Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 459 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 8775
دیروز  ------------------دیروز ------------------23681
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 58132

اختلالات جنسي، مهم‌ترین پيامد مصرف شیشه است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی يك پژوهشگر حوزه اعتياد اختلالات جنسی را مهم‌ترین پيامد مصرف شیشه خواند و گفت: اختلالات جنسي موجود در معتادان تفاوت عمده‌اي با افراد عادي جامعه ندارد ولي درمان آن با توجه به آسيب‌شناسي گسترده شخصيتي و روانشناختي آن‌ها به صبر بيشتري نياز است.


دکتر سید علی فخرایي در گفت‌و گو با روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مواد مخدر تاثیر به سزایی در ايجاد مشکلات جنسی معتادان دارد و اين مشكلات با توجه به نوع بیماری فرد معتاد، انگیزه مصرف و مدت مصرف موادمخدر متفاوت است.
وي ادامه داد: برخي مشكلات جنسي اين افراد قابل درمان، برخی قابل کنترل نسبی و برخی را هم دیگر نمي‌شود کاری انجام داد؛ چرا كه اثرات موادمخدر در افراد مختلف متفاوت است.


اين پژوهشگر حوزه اعتياد يادآور شد: اختلالات جنسي موجود در معتادان تفاوت عمده‌اي با افراد عادي جامعه ندارد ولي درمان آن با توجه به آسيب‌شناسي گسترده شخصيتي و روانشناختي آن‌ها نيازمند صبر بيشتري است.


فخرايي با بيان اينكه برخي معتادان به دليل وجود مشكلات جنسي به مصرف مواد مخدر روي مي‌آورند، افزود: مصرف مواد محرک مثل شیشه در روزهای ابتدايي و به صورت کوتاه مدت، اثرات مثبتی را بر روي تمايل جنسی فرد خواهد داشت و به علت مکانیزم‌های خاصی که در بدنش رخ می‌دهد، به وي حس اعتماد به نفس می‌دهد و وي تصور مي‌کند كه مشکلاتش با مصرف مواد از بین رفته و میل جنسی‌اش نيز افزايش يافته است، اما به مرور زمان بعد از مصرف به آن معتاد شده و دچار اختلالات جنسي مي‌شود.


وي ادامه داد: از دیگر اثرات وابستگی به این مخدرها اين است که فرد مصرف‌کننده تصور می‌کند هرگاه بخواهد یک رابطه جنسی مناسب داشته باشند، برای افزایش میل جنسي باید از این مواد استفاده کند، در نتیجه نسبت به مصرف این مواد وابسته‌تر شده و دیگر نمی‌تواند یک رابطه جنسی خوب بدون مصرف این مواد را تجربه کند در نتيجه ممکن است فرد پس از مصرف مواد به رفتارهای پرخطر جنسی دست بزند یا حتی به فردي تجاوز کند.


اين پژوهشگر بيان داشت: يكي از مهمترين نكات درماني در درمان معتادان حفظ و تداوم درمان نگهدارنده اعتياد و ايجاد تعادل و نظم در جنبه‌هاي مختلف زندگي فرد است كه مي‌تواند در رفع تدريجي اختلالات جنسي معتادان موثر باشد.


وي بيان داشت: رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و مشاركت مردم در حوزه‌هاي پیشگیری از اعتياد و آموزش بسيار خوب و موثر است، در عين حال بايد به دنبال روش‌هایی باشیم كه از مبتلا شدن افراد به این آسیب اجتماعی جلوگيري كنيم، همچين سایر ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط با مبارزه با مواد مخدر مي‌بايست به درستي به وظایف خود عمل کنند تا در جهت کنترل و کاهش مصرف مواد مخدر در کشور اثرات مثبتي را شاهد باشيم.


منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر96.07.16

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است