Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 291 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 4478
دیروز  ------------------دیروز ------------------18116
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 40048

دانش نخبگان تاثیر بسزایی در مبارزه هوشمند در برابر مواد مخدر دارد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس گفت: باید برای پیشگیری و مقابله جدی با مواد مخدر و روانگردان‌ها از تمام ظرفیت‌ها بخصوص از ظرفیت‌های علمی و تخصصی استفاده کرد.


به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، محمدرضا ابراهیمی با بیان این مطلب در اولين جلسه اتاق فکر شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اظهار داشت: باید در برخورد با تهدید مُعضل مواد مخدر و روانگردان‌ها نسبت به تهیه و تدوین برنامه‌های جامع و دانش بنیان و اجرای هدفمند و اثربخش در جامعه اقدام کنیم.


وی در ادامه افزود: فراهم ساختن زمینه لازم برای تبادل سازنده اطلاعات میان اعضای اتاق فکر، دریافت نظرات و ایده‌های موثر و کاربردی از سوی متخصصان و انعکاس آن به ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور بمنظور بهینه‌سازی مبارزه هدفمند با پدیده شوم مواد مخدر از مهمترین اهدافی است که آن را پیگیری می کنیم.


اين مقام مسئول در استان فارس گفت: خروجی جلسات اتاق فکر که بر گرفته از دانش و تخصص نخبگان است قطعاٌ می‌تواند تاثیر بسزایی در مبارزه هوشمند و فعال در برابر مواد مخدر و روان‌گردان‌ها داشته باشد.


ابراهیمی توسعه مطالعات و پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای در امر مبارزه با مواد مخدر و روانگردان را یکی از مهم‌ترین اهداف ستاد مبارزه با مواد مخدر دانست و افزود: پدیده شوم مواد مخدر و روانگردان‌ها سیستم پیچیده‌ای دارند که باید برای پیشگیری و مقابله جدی با آن از تمام ظرفیت‌ها بخصوص از ظرفیت‌های علمی و تخصصی ذیربط استفاده نمود.


دبیر شورا در پایان سخنان خود بر استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی و دانشگاهی در امر مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و گفت: امیدواریم با برگزاری جلسات اتاق فکر و تبادل اطلاعات با تکیه بر دانش روز دنیا بتوانیم گامی مؤثر در سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها و برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر در سطح جامعه برداریم.


دكتر رامين افشاري متخصص روانپزشكي (اعصاب و روان) نیز بيان داشت: در پيشگيري از اعتياد ممكن است تئوري در عمل كار نكند بايد برنامه‌هاي مد نظر در حوزه فرهنگي و پيشگيري را اجرا نماييم كه قبلاٌ اثربخشي اثبات شده داشته‌اند و بعد از آن افرادي را كه در طرح شركت نمودند را سال‌هاي متمادي مورد سنجش و ارزيابي قرار دهيم.


وي افزود: ساخت تيزرهاي تبليغاتي و يا آموزشي به تنهايي جوابگوي پيشگيري از مصرف مواد مخدر نيست و در برخي مواقع نتيجه عكس مي‌دهد و فرد را براي استفاده از مواد مخدر و روانگردان‌ها ترغيب مي‌كند و امكان دارد با افزايش شيوع مصرف مواد مخدر روبرو شويم.  


دكتر افشاري بر ضرورت توسعه مطالعات در امر مبارزه با مواد مخدر و روانگردان‌ها به منظور پيشگيري و درمان اعتياد با تكيه بر دانش روز دنيا تاكيد نمود و اظهار داشت: بايد برنامه ساير كشورها در امر مبارزه با مواد مخدر نيز مورد بررسي قرار گيرد تا از پيمودن كارهاي مشابه و بي‌اثر جلوگيري به عمل آيد.


افشاري افزود: بايد مداخلات مؤثر در امر پيشگيري از اعتياد قبل از شروع سن مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها باشد. اين سن در ايران 12 تا 16 تخمين زده مي‌شود.


اين پژوهشگر بر اجراي برنامه‌هاي خود كنترلي در كودكان هفت و هشت ساله تاكيد نمود و گفت: مي‌بايست برنامه‌هاي فرهنگي و پيشگيري از سن 12 تا 16 سال آغاز شود چرا كه بعد از آن كنترل و مهار اعتياد به شدت سخت خواهد شد لذا بايد در سطح مدارس ابتدايي دانش‌‌آموزان را با برنامه‌هاي مبتني بر اصول علمي در جهت پيشگيري از اعتياد آموزش دهيم تا در دوران نوجواني در دام آسيب‌هاي اجتماعي از جمله رفتارهاي پُرخطر جنسي، بزه و اعتياد گرفتار نشوند.


دكتر رامين افشاري بيان داشت: برنامه‌هاي پيشگيري نه تنها در بحث مبارزه با مواد مخدر بلكه در ساير موارد نيز به دليل زود بازده نبودن جذاب نبوده و اين امر يكي از علل‌ اصلي عقيم ماندن برنامه‌هاي كارشناسي مي‌باشد. چرا كه مسئولين انتظار دارند در قبال وقت و هزينه انجام شده نتايج ملموسي مشابه بازدهي در درمان اتفاق بيفتد اين در حاليست كه برنامه‌هاي پيشگيري كه اكنون براي كودكان و نوجوانان انجام شود 10 تا 15 سال بعد جواب مي‌دهد.


