Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 156 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 13425
دیروز  ------------------دیروز ------------------16229
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 45913

افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان و شکست سیاست‌های مبارزه با مواد مخدر آمریکا در منطقه

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


نشریه آمریکایی با استناد به تازه‌ترین آمار منتشر شده به ناکارآمدی تلاش‌های آمریکا جهت کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان اشاره کرد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» در گزارشی نوشت که اینک  تولید تریاک در افغانستان به میزان بیش از زمان تهاجم آمریکا به این کشور رسیده است.

بیزینس اینسایدر با استناد به «گزارش ویژه افغانستان» که اخیرا منتشره شده است، نوشت: «مبارزه با مواد مخدر در پانزده سال گذشته از سوی آمریکا و شرکایش و کمک به دولت افغانستان، به کاهش تولید خشخاش یا تریاک در این کشور منجر نشده است.اگرچه دولت آمریکا خلال سال‌های 2008 تا 2017 ، 8.62 میلیارد دلار به مبارزه با مواد مخدر در افغانستان اختصاص داد، اما سوداگری مواد مخدر در این کشور کماکان ادامه دارد و تریاک به بزرگترین صادرات این کشور مبدل شده و از یک و نیم میلیارد دلار به سه میلیارد دلار در سال‌های اخیر رسیده است.»

این رسانه به آسیب‌پذیری همسایگان این کشور چون ایران و رسیدن این ماده به دیگر کشورهای آسیا، اروپا و حتی آفریقا و اقیانوسیه از طریق دریا اشاره کرد و نوشت: اکثریت عمده مواد مخدر تولید شده در افغانستان به آمریکا نمی‌رسد و بازار آمریکا با مخدرهای تولید مکزیک تامین می‌شود.


در بخشی از این گزارش آمده است: «کشت سالانه خشخاش در سال 2001 و هنگامی که آمریکا و ائتلافش به افغانستان حمله کردند، در مقیاس پائینی قرار داشت اما خلاء ناشی از فقدان نهادهای موثر افغانستانی، اثربخشی کارهای صورت گرفته را محدود کرد. در سال 2004، با وجود تلاش‌ها و تمرکز آمریکا در مسیر مبارزه با مواد مخدر شاهد افزایش کاشت مواد مخدر در این کشور بودیم .تولید مواد مخدر در سال 2009 تا 2010 کاهش یافت اما مجددا در سال 2011 کاشت خشخاش در افغانستان افزایش پیدا کرد و از سال 2013 تا 2016 تولید مواد مخدر در این کشور تداوم یافته و به بالاترین حد رسید. بررسی‌های سال 2017 سازمان ملل متحد نشان داد که بیش از هشتصد و ده هزار هکتار از اراضی این کشور به کاشت خشخاش اختصاص یافته است.»

در این گزارش بر لزوم بازنگری اقدام‌های آمریکا برای کاهش تهدیدهای مربوط به مواد مخدر در افغانستان تاکید شده است.

گفتنی است ، آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم هفده سال است که در افغانستان حضور دارد با این حال و با گذشت این مدت امنیت به این کشور بازنگشته و هنوز عدم ثبات سیاسی و وضعیت بد اقتصادی در افغانستان مشاهده می‌شود.


منبع: فارس 97.03.29

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است