Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 192 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 17917
دیروز  ------------------دیروز ------------------19175
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 100001

سمن‌ها گام‌های‌ مؤثري در حوزه پيشگيري از اعتياد در سطح محلات برداشته‌اند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


رييس كميته برگزاري مراسم سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر استان فارس گفت: تقویت و راه‌اندازی تشکل‌های مردم‌نهاد، اشتغال‌زایی و نیز صیانت از معتادان پس از ترک ضروری است.


به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، محمدرضا ابراهيمي با بيان اين مطلب در در همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن امر مبارزه با موارد مخدر که به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در شيراز برگزار شد، اظهار داشت: برای مقابله با 80 درصد از معتادانی که پس از درمان مجدداً به مراکز ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند، تقویت و راه‌اندازی تشکل‌های مردم‌نهاد، اشتغال‌زایی و نیز صیانت از معتادان پس از ترک ضروری است.


وی خاطر نشان کرد: برای نخستین بار 140 سمن‌ استان فارس کار درمان و پیشگیری از اعتیاد را بر عهده ‌دارند.


دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر فارس تصریح کرد: از تعداد سمن‌های فعال در استان فارس 115 سمن در بخش درمان و 25 مورد در حوزه پیشگیری فعالیت می‌کنند که این تعداد از 3 سال گذشته تاکنون به سه برابر افزایش‌یافته است.


ابراهیمی بیان داشت: سمن‌ها در سه حوزه فرهنگی، پیشگیری، آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی و نیز با تشکیل کارگاه‌های آموزشی در محله‌ها به‌ویژه در حوزه درمان و نیز کاهش آسیب‌های اجتماعی با کمک سازمان بهزیستی و دیگر ارگان‌ها و یا نهاد‌ها گامی مؤثر در مقابله با اعتیاد برداشته‌ است.
وی اضافه کرد: سمن‌ها حلقه واسطه بین مردم و دولت هستند و در این راستا مبارزه با مواد مخدر از سوی سمن‌ها بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد را کاهش می‌دهد.


مدیرکل سازمان بهزیستی استان فارس نیز در این همایش اظهار داشت: بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی اعتماد و کار برای مردم است که باید سرلوحه برنامه‌ها و اولویت قرار گیرد تا شور و نشاط در جامعه افزایش یابد.


سید مرتضی موسوی اظهار داشت: برای مقابله با مُعضل اعتیاد کمتر از 10 درصد امکانات و بودجه صرف درمان، 2 و یا 3 درصد پیشگیری، 5 درصد توانمندسازی خانواده‌ها و نیز حمایت جمعی، راه‌کار‌های مشترک و سپردن کار به افراد کاردان و متخصص کمک بسیاری به کاهش اعتیاد می‌کند.


رييس دفتر پيشگيري و درمان اعتياد دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این همایش افزود: برای سالم‌سازی اجتماع توجه به مطالعه، کار، تفریح، ارتباط منطقی، تغذیه، ورزش و نیز فعالیت‌های داوطلبانه از سوی تشکل‌های مردم‌نهاد غیردولتی بستر مقابله با آسیب‌های اجتماعی در جامعه را افزایش می‌دهد.


 رامین افشاری بیان داشت: کمک به همنوع یکی از ابعاد سلامتی بوده و در امر پیشگیری از اعتیاد ساختار‌ها در قالب مدارس، رده‌های مدیریتی و استفاده مطلوب از ظرفیت سمن‌ها ضروری است.


ایجاد فضای صمیمی در خانواده عامل مهمي در پيشگيري از اعتیاد است
به مناسبت سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد با حضور کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری و با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، کارشناس ارشد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند و مدرس این کارگاه، گفت: اعتیاد یکی از اصلی‌ترین آسیب های اجتماعی جامعه کارگری است، اما می‌توان با آموزش مهارت‌های زندگی به خانواده‌ها به ويژه مهارت‌های فرزندپروری، مهارت «نه» گفتن و ایجاد یک فضای صمیمی و بدون تنش و درگیری در خانواده، از بروز بیماری اعتیاد در محیط خانواده به عنوان نخستین مکان شکل‌گیری شخصیت افراد جلوگیری کنیم.


مریم کشاورز مویدی با بیان اینکه مسئوليت اجتماعی هر فرد از خانواده آغاز می‌شود، افزود: خانواده‌ها می‌توانند با تامین نیازهای جسمی و روحی فرزندان، ایجاد فضای امن خانوادگی، راهنمایی، قانون‌گذاری مناسب و نظارت بر زندگی و دوستان مرتبط با فرزندان، آنان را از بیماری و رفتارهای پُرخطر و مشکل‌ساز مانند مصرف مواد و بزهکاری، دور نگه دارند.


در این کارگاه آموزشی، شرکت کنندگان با انواع مواد مخدر، مفاهیم اعتیاد، علت‌های گرایش به اعتیاد در واحدهای تولیدی و جامعه کارگری، راه‌های پیشگیری از ابتلا به اعتیاد و نشانه‌های مبتلایان به اعتیاد، نقش خانواده در آموزش فرزندان و پیشگیری آنها از اعتیاد، دلایل شیوع بیماری اعتیاد در محیط کار به ويژه مصرف مواد مخدر صنعتی و پزشکی مانند شیشه و ترامادول در محیط کارگاه، آشنا شدند.


منبع: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس97.04.04

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است