Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 244 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 2233
دیروز  ------------------دیروز ------------------14177
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 57590

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر: چاپ و توزیع 380 هزار جلد درسنامه پیشگیری از اعتياد در مدارس کشور/ 300 كانون همياران سلامت روان در دانشگاه‌‌ها راه اندازی شد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 


سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر به تشریح برنامه های ستاد طی یکسال گذشته پرداخت و گفت: 380 هزار جلد درسنامه با مبحث پیشگیری از اعتياد  در سال تحصیلی اخیر در اختيار معلمان مدارس قرار گرفت، همچنین در دانشگاه‌ها کانون همیاران سلامت راه اندازی شد.


به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، دكتر پرویز افشار صبح امروز به مناسبت هفته دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: گزارش‌های رسمی سازمان ملل كه توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) در وين منتشر شده حكايت از آن دارد که شیوع استفاده از مواد مخدر در سراسر دنیا رو به گسترش است.


وی افزود: براساس گزارش رسمی سازمان ملل متحد، تولید مواد مخدر در کشور افغانستان در سال گذشته 4600 تن بود که براساس پیش‌بینی‌ها این رقم امسال به 9 هزار تن خواهد رسید؛ همچنین برخی گزارش‌ها اعلام کرده‌اند که این رقم ممکن است به 12 هزار تن افزایش يابد.


معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌هاي مردمي ستاد بيان داشت: متاسفانه تولید و مصرف مواد مخدر صناعي و محرک جدید روز به روز در حال افزایش است، سال گذشته بیش از 700 نوع از اين نوع مواد (NPS) در دنیا شناسایی شد که طبق گزارش‌های سازمان ملل این رقم در حال رسیدن به 750 عدد است.


افشار ادامه داد: در گذشته تولید مواد مخدر در کشور افغانستان محدود به نوع سنتی بود اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که تولید ماری‌جوانا، گل و همچنین آمفتامین‌ها در آن کشور رو به افزايش است که این موضوع تهدیدی جدی برای کشور ما و جامعه جهانی محسوب مي‌شود.


وی در ادامه به اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه پیشگیری پرداخت و گفت: عزم و اراده و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر از جمله مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) است و باعث شده دستگا‌ه‌ها در این زمینه حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.


سخنگوي ستاد  تصريح كرد: طرح توانمندسازی در مقطع دوم متوسطه اقدام بزرگ و جالب توجهی بود که تقریبا در تمامی مراکز استان‌ها اجرایی شد، همچنين چاپ بروشورها و سه درسنامه‌ برای معلمان و مربیان مقاطع ابتدايي، راهنمايي و متوسطه از دیگر اقدامات خوب ستاد به شمار می‌رود به طوری که در سال تحصيلي اخير، 380 هزار جلد درسنامه با مبحث پیشگیری از اعتياد در اختيار معلمان مدارس قرار گرفت.


افشار بيان داشت: در حوزه آموزش و پرورش با "مديريت مورد" كه شامل غربالگري مي‌شود، تعدادی دانش‌آموز در معرض خطر و آسيب‌ديده شناسايي شدند و تحت درمان قرار گرفتند.


وي افزود: شیوع اعتیاد در مدارس بسیار پایین است و آنچه در خصوص اعتیاد در مدارس مدنظر ما قرار دارد شیوع مصرف است و آمار تعداد مصرف‌کنندگان مدنظر نیست. متاسفانه برخی به اشتباه عنوان می‌کنند که سن اعتیاد پایین آمده است باید بگوییم که سن وابستگی به مواد مخدر در کشور ما بین 21 تا 24 سال است و سن تجربه اولین‌بار مصرف مواد مخدر کاهش یافته است که در این زمینه اطلاع‌رسانی و آموزش‌های بیشتری برای نوجوانان انجام شده است.


