Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 420 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 18497
دیروز  ------------------دیروز ------------------23681
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 67854

خانواده نباید فرد معتاد را طرد کند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


متخصص روانشناسی بالینی با بيان اينكه خانواده نباید فرد معتاد را طرد کند، گفت: خانواده نباید از بیمار خشمگین شود اعتیاد تنها یک بیماری است و فقط با در نظر گرفتن و به باور رسیدن اینکه معتاد بیمار است می توان به نتایج خوبی در معالجه بیمار رسید.


دکتر پروانه محمدخانی در گفتگو با روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و نگاه جامعه به فرد معتاد گفت: اعتیاد یک بیماری مثل سایر بیماری‌ها است و باید بهداشت روانی جامعه در خصوص آن بالا برده شود اینکه ما بگذاریم بیماری ایجاد شود و بعد به فکر درمان باشیم علاج واقعه بعد از وقوع است .


وي ادامه داد: من معتقدم جامعه‌ يا خانواده‌ای که بیمار است فرد بیمار تولید می‌کند که این بیماری گاهی اعتیاد گاهی افسردگی و گاهی اضطراب و.. است.


متخصص روانشناسی بالینی ادامه داد: آگاهی‌بخشی‌ها در جامعه بسیار کم است حتی گاهي طرح‌هایی که مطالعات خوبی روی آن صورت نگرفته در جامعه اجرايي می‌شود که بازخوردهای منفی دارند و منجر به شکست می شوند، لذا باید طرح داشته باشیم و اعضای آن را پایلوت کنیم؛ اثربخشی طرح را قبل و بعد از اجرای طرح بايد ارزیابی کنیم چنانچه دیدیم تفاوتی ایجاد شد، طرح را همگانی و همه‌گیر نماييم.


محمدخاني بيان داشت: یکی از اولین اقداماتی که باید انجام شود رسیدگی به بهداشت روانی جامعه است تا به یک جامعه شاد و داراي دغدغه‌های اقتصادی - اجتماعی داشته باشیم، به خصوص باید روی نقش والدین و نهادهایی که بیشترین ارتباط را با مردم دارند از مهد کودک تا دانشگاه‌ها کار شود زیرا اعتیاد چیزی نیست جز راهبردهای فرد برای فرو نشانی حس‌های منفی‌اش.


وي افزود: معتقدم می‌توان با ایجاد حس‌های مثبت و جایگزین کردن با حس‌های منفی فرد که از جامعه یا خانواده برمی‌آیند و تبدیل به آسیب می‌شوند مقابله کرد.


اين استاد دانشگاه و آسیب شناس درباره آمار اعتیاد در زنان اظهار داشت: طبق آخرین آماری که داریم حدود 9 درصد از مصرف‌کنندگان مواد مخدر زنان و مابقي مردان هستند که این متاسفانه خبر خوشی نیست حتی یک درصدش چه برای زنان و چه برای مردان بد است ولی به اعتقاد من باید آسیب شناسی کرد تا به علت اصلی گرایش زنان به مواد مخدر پي ببريم؛ چه بسا مشکل عمده ما همان 91 درصد است که 9 درصد از دل آن برمی‌آید مثلا دختر پدری که اعتیاد دارد یا زن مردی که معتاد است و کم کم به سمت مواد کشیده می‌شوند و می‌توان گفت این 9 درصد غالبا زاییده آسیب اول است، لذا باید بیشترین سرمایه‌گذاری و تمرکز روی اعتیاد آقایون گذاشته شود تا نتیجه بهتری گرفت.


محمدخاني تاكيد كرد: من سرمایه گذاری برای از بین بردن اعتیاد در زنان را نفی نمی‌کنم اما اگر در اين حوزه برای زنان کار می‌شود باید در بستر جامعه و با توجه به امنیت و احترامشان و با توجه به اینکه مورد خشونت قرار نگیرند، کاري انجام شود.


وي در انتها به نقش مهم خانواده اشاره کرد و یادآور شد: خانواده بیشترین کمک در شکل نگرفتن بیماری را دارد اما وقتی شکل گرفت و این آسیب و بیماری درخانواده به وجود آمد یکی از سخت ترین شرایط روانی برای درمان در خانواده ایجاد می‌شود.


وي تصريح كرد: خانواده نباید فرد معتاد را طرد کند بلكه باید وی را تشویق کند و ابزار و مکان درمان را برای فرد مهیا کند، خانواده نباید از بیمار خشمگین شود اعتیاد تنها یک بیماری است و فقط با در نظر گرفتن و به باور رسیدن اینکه معتاد بیمار است می توان به نتایج خوبی در معالجه بیمار رسید.


منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر96.05.17

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است