Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 459 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 9058
دیروز  ------------------دیروز ------------------23681
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 58415

آموزش مهارت‌های زندگی پتانسیل بالایی در مقابله با اعتیاد دارد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


 یک استاد جامعه شناسی دانشگاه تربیت مدرس بر این باور است که آموزش مهارت‌های زندگی در سطح وسیع پتانسیل بالایی برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر صنعتی وشیمیایی و مشکلات و آسیب های اجتماعی ناشی از آن دارد.


 مهدی آخشیک در گفت‌و‌گو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: آموزش مهارت‌های زندگي بر ارتقاء بهداشت رواني و پيشگيري اوليه از مصرف مواد مخدر تاثير گذاشته و همين توان و ويژگي مهم این مهارت رویکرد آموزشی برای زندگی سالم است .


 وی اظهار کرد: یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف موادد مخدر صنعتی و شیمیایی و روان‌گردان بویژه در میان نوجوانان و جوانان عدم آگاهی نسبت به مهارت هاي زندگي است در حالیکه این مهارت‌ها، برنامة جامعي است كه پتانسيل بالايي براي پيشگيري از مشكلات و آسيب‌هاي اجتماعي دارد.


 این استاد دانشگاه با بیان اینکه لازم است در بحث رویکرد اجتماعی به مبارزه با مواد مخدر، اقدامات قضایی و انتظامی در نظر گرفته نشود، ادامه داد: تاكيد عمده برنامه آموزش مهارت‌هاي زندگي بر رشد مهارت‌هاي مهم شخصي و اجتماعي است که منجر به آموختن مهارت‌هاي عمومي زندگي و مسایل مربوط به عدم مصرف مواد مخدر می‌شود.


آخشیک، ابرازی مانند نه گفتن، درخواست كردن و بيان قاطع حقوق اجتماعي خود را از جمله مهارت های زندگی دانست که باید به افراد از دوران کودکی آموزش داده شود تا در برابر برابر فشار مستقيم گروه همسالاني كه به مصرف سيگار و مواد مخدر صنعتی و شیمیایی می پردازند، مقاومت کنند.


 به گفته وی، بنابراین باید به افراد جامعه دامنه وسيعي از مهارت ها آموزش داده شود تا كفايت و قابليت هاي عمومي خود را بهبود بخشند و از اين رو انگيزه بالقوه خود را به مصرف مواد مخدر كاهش دهند.


این جامعه شناس تاکید کرد: آموزش مهارت‌هاي زندگي دركنار ساير روش هايي كه از طرف مسوولان دست اندركار که برنامه هاي پيشگيري از اعتياد ارائه مي شود، باید مورد توجه و استفاده قرار گيرد.


آخشیک همچنین، تدوين سرفصل هاي تخصصي در زمينه پيشگيري از مصرف مواد مخدر و آموزش هاي مرتبط با آن و متناسب با نياز افراد جامعه را نیز در امر مبارزه اجتماعی با اعتیاد مهم دانست.


 وی تصریح کرد: باید مسوولان فرهنگی و آموزشی نیز بخشي از برنامه هاي ارتباط جمعي و رسانه هاي گروهي را به مشكلات مربوط به نوجوانان و جوانان،آموزش مهارت هاي زندگي و اجتماعي و حل اين مشكلات و روش هاي مقابله با بحران ها اختصاص دهند.


این استاد دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد:دادن مشاوره به كل اعضاي خانواده فرد معتاد جهت اميدوار کردن فرد معتاد به ترك اعتياد نیز نباید فراموش شود ، زیرا برای حفظ سلامت و ایمنی سایر افراد جامعه ، بهبودی معتادان امری مهم است .


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.11.25

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است