Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 128 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 1690
دیروز  ------------------دیروز ------------------14611
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 89493

استرس و فشارهای عصبی از عوامل گرایش نوجوانان به اعتیاد است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

یک روانشناس و درمانگر اعتیاد با بیان اینکه استرس و فشارهای عصبی بر نوجوانان از عوامل گرایش به اعتیاد است، گفت: این عوامل باعث می‌شود نوجوان برای ایجاد آرامش و  بیخیالی از فشارها به سمت مصرف مواد مخدر برود.


دکتر پروین ناظمی در گفت وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ استرس و فشارهای عصبی بر نوجوانان را از عوامل گرایش به اعتیاد دانست و گفت: برای ریشه‌یابی اعتیاد در نوجوانان و جوانان باید فشارهایی روحی - روانی که از دوران کودکی بر آنان وارد شده است، بررسی شوند.


وی افزود: در اکثر مواقع تاثیرات تربیتی خانواده بر فرزندان، اثرات مخربی دارد. نوجوانی که از کودکی با فشارها و استرس‌هایی از سوی خانواده مواجه بوده است، در این مرحله از زندگی، شخصیتی شکننده و بدون اعتماد به نفس پیدا می‌کند.


این روانشناس و درمانگر اعتیاد ادامه داد: نوجوانی که همیشه در فشار بوده و خانواده بایدها و نبایدها و رفتارهای نامناسبی با وی داشته‌اند، اکنون دارای شخصیتی بدون اعتماد به نفس است و با این شخصیت پا به مدرسه و محیطی می‌گذارد که پر از استرس است.


ناظمی افزود: متاسفانه ما در مدارسمان بحث سلامت روان نداریم و شاهد آن هستیم که مباحث مشاوره‌ای هم راجع به مشاوره تحصیلی است که فقط بر روی مدل درس خواندن بچه‌ها و آوردن رتبه بهتر در کنکور و برنامه‌های جانبی تحصیلی تمرکز می‌کنند.


وی ادامه داد: همه این مسائل و فشارها باعث می‌شود نوجوان برای ایجاد ارامش و  بیخیالی از فشارها به سمت مصرف مواد مخدر برود.


این روانشناس گفت: معمولا نوجوانان شکارهای خوبی برای فروشندگان موادمخدر هستند، مواد روانگردان نیز از جمله مخدرهایی است که نوجوانان به علت راحتی مصرف و در دسترس بودن، بیشتر ترغیب به استفاده از آن ميشوند .


ناظمی بیان کرد: نوجوانی دورانی است که بچه‌ها گاهی بی حال، عصبی و گوشه‌گیر هستند و گاهی خوب و سرحال. معمولا خانواده‌ها نیز توجه چندانی به خلق فرزندانشان ندارند و علت این تغییرات خلقی را سن و سال نوجوان تلقی می‌کنند، این عدم شناخت از فرزند و عدم آگاهی‌هاست که سبب بروز مشکلات می‌شود.


وی افزود: در حقیقت نوجوان هنوز در مرحله ای نیست که بتواند درست تصمیم‌گیری کند و استدلال قوی ندارد. بچه‌هایی که خیلی درگیر استرس و فشار مدرسه و عدم درک صحیح توسط والدین و مدرسه هستند ممکن است توسط گروه دوستان با یک پیشنهاد اغواکننده روبه رو شوند و برای عوض کردن روحیه به پیشنهاد مصرف مواد پاسخ مثبت بدهند.


این مشاور با تاکید بر تاثیر سلامت روان بر آینده نوجوانان گفت: ای کاش به جای اینکه این همه بر روی آموزش بچه‌ها تمرکز داشته باشيم روی سلامت روان آنان تاکید كنيم؛ بيشتر افرادی که گرفتار اعتیاد شده‌اند، از دوران نوجوانی درگیر این مشكلات شده‌اند و متاسفانه مرحله مهمی از زندگی‌شان را از دست داده‌اند.


ناظمی اظهار داشت: فشارها و استرس‌هايي که در دوره نوجواني به فرد وارد شده و اعتماد به نفس او را كاهش داده است و همچنین مقایسه‌های نابه جاي والدين باعث شده تا فرد خود را ناتوان ببيند و در اولين پيشنهاد دوستانش به سمت اعتياد برود. پس استرس یکی از عوامل مهمی است که نوجوان در حال تحصیل را به سمت اعتیاد سوق مي‌دهد.


وی در انتها بیان داشت: خانواده‌ها، مدارس و سازمان‌هایی که نقش تربیتی بچه ها را دارند بايد به این نکته توجه کنند که سلامت روان بچه‌ها از همه چیز مهم‌تر است، بچه‌ها باید احساس شادی كنند و این احساس شادی نباید از طریق مصرف قرص و روانگردان‌های مختلف به وجود بیاید .


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر97.05.06

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است