Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 174 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 14301
دیروز  ------------------دیروز ------------------17455
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 31756

ابراز علاقه و همدلی با کودکان؛ سدی در برابر گرایش آنان به اعتیاد است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: گوش دادن فعال، نخستین قدم در پیشگیری از اعتیاد کودکان است.


 به گزارش روابط عمومي دبيرخانه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان فارس، دكتر عبدالرسول همتي به مناسبت پنجم تیر، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، گفت: توجه و علاقه به صحبت‌های کودکان، تشویق کردن آنان به صحبت کردن، گوش دادن صبورانه به صحبت‌های کودکان، همدلی با کودک و اجازه ابراز عقیده از مهمترین مهارت‌هایی است که سبب کم شدن گرایش آنان به مواد مخدر می‌شود.


وي افزود: برای برقراری ارتباط بهتر و بیشتر سعی کنیم از کودکان سوالات باز بپرسیم، برای کودکان وقت بگذاریم و طوری با فرزند خود رفتار کنیم که احساس ارزشمندی داشته باشد.


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شيراز توصیه کرد: اگر محیط خانواده سالم باشد، کودک مهر و محبت را می‌آموزد و اعتماد به نفس و احساس مسئوليت در وی افزایش می‌یابد.


وی کمبود سرمایه‌های اجتماعی مثبت، کمبود زمینه‌های مناسب برای افزایش نشاط اجتماعی، تنش بالا در خانواده، آگاهی پایین خانواده‌ها در زمینه فرزند پروری، روابط اجتماعی و خانوادگی ضعیف، نبود آگاهی پدر و مادر در خصوص اصول ارتباطی با فرزندان و اعضای خانواده، پایین بودن مهارت‌های زندگی و در دسترس‌بودن مواد را از مهمترین دلایل گرایش به بیماری اعتیاد اعلام کرد.


معاون بهداشت دانشگاه، افزایش مصرف مواد در بانوان و کاهش سن مصرف در جوانان و نوجوانان را دو مُعضل مهم در این زمینه دانست و گفت: این در حالی است که روز به روز بر مصرف مواد صنعتی و جدید که عوارض غیرقابل جبرانی بر سیستم مغزی و زندگی فرد دارد؛ افزوده می‌شود.


پنجم تیر هر سال روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است و شعار امسال سازمان جهانی بهداشت با عنوان «گوش کردن به کودکان و جوانان؛ گام نخست در کمک به رشد سالم و ایمن آنها» انتخاب شده است.

اجرای طرح موبایل سنتر گامی در جهت پیشگیری از اعتیاد
طرح مركز كاهش آسيب سيار (موبايل سنتر) به مناسبت سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر در شيراز افتتاح شد و محمدرضا ابراهيمي در حاشيه این افتتاحیه بيان داشت: یکی از رویکردهای کاهش اعتیاد، رویکرد کاهش آسیب برای گروهای پُر خطر است که قادر به ترک مواد مخدر نیستند.


ابراهیمی افزود: رويكرد اجتماعي شدن امر مبارزه بامواد مخدر همچنان با جديت در دستور كار قرار دارد و در اين مسير مي‌توان با همراهي و همكاري افراد آگاه، صاحب نظر و سمن‌های متخصص گام مثبتي برداشت.


وي در ادامه گفت: اجرای طرح موبایل سنتر گامی در جهت پیشگیری از اعتیاد است.    


ابراهيمي در پايان اظهار داشت: اميدواريم تا بدين‌وسیله بتوانیم در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد نقش موثری را ایفا نماییم.


گفتني است طرح موبايل سنتر (مركز كاهش آسيب سيار ) با همت جمعيت خيريه تولد دوباره فارس در شيراز افتتاح شده است تا با ارايه خدمات براي معتاداني كه فعلاٌ تمايل به ترك ندارد با عرضه سرنگ بهداشتي و... و با هدف جلوگيري از بيماري‌هاي عفوني ناشي از تزريق مشترک مواد، آنان را به چرخه زندگي سالم هدايت كرده و با مشاوره‌هاي تخصصي آنها را به سمت زندگي عاري از اعتياد سوق دهند.

منبع: روابط عمومي دبيرخانه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان فارس97.04.06

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است