Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 401 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 18398
دیروز  ------------------دیروز ------------------23681
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 67755

تشکل‌های مردمی در مقابله با اعتیاد می‌توانند جایگاه خوبی داشته باشند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


 تحلیلگر مسایل اجتماعی درباره بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: در محورهای آموزش و پیشگیری به منظور مقابله با اعتیاد تشکل‌های مردمی و سمن‌ها می‌توانند جایگاه قابل قبولی داشته باشند.


سارا محمدی زاده در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: دولت با تعامل ستاد مبارزه با مواد مخدر باید با مدیریت و شفاف‌سازی فعالیت سمن‌ها را در راستای مقابله با اعتیاد پررنگ‌تر کند.


وی با بیان اینکه انسجام و یکپارچگی نهادهای متولی در صدور مجوز و سیاست‌گذاری‌ها برای حمایت از فعالیت سمن‌ها و نهادهای مردمی ضروری است، اظهار کرد: امروز دولت فقط نقش نظارتی داشته و متولیان امر مبارزه با مواد مخدر باید واقف باشند که تشکل‌های مردمی بیش از نهادهای دولتی می‌توانند مسیر اجتماعی شدن مبارزه با اعتیاد را همواره کنند و در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی فعال شوند و اقشار مختلف مردم را به اهمیت این موضوع و خانماسوز بودن مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی آگاه کنند.


این تحلیلگر مسایل اجتماعی یکی ازدلایل افزایش جمعیت معتادان کشور را  کم رنگ شدن نقش سمن‌ها  و تشکل‌های مردمی در پیشگیری و مقابله با اعتیاد دانست و گفت: از آنجا که برنامه‌های آسیب‌های اجتماعی در محورهای مختلف مانند پیشگیری، آموزش، کنترل و مقابله از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است، باید تشکل‌های مردمی را وارد عرضه مقابله با اعتیاد کرد.


محمدی‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر 85 درصد از بخش ترک اعتیاد در دست خصوصی است و به وسیله این بخش اداره می‌شود، افزود: متاسفانه نقش  تشکل‌های اصیل و دلسوز مردمی کمتر در این زمینه دیده می‌شود.


وی با اشاره به اینکه اعتیاد به مصرف مواد مخدر پیشرفت زیادی داشته و مقابله با آن به امری دشوار مبدل شده است، گفت: اما با این وجود اقدامات خوبی در حوزه پیشگیری و مقابله صورت گرفته ولی باید بصورت ضربتی برنامه‌های مبارزه اجتماعی با مواد مخدر که مبتنی بر اطلاع‌رسانی و آموزش است، عملیاتی کرد.


این جامعه‌شناس تصریح کرد: کارشناسان حوزه موادمخدر باید در عرصه پیشگیری و مبارزه شیوه‌های نوین و نرم‌افزاری را بکار گیرند و دولت تسهیلات ویژه‌ای را برای فعال شدن تشکل‌های مردمی و سمن ها برای خدمت در حوزه مقابله با اعتیاد ارایه دهد.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.05.08

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است