Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 129 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 1432
دیروز  ------------------دیروز ------------------14611
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 89235

مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به شدت اعتیادآور هستند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


 استاد دانشگاه روانپزشکی علوم پزشکی تهران در رابطه با بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: به بیشترین مصرف‌کنندگان مواد مخدر صنعتی و شیمیایی نوجوانان و جوانان هستند که از روی ناآگاهی اين مواد را استعمال می‌کنند در حالیکه باید بدانند این مواد به شدت اعتیادآور و مخرب مغز هستند.


نادر خیره در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: متاسفانه در مورد عوارض مخرب مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی کمتر صحبت می شود و بسیاری از افراد آگاهی کامل در رابطه با این مواد ندارد.


 وی با تشریح عوارض مخرب مواد مخدر صنعتی و شیمیایی افزود: مصرف این مواد باعث ایجاد احساس شادی موقت و خیال انگیز می شود ولی کم کم شل شدن عضلات، ضعیف شدن تنفس،کاهش اشتها، یبوست، تهوع و استفراغ و غیره از تاثیرات این مواد بر بدن انسان است.


این روانپزشک با بیان اینکه مصرف مخدرهای صنعتی وشیمیایی منجر به مرگ نیز می‌شود، اظهار کرد: این مواد روی مناطقی از مغز اثرات بدی می گذارند و وابستگی به مصرف آنها در بدن ایجاد می‌شود.


 خیره با بیان اینکه اختلالات جنسی نیز از عوارض مصرف مخدرهای صنعتی و شیمایی است، تصریح کرد:  قدرت باروری کاهش می یابد و رنگ پوست افراد معتاد به مواد مخدر باعث تغییرات ظاهری نامناسب می‌شود.


به گفته وی به علت سوء تغذیه ناشی از کاهش اشتها، فرد مصرف کننده مواد مخدر صنعتی و شیمیایی لب‌هایش کدر و تیره می شود.


 این استاد دانشگاه ،افسردگی، شیدایی و اختلالات روانی ، انبساط خلق و خوی ، اختلالات خواب را از دیگر عوارض مصرف موادد مخدر صنعتی وشیمیایی بیان کرد.


 خیره افزود: متاسفانه دسترسی آسان همه به ویژه نوجوانان و جوانان به اینترنت و فضای مجازی باعث شده تا تبلیغات فریبنده و کاذب نیز در مورد اثرات خوب مواد مخدر صنعتی و شیمیایی که بسیار توهم زا هستند، افزایش یابد و آنان نیز به دلیل ناآگاهی از عوارض این مواد، با خیالی آسوده ولی اشتباه مصرف آنها را تجربه می کنند.


 این روانپزشک با تاکید بر اینکه نوجوانان و جوانان در معرض خطر هستند، گفت: فقط با آگاهی ، اطلاع رسانی و آموزش می توان از هجمه تبلیغات کاذب و فریبنده موادمخدر صنعتی و شیمیایی پیشگیری کرد، باید افراد را با مهارت های اجتماعی و زندگی در برابر این معضل ایمن کرد.


خیره تصریح کرد: لازم است افراد از دوران کودکی در مدارس و مهدکودکها با مهارت مقاومت در برابر همسالان را آموزش ببینند تا بتوانند در برابر رویارویی با استعمال مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به راحتی نه بگویند.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.11.21

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است