در ادامه دكتر علي رياستي گفت: متاسفانه تصميم‌گيري در برخي از مسائل از جمله پيشگيري از اعتياد بدون مراجعه به سرفصل‌هاي علمي بوده و مي‌توان يكي از علل عدم موفقيت در اجراي مطلوب برنامه‌ها اين موضوع را مطرح كرد.


وي افزود: براي تاثيرگذاري و اجراي برنامه‌هاي پيشگيري از اعتياد در جامعه كنوني مي‌بايست از يك عمليات رواني معقول استفاده نمود.


دكتر رياستي به نقش مؤثر فضاي مجازي در جامعه امروزي اشاره نمود و بيان داشت: بهترين راه ارتباط با آحاد جامعه بويژه نوجوانان و جوانان استفاده از فضاي مجازي است چرا كه دسترسي آسان‌تري دارند لذا بايد برنامه پيشگيري از اعتياد را در قالب يك عمليات رواني مبتني بر اصول علمي با در نظر گرفتن جامعه هدف به همراه جذابيت در فضاي مجازي پياده‌سازي نماييم.  


اين پژوهشگر در حوزه جامعه‌شناسي افزود: صرفاٌ دستورالعمل و آيين‌نامه‌ها در پيشگيري و مبارزه با مواد مخدر كاري را از پيش نمي‌برند و باعث محدود شدن اقدامات و برنامه‌ها مي‌گردد.


وي گفت: در جامعه كنوني استقبال چنداني از برنامه‌ها و فيلم‌هاي تكراري و كليشه‌اي نمي‌شود لذا بايد از ظرفيت و پتانسيل فضاي مجازي در قالب برنامه‌هاي جذاب و متون كوتاه استفاده کنیم.


دكتر رياستي بيان داشت: بايد احساسات مردم را در امر پيشگيري و مبارزه با مواد مخدر ترغيب كرد و كنجكاوي آنها را بايد هدف قرار دهيم.


در پايان اين جلسه دكتر محمدتقي ايمان استاد بخش علوم اجتماعي دانشكده اقتصاد، مديريت و علوم اجتماعي دانشگاه شيراز بيان داشت: توانمندي پايداري از قاعده و دستورالعمل و هنجار شكل مي‌گيرد و نياز به دستورالعمل دارد در اين مقوله تكاليف سازمان‌ها، نهادها، افرادهاي مختلف جامعه دقيقاٌ مشخص است و كارهاي علمي در اين بخش شكل مي‌گيرد و فرآيند عقلاني را به همراه دارد.


وي افزود: تاكنون در بيشتر مسائل از جمله مبارزه با مواد مخدر، برنامه علمي براي جامعه نداشته‌ايم و اگر هم بوده بسيار ضعيف اجرا شده است و نتيجه مطلوبي در بر نداشته است.


دكتر ايمان تغيير ديدگاه افراد جامعه را سخت برشمرد و اظهار داشت: نقطه‌ي توانمندي مردم تفسير است و ورود به دايره تفسير مردم بسيار سخت و دشوار است به آساني نمي‌شود ديدگاه افراد را تغيير داد.


استاد بخش علوم اجتماعي دانشكده اقتصاد، مديريت و علوم اجتماعي دانشگاه شيراز در ادامه سخنان خود گفت: در حال حاضر براي پيشگيري از اعتياد مي‌بايست برنامه‌هاي كوتاه مدت مبتني بر اصول علمي را تهيه و اجرا نماييم تا بازخورد سريع آن را مشاهده كنيم.


وي تصريح كرد: اعتياد به مواد مخدر و روانگردان‌ها يك كار خلاقانه است چون در آن عقلانيت به شدت ضعيف است.


دكتر ايمان افزود: سيستم كنوني جامعه ما، خلاقانه بوده و عقلانيت كم رنگ است بعضاٌ در برخي برنامه‌ها موضوع عقلانيت تعريف مي‌شود اما در مرحله اجرا از سيستم خلاقانه استفاده مي‌شود، لذا براي موفقيت مي‌بايست برنامه‌هاي عقلاني را تهيه و تدوين و اجرا نماييم.


اين پژوهشگر در حوزه جامعه‌شناسي گفت: مسئولين مياني بايد صداي مردم را به گوش مسئولين ارشد و بالادستي برسانند و بايد در سطوح پايين عقلانيت جامعه را تقويت نماييم.


وي بيان داشت: بايد از طريق مباحث روانشناسي و فرهنگي در جهت پيشگيري و مبارزه با مواد مخدر ورود پيدا كرد، بايد جامعه را ريز كنيم و ذائقه‌ي افراد جامعه را پيدا كنيم و با ذائقه‌ي رواني آنها كار كنيم.


دكتر ايمان اظهار داشت: دغدغه نظام و مسئولين در امر مبارزه با مواد مخدر در سطج جامعه نمودي ندارد و نمي‌تواند خود را معرفي كند بطور مثال در سطح شهر چند تابلو در اختيار شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر است؟


وي افزود: تصميم‌سازان با مقوله‌ي خلاقانه كار مي‌كنند، ارايه گزارش و آمار نجات دهنده‌ي جامعه نيست بايد بطور مثال خانواده‌ها را شناسايي كنيم بعد بايد ببينيم چگونه بايد آنها را مورد حمايت قرار دهيم يا آيا مي‌توان آنها مورد حمايت قرار دهيم؟


استاد جامعه‌شناسي دانشگاه شيراز گفت: اطلاع‌رساني به مسئولين براي تغيير ساختار بايد در دستور كار باشد چرا كه جامعه ما جامعه‌ي تحول‌خواه و كُنش‌گرا شده است.


منبع: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس،97.03.09

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است