Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 112 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 222
دیروز  ------------------دیروز ------------------8969
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 9191

مهارت‌های زندگی مهمترین اصل آموزش در مقابله با اعتیاد است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


 یک روانشناس بالینی در رابطه با بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: اصل بحث مبارزه اجتماعی با مواد مخدر آموزش به پدران و مادران و توانمندسازي آنان در برابر واکنش‌های فرزندانشان برای مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی است .


 مینا کریم‌زاده در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: مهارت‌های زندگی مهمترین اصل آموزش در مقابله با اعتیاد است باید به والدین آموزش داد که این مهارت ها شامل چیست؟


وی با بیان اینکه منظور از مهارت‌هاي زندگي آن است كه فرد در رابطه با خود، جامعه و ديگران مسئولانه برخورد كند و تصميم‌گيري‌هاي صحيح در مواقع پرخطر داشته باشد، اظهار کرد: فردي كه مهارت‌هاي زندگي را ياد مي‌گيرد، بدون اينكه به خود يا ديگران صدمه بزند، مسئوليت‌پذير مي‌شود و در برابر مشكلات بهترين عكس‌العمل را نشان مي‌دهد.


اين روانشناس بالینی ادامه داد: بايد به پدر و مادرها آموزش دهيم و آنها را توانمند سازيم به عنوان مثال در گذشته زنان در هنگام آشپزي در خصوص مسائل زندگي صحبت مي‌كردند تا مشكلات را برطرف كنند و یا اینکه وقتي كودك با پدرش به خريد مي‌رفت، ياد مي‌گرفت كه چطور هنگام خريد چانه بزند ولی در شرایط کنونی اكثر كودكان از اين امكانات محرومند.


 كريم‌زاده با اظهار تاسف از اینکه امروزه نوجوانان فقط براي ورود به دانشگاه تلاش مي‌كنند، اضافه کرد: بنابراين جوان‌هايي را خواهيم داشت كه از نظر عملي هنوز کودک هستند،در وهله اول اجتماعی شدن مبارزه با اعتیاد خود پدرومادرها بايد اين مهارت‌ها را ياد بگيرند و دوم اينكه همان‌طور كه به بچه‌ها رياضي و جغرافيا فرا می گیرند، مهارت‌هاي زندگي را هم آموزش دهيم.


وي ، مهارت‌های دوست‌يابي، برقراري ارتباط اجتماعي، «نه» گفتن، تفكر نقد و تصميم‌گيري را از مواردی دانست که برای مقابله با اعتیاد مهم است و باید والدین و نوجوانان و جوانان آموزش ببینند.


کریم‌زاده با اشاره به اینکه اگر والدين با اين مهارت‌ها آشنا باشند و فرزندان خود را می توانند با اين مهارت‌ها مسلح كنند تا ميزان انحراف آنها كم شود،تصریح کرد:يكي دیگر از مهم‌ترين مهارت‌هاي پيشگيري از اعتياد، مهارت قاطعيت است، مثلا در هنگام فشار همسالان، «نه» بگويد.


به گفته وی ، والدین باید بدانند که روزی فرزند ما نیز در معرض تعارف مواد مخدر قرار مي‌گيرد و در آن روز ما كنار او نيستيم و او در يك آزمون سخت قرار مي‌گيرد، در اين زمان مهم‌ترين چيزي كه فرزند ما را حفظ مي‌كند، آموزش مهارت‌های زندگی است.


این روانشناس بالینی از مسوولان و دست اندکاران امر مبارزه با مواد مخدر خواست، بسترهای آموزش والدین در تمامی سطوح مختلف را فراهم کنند تا همه بصورت عمومی با اظهار نظرات کارشناسان و صاحب نظران برای مقابله با اعتیاد استفاده کنند.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.06.12

پربازديدترين خبرها طي هفته گدشته

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است