Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 435 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 23231
دیروز  ------------------دیروز ------------------26690
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 78293

توسعه «گرمخانه‌»های ویژه زنان / وجود 12 تا 15 هزار معتاد متجاهر در تهران

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن بیان اینکه 12 تا 15 هزار معتاد متجاهر در تهران وجود دارد از راه‌اندازی مراکز درمان مادران باردار معتاد و توسعه گرمخانه‌های ویژه زنان خبر داد.

به گزارش ایسنا، پرویز افشار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مروری بر مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت و جزییات جلسه آبان ماه مقام معظم رهبری با مسوولان را اعلام کرد و گفت: رهبری راهکارهایی را در امر مبارزه با مواد مخدر ارائه کردند و بر اساس آن باید اولویت اصلی بر پیشگیری اولیه باشد و 50 درصد بودجه‌ها به امر پیشگیری اختصاص یابد.


وی افزود: همچنین باید جمعیت دانش آموزی در اولویت امر پیشگیری از آسیب‌ها باشند. ایشان بر اجرای طرح های تحولی و نوآورانه دستگاه‌ها تاکید داشتند و باید گزارش عملکرد دستگاه ها تا شش ماهه آینده ارائه شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه رهبری نسبت به عملکرد برخی دستگاه‌ها اعلام رضایت کردند و نسبت به عملکرد برخی دستگاهها رضایتی نداشتند اظهار کرد: ایشان بر این امر که باید ورود دستگاه‌ها به این حیطه عالمانه‌تر باشد، تاکید کردند و ما شاهد جدیت بیشتر این دستگاه‌ها هستیم.

افشار مصوبات جلسه 134 ستاد مبارزه با مواد مخدر را که با ریاست رئیس جمهور برگزار شد را نیز اعلام کرد و گفت: چند تصمیم مهم اتخاذ و 24 تدبیر در راستای تحقق منویات رهبری تصویب شد و با قید فوریت در کمتر از یک هفته انجام و بر این اساس مصوبات ستاد دو سه روز گذشته ابلاغ شده و در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته است.


افشار ادامه داد: در این جلسه بازنگری آیین نامه ماده 16 صورت گرفت و ابلاغ خواهد شد. یک موضوع مهم دیگر حمایت از معتادان بی بضاعت بود و بعد از سالها آیین نامه تبصره 2 ماده 15 با همکاری وزارت رفاه تدوین و مصوب شد که ابلاغ خواهد شد. طرح مبارزه همه جانبه با موادمخدر به عنوان منشور راه در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و چراغ راه خواهد بود.

افزایش کشفیات دریایی مواد مخدر
رشد تولید مواد مخدر در افغانستان

وی با بیان اینکه در حوزه عملکردی در امور بین الملل در یک ماه گذشته جلسه مهمی با پلیس مواد مخدر قطر داشتیم اظهار کرد: قبلا کشفیات بوشهر به لحاظ ترانزیت مواد کم بود اما در چندماه اخیر 15 تن کشفیات دریایی داشتیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموع کشفیات 9ماهه امسال 616 تن بوده که 14.5 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد اظهار کرد: امسال سال بدی نسبت به رشد تولید مواد مخدر در کشور همجوار بوده و آمار 4600 تن تولید در افغانستان به 9000 تن رسیده و 90 درصد رشد یافته است.

وی ادامه داد: میزان کشفیات تریاک در 9 ماهه اول 498.5 تن بوده که رشد 17.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. کشفیات حشیش 82.5 تن بوده که سه درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. میزان کشفیات هروئین  18.5 تن بوده که 20 درصد رشد نسبت به سال قبل دارد. همچنین کشفیات مورفین 12 تن با رشد 44 درصدی و  کشفیات شیشه 1732 کیلوگرم با رشد 23.9 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهدیم.

سهم 81 درصدی «تریاک» در کشفیات مواد مخدر
افشار با بیان اینکه در مجموع آمار کشفیات 9 ماهه اول امسال ما 14.5 درصد رشد دارد گفت: سهم تریاک در کشفیات 81 درصد بوده و بالاترین جایگاه را دارد این در حالیست که سهم شیشه 0.3 درصد است.

وی ادامه داد:  89 درصد کشفیات توسط ناجا، 9 درصد توسط وزارت اطلاعات‌ و مابقی توسط سایر دستگاه‌ها صورت گرفته است.

متلاشی شدن 1753 باند مواد مخدر
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در 9 ماهه اول امسال 1273 مورد عملیات و درگیری داشتیم که 25 درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد عنوان کرد: 1753 مورد باند متلاشی شده داشتیم که 12 درصد کاهش نسبت به سال قبل دارد. 106  کارگاه شیشه در این مدت منهدم  شده، 9 شهید  در راه مبارزه با مواد مخدر داشتیم و کشته های اشرار 64 نفر بود.
 

وجود 12 تا 15 هزار معتاد متجاهر در تهران
وی افزود: آمار مجموع متهمان دستگیر شده در 9 ماهه اول 320هزار نفر بود که 9.9 درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. در امر ساماندهی متجاهرین نیز کارهای ویژه ای در دست است و 17 هزار و 980 نفر در سطح تهران در دوره های سه ماهه ساماندهی و به مراکز ماده 16 و ماده 15 برای درمان ارجاع شدند، البته آمار معتادان متجاهر در تهران 12 تا 15 هزار نفر است و این آمار نشان می‌دهد تعدادی دوباره جمع آوری شدند یا بیش از سه ماه در مراکز مانده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموعا در 7516 مرکز درمان اعتیاد سرپایی دولتی و غیردولتی خدمت ارائه می کنیم عنوان کرد: ارائه خدمات کاهش آسیب در 241 مرگز گذری توسط 331 تیم سیار انجام شده  و اکنون 77 مرکز سرپناه شبانه داریم. همچنین پذیرش و درمان 1182 نفر در مرکز میان مدت اقامتی ماده 15  صورت گرفته است.

توسعه گرمخانه‌های ویژه زنان
راه‌اندازی مراکز درمان مادران باردار معتاد
افشار از اختصاص 79 میلیارد تومان برای درمان اعتیاد به بیمه سلامت و تکمیل سامانه ایداتیس توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: توسعه گرمخانه های ویژه زنان و راه اندازی مراکز درمان زنان باردار از جمله دیگر اقدامات است. اکنون 20مرکز ماده 16 در کشور داریم و کل افراد تحت پوشش در مراکز فعال در چهارماهه اول 6911 نفر بوده‌است.


منبع: ایسنا 96.10.11

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است