Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 117 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 7112
دیروز  ------------------دیروز ------------------17048
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 100001

کاهش 25 درصدی اعتیاد درکشورطبق برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 


معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه و هدفگذارهای سیاست های کلان این برنامه باید 25 درصد کاهش اعتیاد در کشور داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، پرویز افشار، دوشنبه در پنجمین همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر سازمان های مردم نهاد منطقه 2 کشور در شیراز افزود: این بدان معناست که هر پنج سال باید پنج درصد کاهش اعتیاد در کشور محقق شود.


وی ادامه داد: باید گفت که به رغم افزایش 2 برابری تعداد تشکل ها و سازمان های مردم نهاد فعال درعرصه مبارزه با مواد مخدر (از سال 92 تاکنون) که از یک هزار و 200 تشکل به 2 هزار و 360 رسیده، کاهش سالانه پنج درصد اعتیاد ممکن نیست.


معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار کرد: در کنار افزایش تشکیل سمن ها (سازمان های مردم نهاد)و شبکه هایی از جنس مردم، باید به مقوله ارائه آموزش به آنها نیز توجه کنیم به گونه ای که ساختار آنها به خوبی شکل گیرد و دائما در حال دانش افزایی باشند.


افشار گفت: اگر این حضور همراه با دانش نباشد نه تنها نتیجه ای حاصل نمی شود بلکه صدمه هم خواهیم خورد.


وی شایع ترین ماده مواد مخدر مصرفی در کشور را تریاک و مشتقات آن دانست و افزود: اما شاهد تغییر سریع الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی هستیم.


معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اضافه کرد: تاکنون بیش از 700 نوع ماده محرک که اثرات تخریبی آنها قابل قیاس با مواد مخدر سنتی نیست شناسایی شده و این یک خطر بسیار جدی برای دنیاست و دنیا به این نتیجه رسیده اگر بخواهد تنها به توان و بضاعت دولت و حاکمیت اکتفا کند نمی تواند با این مقوله برخورد کند و به همین دلیل بیشتر به سمت و سوی سیاست گذاری پیش رفته است.


افشار، اقدامات انجام شده در حوزه درمان مواد مخدر در کشور را پررنگ دانست و اضافه کرد: امروز از مجموع هشت هزار مرکز درمانی فعال در کشور، 91 درصد آنها توسط بخش های خصوصی، غیردولتی و سمن ها هدایت و راهبری می شود.


وی گفت: تقاضای ما از تشکل های مردم نهاد و سمن ها این است که در حوزه پیشگیری از شیوع مواد مخدر وارد شوند تا به نقطه ای برسیم که در زیر بارش سیل آسای آسیب های اجتماعی هم به جامعه و افراد آسیب وارد نشود.


همایش یک روزه صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر سازمان های مردم نهاد منطقه 2 کشور با رویکرد توسعه اشتغال بهبود یافتگان و خانواده های آسیب داده با ظرفیت بخش گردشگری و با حضور استان های فارس، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان در شیراز برگزار شد.


منبع: ایرنا 96.10.18

 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است