نیز بهره گیری خواهد شد.


وی با اشاره به لزوم ایجاد بانک منسجم از پژوهش های انجام شده در استان گفت: از مترجمان و نویسندگان با خرید کتاب‌های تخصصی و کاربردی حمایت می‌شود.


دبیر شورا با اشاره به اینکه پنجم تیرماه روز جهانی مبازره بامواد مخدرنام دارد، افزود: امسال هفته مبارزه با موادمخدر امحای مواد در سطح استان را نخواهیم داشت.


منبع: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی98.02.28

پربازديدترين خبرها طي هفته گدشته

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است