معاون دبيركل ستاد با بیان اینکه در محیط دانشگاه محوریت فعالیت‌ها به دست دانشجویان سپرده شده است گفت: در حال حاضر نيز 300 کانون همياران سلامت روان دانشجویان در دانشگاه ها راه اندازی شده است که بنا بر گزارش‌های رسمی با اين اتفاق، میزان مصرف "گل" با مداخلات دانشجویان در حال کاهش است.


افشار با بيان اينكه توسعه خدمات پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های کارگری و صنعتی باعث کاهش مصرف مواد مخدر در این محیط‌ها شده است، افزود: این طرح‌ها در قالب طرح کاج (کاربست اجتماعی جامعه) براي توانمندسازي كارگران و در کارگاه‌ها و مراكز صنعتي که بین 50 تا 500 پرسنل دارند اجرایی مي‌شود که با اين طرح، وضعيت اعتياد در آن محيط‌ها مهار می شود.


نقش سازمان‌هاي مردم‌نهاد در عرصه مبارزه با مواد مخدر
وي با بیان اینکه سازمان‌هاي مردم‌نهاد در عرصه مبارزه با مواد مخدر کمک زیادی داشته‌اند، گفت: بيشتر این سمن‌ها در حوزه‌هاي درمان و پیشگیری فعالیت می‌کنند و خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند، از سال گذشته تاکنون حدود 800 طرح از 600 سمن توسط ستاد حمايت شده است كه عمده‌ترين آنها، در حوزه پيشگيري از اعتياد بوده است.


افشار اظهار داشت: بیش از دو هزار سمن فعال در حوزه درمان و پیشگیری از مصرف مواد مخدر در كنار ستاد فعاليت مي‌كنند و در بانک اطلاعاتی ما ثبت شده‌اند.


وي ادامه داد: راه‌اندازی سامانه بهبودیافتگان یکی دیگر از اقدامات خوب ستاد است که باعث می‌شود تا از وضعیت بهبودیافته‌گان اطلاع داشته باشیم.


معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌هاي مردمي ستاد با اشاره به برگزاری نشست صمیمانه 110سمن برتر که با حضور وزیر کشور و دبيركل برگزار شد، گفت: فعالان این حوزه در این جلسه مشکلات خود را با مدیران و مسولان مربوطه در میان گذاشتند.


300 كارگاه توانمندسازي براي سازمان‌هاي مردم‌نهاد برگزار شد
افشار تصریح کرد: 300 کارگاه توانمندسازی سازمان‌هاي مردم‌نهاد در سال گذشته برگزار شد و غریب به 40 هزار نفر از معتادان بهبودیافته با مشارکت سازمان فنی و حرفه‌ای تحت پوشش برنامه‌هاي آموزشی این سازمان قرار گرفتند. همچنين 5 کارگاه منطقه‌ای کارآفرینی و طراحي محصولات نوين برای این افراد برگزار شد چرا كه معتقديم برگزاری این کارگاه‌ها می‌تواند افراد بهبود یافته را با به سمت کارآفرینی و تولید محصولات نوین سوق دهد.


وي با تاكيد بر اينكه بايد كار مردم را به خود مردم واگذار كنيم، بيان داشت: واگذاری کارها به بخش خصوصی و سمن ‌ها می‌تواند سرعت بیشتری به انجام امور بدهد. در سال جدید 163 طرح جدید اشتغال بهبوديافتگان به ستاد ارسال شد که به زودي تامين اعتبار مي‌شود و پس از تامین اعتبار برای هزار و 500 نفر اشتغال‌زایی خواهد شد.


سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تفاهم‌نامه بودجه‌ای سه جانبه‌اي از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با شورای اجتماعی و سایر دستگاه‌های اجرایی به امضا رسیده که طبق آن، دستگا‌ها موظف شده‌اند بودجه اضافی خود را برای اجرای طرح‌های پیشگیری و درمان در نظر بگيرند، در صورت انجام این کار، طرح‌ توانمندسازی مقطع دوم متوسطه 150 درصد رشد خواهد کرد.


