Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 206 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 4183
دیروز  ------------------دیروز ------------------14611
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 91986

برخورد جدی با مراکز متخلف ترک اعتیاد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر: برخی مراکز ترک اعتیاد به دلیل تخلفات، تعطیل، کسر سهمیه و حتی به دادگاه معرفی شده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، پرویز افشار در نشست خبری شبکه رادیویی گفتگو که با عنوان برنامه هاشور با حضور خبرنگاران پخش شد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ما همیشه خبر دستگیری قاچاقچیان بزرگی همچون تمساح خلیج و قورباغه مکران را می شنویم اما چرا هیچوقت درباره حکم آنها اطلاع رسانی نمی شود؟ افزود: اجرای حکم این دسته از قاچاقچیان بسیار سخت است چرا که برخی از آنها جزء سرشاخه های قاچاقچیان بین المللی هستند و اطلاعات بسیار زیادی دارند و اجرای عدالت و حکم در مورد اینها زمانی انجام می شود که سیستم قضایی، امنیتی و اطلاعاتی به این نتیجه برسد که اطلاعات دیگری وجود ندارد.


وی گفت: برخی از این قاچاقچیان نیز به گونه ای حرفه ای عمل می کنند که هیچ ادله ای برای اثبات دعوا وجود ندارد و حتی نه اموالی به نامشان است و نه موادی به نام آنها قاچاق می شود.


افشار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شدیدترین حکم درباره این دسته از قاچاقچیان چیست؟ افزود: حکم اعدام در خصوص این قاچاقچیان براساس میزان مواد کشف شده بوده است اما این موضوع در مجلس محدود شد و میزان ماده مخدر حمل شده را بالاتر بردند و مجازات اعدام برای کسانی است که به جرائم خشن و مسلحانه بپردازند و با گروههای تروریستی ارتباط داشته باشند یا موجب اخلال در نظام ارزی و پولی کشور شوند.


وی گفت : یکی از اقدامات در خصوص این قاچاقچیان این است که به دارایی های آنها ضربه وارد شود.


افشار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا گردش مالی مواد مخدر برای گروهک تروریستی منافقین هم درآمد دارد؟ افزود: در سراوان و شرق کشور موادی کشف شد که کنار آن محموله های اسلحه و مواد منفجره وجود داشت و ارتباطی میان مواد مخدر و تروریست ها وجود دارد اما اینکه به کدام گروهک تروریستی مرتبط است اطلاعات جامعی ندارد.


وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا برخی مراکز ترک اعتیاد ، معتادان را به مصرف بیشتر مواد تشویق می کنند؟ گفت: در خصوص مراکز سرپایی که سال 82 شروع به کار کرد قرار بود فقط در این مراکز کنترل مصرف و پیشگیری از ابتلا به ایدز انجام شود اما در برخی کلینیک های ترک اعتیاد شاهدیم که افراد معتاد به تریاک را هم به سمت متادون بردند که این غلط است.


افشار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قبول دارید که برخی مراکز ترک اعتیاد به محل تجارت متادون تبدیل شده است؟ افزود: در هر حال ما 7 هزار مرکز داریم و ممکن است آدم های سودجو در این مراکز وجود داشته باشند و ما باید به فرآیند کار نگاه کنیم.


وی گفت: اگر برخی افراد تزریقی چندین سال متادون دریافت کنند هیچ اشکالی ندارد و من بعنوان کارشناس اعلام می کنم که این کار سودجویی نیست اما اگر متادون را در اختیار گروه هایی بگذارند که نیاز ندارند سودجویی است.


افشار افزود: ما البته از تخلفات مراکز ترک اعتیاد گذر نکرده ایم و در این سالها برخورد هم شده است.


سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا افزایش قیمت دلار موجب کاهش مصرف سیگار و مواد مخدر شده است؟ گفت: سیگار خوشبختانه یا متاسفانه جزو برنامه ستاد نیست اما در خصوص مواد مخدر ، افزایش قیمت دلار موجب افزایش قیمت مواد مخدر نشده است چرا که تولید مواد مخدر در افغانستان از 4 هزار و 600 تن در سال گذشته به بیش از 10 هزار تن رسیده است و فکر نمی کنم به جهت افزایش تولید بویژه در تریاک ، افزایش قیمت دلار منجر به افزایش قیمت تریاک شده باشد البته قیمت شیشه افزایش داشته است.


منبع: صدا و سیما 97.05.15

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است