Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 91 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 130
دیروز  ------------------دیروز ------------------8969
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 9099

لزوم انتقال دانش مبارزه با مواد مخدر به کودکستان و مدارس/ ارائه اولویت بالاتر به کودکان و زنان برای پیشگیری

امتیاز کاربران
ضعیفعالی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی در کشور رفاه‌زداست گفت: می‌کوشیم با اقدامات علمی به بهره‌مندی از نظرات کارشناسانه و گفتمان‌های اجتماع‌محور و ایده‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در این مسیر گام برداریم.


به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی ربیعی در یازدهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد گفت: وقتی ظرفیت‌های جامعه نتواند به حجم خواسته‌های آن پاسخ دهد مشکل و بحران ایجاد می‌شود که متأسفانه با توجه به ظرفیت و ابزارهای موجود در جامعه نتوانسته‌ایم آن‌طور که باید به درخواست‌ها پاسخ دهیم، لذا نیازمند راهکار جدید در جامعه هستیم هرچند که این مسئله بین‌المللی است.

وی افزود: در مسئله حمل و فروش مواد مخدر انگیزه اقتصادی تأثیر مستقیمی دارد و وقتی افراد مواد مخدر مصرف می‌کنند، ماحصل این امر انگیزه‌های اجتماعی است که قطعاً با سال‌های گذشته تفاوت زیادی دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طبقه اجتماعی مصرف‌کننده مواد مخدر با سال‌های گذشته تفاوت زیادی پیدا کرده است که این را می‌توان در افراد دارای طبق اجتماعی بالا و همچنین شغل‌های مناسب و دارای تحصیلات عالی که قبلاً تعداد آنها انگشت‌شمار بود به عینه دید.

ربیعی تصریح کرد: امروز محله‌هایی که 30 سال پیش مشهور به سکونت مصرف‌کنندگان مواد مخدر بودند، فرق کرده است ضمن اینکه رابطه قوی و مستقیمی هم بین افراد مصرف‌کننده، محله‌ها،‌طبقات اجتماعی، شغل و تحصیلات به‌مانند گذشته دیگر برقرار نیست لذا باید با دانش جدید به مبارزه با این امر رفت.

وی خاطرنشان کرد: تنوع مصرف مواد مخدر نسبت به گذشته متفاوت شده که نیازمند بررسی دقیق‌تر این امر هستیم؛ چراکه لذت‌جویی، تنوع، ناکامی اجتماعی و افسردگی در سمت‌وسوی گرایش به مواد مخدر تأثیر بالایی دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: دانشی که بخواهد امروز غلبه‌کننده بر آسیب اجتماعی برای مبارزه با مواد مخدر باشد نیاز بسیار زیادی به گفت‌وگوی عمومی دارد.

ربیعی با تأکید بر اینکه بسیار زشت است که بگوییم چند تعداد معتاد در کشورمان وجود دارد، تصریح کرد: پنهان کردن تعداد معتادان در ایران دیگر امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: باید مبارزه با مواد مخدر و نحوه مقابله با آن و همچنین اطلاعات در این خصوص را به کودکستان، اجتماع، مدارس و گفتمان‌های عمومی برده تا نتایج بهتری را به‌دست بیاوریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اینکه تفکیکی بین مصرف قلیان و مواد مخدر قائل شویم بسیار خوب است ضمن اینکه امروز در این کنگره به عینه دیدم گام‌های روبه جلویی در این خصوص برداشته شده است.

ربیعی افزود: باید به سمت مدل خانواده‌محور، گفتمان‌محور و اجتماع‌محور در امر مبارزه با مواد مخدر برویم.

وی افزود: اگر مراقبت‌های لازم صورت نگیرد سن مصرف مواد مخدر در کشورمان پایین و پایین‌تر خواهد آمد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه با دانش بیشتر و اولویت بالاتری در امر پیشگیری از مواد مخدر برای کودکان و زنان باید اقدامات اساسی صورت گیرد، گفت:‌این قشر از جامعه درصورتی‌که نگاه ویژه‌ای به آنها نشود، طول عمر کمتر و آسیب‌های فراوانی خواهند دید.

ربیعی در پایان گفت: مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی در کشور رفاه‌زداست و ما می‌کوشیم با اقدامات علمی و بهره‌مندی از نظرات و گفتمان‌های اجتماع‌محور و ایده‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در این مسیر گام‌های بلندی برداریم.


منبع: فارس 96.06.22

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است