افشار پر کردن اوقات فراغت در مناطق روستایی و کمتر برخوردار را از دیگر اقدامات این ستاد برشمرد و گفت: تجهیز خانه‌های ورزش روستایی با کمک وزارت ورزش نسبت به سال‌های گذشته هزار درصد رشد داشته است و خوشبختانه روستایی در کشور وجود ندارد که از خانه ورزش روستایی محروم باشد و اکنون حدود 2500 خانه روستایی تجهیز شده است.


وی در ادامه؛ نهایی شدن همکاری‌های همه‌جانبه با سایر کشورها را از جمله اقدامات این ستاد دانست و افزود: همکاری همه‌جانبه‌ای با پلیس و دولت‌هاي چین و ایتالیا در زمينه ابعاد مختلف مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است. همچنین انعقاد تفاهم‌نامه مشترکت با یونیسف در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد در نوجوانان نيز از دیگر اقدامات ستاد به شمار می‌رود.


كنگره دانش اعتياد 14 شهريور برگزار مي‌شود
معاون دبيركل ستاد از برگزاري كنگره دانش اعتياد در 14 لغايت 16 شهريور ماه در مركز همايش‌هاي رازي خبر داد و گفت: وزير كشور و دبيركل ستاد يكي از سخنرانان اين كنگره خواهند بود.


افشار با بیان اینکه در حال حاضر 7400 مرکز درمانی و کاهش آسیب در حوزه درمان اعتیاد در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: 254 مرکز DIC با 320 تيم سيار در این زمینه فعالیت می‌کنند. همچنين راه‌اندازی مراکز ارائه خدمات شبانه برای معتادان و مصرف‌کنندگان مواد مخدر یکی دیگر از کارهای خوب این ستاد است که این نوع مركز 17 هزار نفر خدمات دریافت کرده‌اند. افزايش مراكز TC بهزيستي نيز از ديگر برنامه‌هاي مهم ستاد در يكسال گذشته بوده است.


کشف 370 تن مواد مخدر در 5 ماهه نخست سال جاری
وي با اشاره به حوزه مقابله با عرضه ادامه داد: در 5 ماهه نخست سال‌جاری 370 تن مواد مخدر در کشور کشف شده که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته كه  237 تن بوده است، 12 درصد رشد را نشان مي‌دهد.


سخنگوي ستاد بيان داشت: در چهار ماهه ابتدای امسال 278 تن مواد مخدر كشف شده است كه اين رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 درصد رشد داشته است و استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، ‌هرمزگان، فارس، تهران، یزد، خراسان رضوی، اصفهان، خراسان جنوبی و گلستان بيشترين ميزان كشفيات را طي اين مدت به خود اختصاص داده‌اند.


افشار خاطر نشان کرد: از مجموع كشفيات، 23.8 درصد مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان بوده است و سهم سه استان مرزي سيستان و بلوچستان، كرمان و هرمزگان از مجموع كشفيات، 49 درصد مي‌باشد.


وی ادامه داد: طي اين مدت، 6776 اتومبیل و 310 قبضه سلاح از قاچاقچیان مواد مخدر کشف و ضبط شده است. همچنين هرویين با 17 درصد، مرفین با 58 درصد و تریاک با سه درصد بیشترین آمار افزایش کشفیات را داشته‌اند.


افشار گفت: با توجه به افزایش قیمت شیشه و مواد پیش ساز تولید آن، تمایل به مصرف شیشه کاهش یافته است؛ شاید یکی از دلایل آن تغییر الگوی مصرف مواد باشد. در حال حاضر مصرف شیشه کاهش یافته و تمايل مصرف بیشتر به سمت گل و ماری جوانا رفته است.


معاون دبيركل ستاد خاطرنشان کرد: تعداد درگیری‌های نیروهای امنیتی و قاچاقچیان مواد مخدر در 4 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14 درصد کاهش پیدا کرده است. انهدام کارگاه‌های تولید و پخش مواد مخدر نیز نسبت به مدت زمان سال قبل با کاهش 21 درصدی همراه بوده است.


