Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 271 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 854
دیروز  ------------------دیروز ------------------15410
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 16263

ایران به تعهدات بین‌المللی در مقابله با مساله جهانی مواد مخدر پايبند است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


وزير كشور و دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه مقابله با مساله جهانی مواد مخدر پايبند است اما برخوردهای گزینشی و سیاسی، جایگاه بین‌المللی دفتر UNODC در تامین و تسهیل مساعدت‌های بین‌المللی را مخدوش می‌سازد.


به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، دكتر عبدالرضا رحماني‌فضلي در ديدار با يوري فدوتف معاون دبير كل و مدير اجرائي UNODC كه در مقر سازمان ملل انجام شد، گفت: جمهوري اسلامي ايران از حفظ و تقويت جايگاه و نقش اثرگذار كميسيون مواد مخدر (CND)، هيات بين المللي كنترل مواد مخدر(INCB) و دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) در سياستگذاري و اجراي اسناد سازمان ملل حمايت مي كند.


وي افزود: علاوه بر گزارش‌هاي دفتر UNODC که تولید افغانستان را 9 تن ارزیابی کرده است، گزارش‌های غیر رسمی تا 10 هزار تن برآورد شده است. اين بمنزله خسارت بيشتر بر كشورهاي همجوار و مسئوليت بيشتر براي دفتر UNODC جهت حمايت از كشورهاي متاثر، همجوار و در مسير ترانزيت مي‌باشد.


وزير كشور بيان داشت: فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در همه برنامه‌های استراتژی جامع و متوازن کاهش تقاضا، مقابله با عرضه، ارتقاء همکاری های بین المللی و مبارزه با پولشوئی رو به جلو بوده و حتی نسبت به سال 2016 پیشرفت های قابل توجهی داشته است.


رحماني‌فضلي در ادامه؛ مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد در برنامه‌های پیشگیری، درمان، بازتوانی و رویکرد اجتماع محور  و با رشد 20 درصد، اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر با هدف محدود كردن صدور حکم مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر و حذف حکم حبس ابد و افزايش 15 درصدي میزان کشفیات انواع مواد مخدر با كشف 785 تن که 24 تن آن هروئین بوده است، نمونه‌اي از موفقيت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در امر مبارزه با مواد مخدر است.


وي با تاكيد بر اينكه اعمال و رفتار برخی از شرکاء بخصوص غربی ها با ادعاهای آنها در برخورد با مساله جهانی مواد مخدر همخوانی ندارد و باعث تاسف است، گفت: فارغ از نوع محصول کشت، شرایط بروز ناامنی، خشونت و کشت مواد غیر قانونی در کلمبیا و افغانستان تقریبا مشابه است اما با کلمبیا قرارداد 315 میلیون دلاری برای برقرار صلح و توسعه پایدار در آن کشور منعقد می شود اما در مورد افغانستان تاکنون جز رشد فزاینده سطح کشت و تولید مواد افیونی چیزی شاهد نبوده ایم.


دبيركل ستاد گفت: در مورد ایران، دو سال پیش، من و جنابعالی برنامه مشارکت کشوری برای سال های 2016 تا 2019 را با بودجه 20 میلیون دلاری امضاء کرده ایم که تاکنون حدود 3 میلیون دلار جذب شده است که حدود 90 درصد آن را دولت ژاپن اختصاص داده است که از دولت ژاپن بخاطر این مشارکت تشکر می کنم.


رحماني‌فضلي افزود: طرح گیلبرت جرا رئیس بخش بهداشت دفتر شما برای تاسیس مرکز تحقیقات و ظرفیت سازی منطقه ای برای ارتقاء درمان اختلالات ناشی از مواد مخدر در تهران است که علیرغم آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تامین برخی از هزینه‌ها، متاسفانه با خبر شده ایم که سوئد در این خصوص مخالفت کرده است.


وي ادامه داد: یکی از ابتکارات موفق دفتر شما، ابتکار سه جانبه بین جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و پاکستان و بازوی عملیاتی آن JPC است که از زمان تاسیس تاکنون بیش از 21 تن انواع مواد مخدر را از چرخه اقتصاد غیر قانونی خارج کرده است، این مرکز مدتی است بدلیل عدم تامین منابع مالی استقرار افسران افغانستان و پاکستان در JPC در تهران نیمه تعطیل شده و این در حالی است که با همین وضعیت فعلی، در نتیجه همکاری ایران و پاکستان حدود 1 تن انواع مواد مخدر کشف شده است.


وزير كشور تاكيد كرد: جمهوری اسلامی ایران پایبند به تعهدات بین المللی خود در زمینه مقابله با مساله جهانی مواد مخدر بوده و هست ولیکن این گونه برخوردهای گزینشی و سیاسی، مردم ایران را نسبت به اصل مسئولیت مشترک دلسرد می کند و همچنین جایگاه بین المللی دفتر UNODC در تامین و تسهیل مساعدت های بین المللی را مخدوش می سازد.


رحماني‌فضلي گفت: انتظار اين است كه از ظرفيت هاي كارشناسي جمهوري اسلامي ايران در دفاتر UNODC استفاده شود. اطمينان دارم كه بكارگيري اين افراد در پست هاي مناسب به پيشبرد برنامه هاي UNODC كمك خواهد كرد.


منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر96.12.22

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است