Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 128 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 1430
دیروز  ------------------دیروز ------------------14611
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 89233

مقابله با اعتیاد فقط با فعالیت تیمی ممکن است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: درمان و مقابله با اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی تنها با فعالیت یک تیم متشکل از خود فرد، خانواده و تیم درمانی ممکن می‌شود و ما باید پیشگیری این حوزه را از مجامع آموزش‌پذیر مانند مهدهای کودک، مدارس و دانشگاه‌ها آغاز کنیم و در این راستا از ظرفیت خیران و نیکوکاران مردمی نیز بهره‌مند شویم.


منیره بهروزنیا در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: علت اصلی بروز برخی از مشکلات جامعه تنزل سرمایه‌های اجتماعی است و اگر در شرایطی سرمایه اجتماعی تنزل پیدا کند گروه‌هایی از جامعه آسیب می‌بینند و راه برای ظهور برخی از مشکلات و اعتیاد باز می‌شود.


وی با بیان اینکه علت موفقیت برخی از گروه‌ها در حل موضوع اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی، توجه به مفهوم مشارکت و اجتماعی‌سازی است، اظهار داشت: به طور کلی برنامه‌های این حوزه باید به سمت جامعه هدف، مردم، جوانان، محلات و روستاها سوق داده شود.


این استاد جامعه‌شناسی شهری تصریح کرد: مساله اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی پروسه درمانی فوق‌العاده سنگینی دارد که با تامل در این مسئله درمی‌یابیم که پیشگیری در این حوزه بسیار بهتر از درمان است؛ زیرا بیماری اعتیاد به سبب ایجاد اختلال در سلول‌های مغزی یک بیماری صعب‌العلاج شناخته می‌شود، به ویژه اگر این اتفاقات بر اثر استعمال مواد مخدر صنعتی برجای بماند.


وی ادامه داد: در همین راستا دولت باید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی متمرکز شود تا از طریق آن، نسل جوان و خانواده‌ها نسبت به پیامدهای زیانبار مواد خانمانسوز آگاه شوند.


به گفته بهروزنیا، بدون تردید امروز تنها راه علاج جامعه از اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی انجام اقدامات پیشگیرانه است که همه اقشار، صنوف  و ادارات و نهادها باید براي آن، برنامه داشته و مشارکت کنند.


وی با اشاره به اینکه تاکنون در رويكرد اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر در جامعه کوتاهی شده است، خاطرنشان کرد: برای نهادینه شدن اين رويكرد در جامعه، همه باید پای کار بیایند و احساس مسئولیت کنند.

این استاد دانشگاه افزود: این مواد مخدر صنعتی و شیمیایی نسل جوان و خانواده‌ها را تهدید می‌کنند که ضرورت دارد ظرفیت‌ها و سرمایه‌های اجتماعی شامل معلمان، نخبگان، روحانیان، هنرمندان، رسانه‌ها و سایر گروه‌های جامعه، زمینه را برای تحقق این امر بکار گيرند.


بهروزنیا، در پايان حمایت از سمن‌های توانمند و فعال در زمینه‌های مختلف برای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را مهم دانست و گفت: توجه به دوره‌های توانمندسازی و آموزش سازمان‌های مردم‌نهاد برای افزایش نقش‌آفرینی آنها و تقویت مشارکت‌های مردمی ضروری است.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر97.07.10

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است