افشار ادامه داد: تعداد زندانیان جرایم مواد مخدر در سال 96 نسبت به سال 97 تغییر محسوسی نداشته و آمارها نشان می‌دهند که ۴۱ درصد جرائم زندانیان در خرداد ماه سال جاری مربوط به مواد مخدر بوده است.


اين مقام مسئول در ستاد در انتها به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و اظهار كرد: طی دو سال گذشته برقراری ارتباط بین باندهای تروریستی و قاچاقچیان افزایش یافته است که کشفیات اسلحه به همراه مواد مخدر حکایت از این موضوع دارد. اما قاچاقچیان باید بدانند که اقدامات آنها از سوی کشور ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند. همچنين 75 درصد از کشفیات مبتنی بر اطلاعات از پیش صادر شده است و 30 درصد دیگر به صورت اتفاقی کشف شده است.


افشار در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر تاثیر نوسانات نرخ ارز در درمان معتادان گفت: سالانه حدود یک میلیون نفر از مصرف‌کنندگان مواد مخدر به مراکز درمانی مختلف مراجعه می‌کنند که نوسانات نرخ ارز در درمان آنها تاثیری نداشته است.


وی گفت: 2 میلیون و 808 هزار نفر مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد که برنامه‌ریزی مناسبی برای اقشار مختلف مصرف‌کنندگان انجام شده است.


افشار بيان داشت: نزدیک‌ترین و ارزان‌ترین راه برای انتقال مواد مخدر از کشور افغانستان به اروپا کشور ایران است که ما باید در این زمینه اقدامات جدی ‌تری انجام دهیم.


وي در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره شیوع اعتیاد بین دانش‌آموزان گفت:‌ در مدارس شیوع اعتیاد بسیار اندک است اما حتی یکبار تجربه مصرف هم از نظر ما اهمیت دارد. پژوهش‌های متعددی درباره اعتیاد دانش آموزی انجام شده است اما طبق آخرین آمار رسمی 2.1 درصد (دو و یک دهم درصد ) از دانش‌آموزان "مقطع متوسطه" تجربه یک بار تا بیشتر مصرف مواد مخدر را داشته‌اند.


سخنگوي ستاد درباره اینکه چرا این مقطع سنی برای آمار در نظر گرفته شده است، توضیح داد: این مقطع سن تجربه، هیجان و بلوغ است که بیشتر ممکن است افراد در معرض خطر مصرف مواد قرار بگیرند. در مقطع ابتدایی آمار آنقدر نادر است که قابل اشاره نیست و در آمارهای بین‌المللی هم سه سال آخر تحصیلات مدرسه را می‌سنجند.


افشار همچنین در پاسخ به اینکه آیا اطراف مدارس مورد پایش قرار می‌گیرد یا خير گفت: ما سال گذشته تا شعاع 500 متری اطراف مدارس، دانشگاه‌ها، سینما، پارک و فضاهای عمومی را هدف‌گذاری کردیم که اگر در این شعاع مواد مخدر توزیع یا مصرف شود برخورد شدیدتری انجام گیرد. همان‌طور که طبق اعلام پلیس 2 تن مواد را از اطراف مدارس جمع آوری کرد.


وي ادامه داد: امسال شعاع 500 متری را به 250 متر تقلیل دادیم که بتوانیم کنترل بیشتری داشته باشیم و خانواده‌ها امنیت خاطر بیشتری درباره محیط تحصیل فرزندشان داشته باشند. اما به‌طور کلی باید بگویم این که گفته می‌شود اطراف مدارس مواد مخدر زیاد مصرف یا خرید و فروش می‌شود درست نیست مدرسه آینه اجتماع است و گلوگاه خوبی است که مداخلات پیشگیرانه و درمانی را انجام بدهیم. ما در طول سال‌های گذشته همکاری‌های خوبی با آموزش و پرورش و شخص وزیر و معاونان ایشان داشته‌ایم و اکنون وضع آموزش و پرورش قابل قبول است و می‌توان گفت در مدارس سوءمصرف مواد مخدر منجر به خطرآفرینی نداریم.


منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر،97.06.04

 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است