Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 126 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 1415
دیروز  ------------------دیروز ------------------14611
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 89218

كتابخانه ديجيتال ستاد مبارزه با مواد مخدر رونمايي شد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: طي چهار سال اخير بنا به خواسته وزیر کشور و دبيركل ستاد مهر محرمانه بودن تحقیقات در حوزه اعتياد برداشته شد تا همه اعم از مردم و مسئولین از آخرین وضعیت روند اعتیاد مطلع شوند.


به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، حمید صرامی صبح امروز در اختتاميه دوازدهمین جشنواره سراسری انتخاب و معرفی آثار برتر مکتوب در زمینه مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها كه در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، با بیان اینکه 921 اثر برای جشنواره ارسال شده است، گفت: 166 اثر در عرصه پژوهش، 270 اثر در عرصه پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، 110 اثر در عرصه کتاب و 375 اثر در عرصه مقالات به این جشنواره ارسال شده و 65 نفر اين آثار را داوري كرده‌اند.


وی با بیان اینکه در قرن 21 در دنیای آشوب‌ناکی زندگی می‌کنیم که بی‌ثباتی، غیر قطعی بودن، پیچیدگی و ابهام در آن دیده می‌شود، افزود: شرایط برای بشریت که در آینده‌ای ناشناخته در حال حرکت هستند، مشکل است. هیچ آمادگی براي رويارويي با آن وجود ندارد و خط و مشی و استراتژی‌ها بسیار سخت است.


دبير جشنواره آثار برتر گفت: در این دنیای پیچیده، مواد مخدر و روان‌گردان‌ها یک تهدید سیستماتیک با ویژگی‌های پویا محسوب می‌شوند، موادمخدر دائما در حال حرکت شتابان برای جذب مشتریان است و در این میان پژوهش راه موثری برای مقابله با این حرکت شتابان است. ما باید برای این آینده مبهم و پیچیده برنامه‌های عمیق و نگاه تیزبینانه‌ای داشته باشیم.


صرامي با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی میزان تحقیقات در امر مبارزه با مواد مخدر بسیار کم بود، بيان داشت: در سال‌های 58 و 59 سیاست‌گذاری خاصی در این زمینه وجود نداشت، طي سال‌های 60 تا 67 بحث جنگ تحمیلی مطرح بود و در واقع اعتیاد جرم محسوب می‌شد، به همین دلیل اقدامات قابل توجهی صورت نگرفت.


وی همچنين گفت: طی سال‌های 67 تا 72 اقدامات پژوهشی به صورت آهسته آغاز به کار كرد و در سال‌های 72 تا 80 اقدامات پژوهشی به صورت منسجم انجام شد، در سال‌های 82 تا 92 نيز بیشترین ارزیابی‌ها درباره سوء مصرف مواد مخدر صورت گرفت و این در حالیست که در سال‌های 92 تا 96 رویکرد سکوت و انکار بنا به خواسته وزیر کشور و دبيركل ستاد برداشته شد و آنطور که ایشان خواستند مهر محرمانه بودن تحقیقات برداشته شد تا همه اعم از مردم و مسئولین از آخرین وضعیت روند اعتیاد مطلع شوند.


مديركل دفتر تحقيقات و آموزش ستاد گفت: در سال‌های اخیر دانشگاه‌ها و مراکز علمی ارتباط خود را با ستاد مبارزه با مواد مخدر و بحث اعتیاد بیشتر کردند به گونه‌اي كه تاكنون 261 اولویت پژوهشی از سوی وزارت علوم طی سال‌های 96 تا 1400 برای بررسی در دانشگاه‌ها پیش بینی شده است و امروز رشته‌هایی در خصوص اعتیاد در دانشگاه‌های شهید بهشتی و جامع علمی کاربردی به دانشجویان تدریس می‌شود.


وي با اشاره به فعالیت ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه شیوع شناسی مدارس طی سال‌های گذشته و سال‌جاری عنوان کرد:‌ طرح توانمندسازی براساس نتایج تحقیقات رونق گرفته و هم‌اکنون 2 هزار و 380 مربی آموزشی به خانواده‌ها در این زمینه آموزش می‌دهند.


گفتني است؛ در پايان اين مراسم از صاحبان پانزده اثر به عنوان آثار برتر در عرصه كتاب، پژوهش، پايان‌نامه تحصيلات تكميلي و مقالات تقدير و از سه اقدام ملي "سند جامع تحقيقات مبارزه با مواد مخدر"، "كتابخانه ديجيتال ستاد مبارزه با مواد مخدر" و " 27 عنوان كتابچه مربوط به خلاصه‌سازي و انتشار نتایج پژوهش‏هاي  ملی و استانی" رونمايي شد.

منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر96.11.17

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است