Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 182 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 2597
دیروز  ------------------دیروز ------------------14177
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 57954

خدمات پیشگیری از اعتیاد ٣٨ درصد افزایش یافت

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


سخنگو و معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام دستاوردهای دولت در مبارزه با اعتیاد طی یکسال گذشته گفت: خدمات پیشگیری از اعتیاد به ویژه در محیط های آموزشی در یک سال گذشته ٣٨ درصد افزایش یافته است.

پرویز افشار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با گرامیداشت هفته دولت ( دوم تا هفتم شهریور)، موفقیت های مبارزه با مواد مخدر طی یک سال گذشته را در ٢ بعد کاهش تقاضا و مقابله با عرضه مواد مخدر اعلام کرد.


وی خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر هماهنگ کننده و سیاستگذار است و آنچه که به عنوان سیاست تدوین و برنامه ریزی می کند، دستگاه های اجرایی برای مبارزه با مواد مخدر اعمال می کنند.


افشار افزود: مهمترین توفیق ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه های مقابله ای در بعد کاهش تقاضا شامل پیشگیری، درمان، کاهش آسیب، افزایش مشارکت های اجتماعی و صیانت از بهبود یافتگان، افزایش چشمگیر ارائه خدمات پیشگیری در کشور است.


معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: طرح توانمندسازی دانش آموزان مقطع دوم متوسطه اخیرا برای پیشگیری دانش آموزان اجرا شده است.


افشار ادامه داد: طرح کاج (کاربست اجتماعی جامعه کار و تولید) در محیط های کاری و صنعتی برای کارگاه های دارای 5٠ تا 5٠٠ نفر پرسنل اجرا شده است همچنین راه اندازی کانون های همیاران سلامت روانی و اجتماعی دانشجویان در محیط های دانشگاهی نیز آموزش های پیشگیرانه با هدف کاهش تقاضای مواد مخدر در حال اجرا است.


وی افزود: فعالیت کانون های همیاران سلامت روانی و اجتماعی دانشجویان با مشارکت دانشجویان و توسط خود آنان انجام می شود و اثربخشی قابل توجهی داشته است.

* دستیابی به سرنخ ها و دانه درشت های مواد مخدر
افشار درباره موفقیت های ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه های اجرایی در زمینه مقابله با عرضه مواد مخدر اظهارداشت: کشف مواد مخدر از طریق مبارزه هدفمند توسط سیستم های امنیتی و اطلاعاتی و تلاش برای دستیابی به سرنخ ها و دانه درشت های مواد مخدر از جمله اقداماتی است که در زمینه مقابله با عرضه در یک سال اخیر به طور جدی پیگیری شده است.


معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر توضیح داد: حدود ٧٠ درصد از کشفیاتی که در یک سال گذشته انجام شده است، مبتنی بر اطلاعات است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ١6درصد رشد را نشان می دهد.

* تغییر مسیر قاچاقچیان مواد مخدر از مرزهای شرقی به مرزهای آبی
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره چالش های مواد مخدر در یک سال اخیر گفت: تولید مواد مخدر در افغانستان از چهار هزار و 6٠٠ تن به بیش از ٩ هزارتن رسیده و براساس برخی گزارش‌های غیررسمی تولید مواد مخدر در این کشور همسایه به ١٠ تا ١٢ هزار تن افزایش یافته است و این مسأله در زمینه مقابله با عرضه کشور را دچار چالش کرده است.


وی ادامه داد: گزارش ها حاکی از آن است که افغانستان نه تنها در زمینه تولید مواد سنتی بلکه در زمینه تولید گل و شیشه هم ورود پیدا کرده که مایه نگرانی است و باید با چشم تیزبین این همسایه را رصد کنیم.


افشار تغییر ترانزیت مواد مخدر را از دیگر چالش های این حوزه در یک سال اخیر عنوان کرد و افزود: تا پیش از این مسیر اصلی قاچاق مواد مخدر از مرزهای شرقی کشور بود اما به دلیل انسداد و تمرکز مبارزه در استان های مرزی، اخیرا انتقال مواد مخدر از طریق مرزهای آبی هرمزگان، بوشهر و خوزستان انجام می شود که مرزبانان و دریابانان این مناطق به خوبی رصد می کنند همچنین ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران هم کمک می کنند تا زمینه ورود مواد مخدر به کشور کنترل شود.


منبع: ایرنا 97.06.04

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است