Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 111 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 1455
دیروز  ------------------دیروز ------------------12333
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 86932

تجارت تریاک در افغانستان قانونی می‌شود؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام آنکه افغانستان به دنبال قانونی کردن تجارت تریاک است و در نظر دارد به عنوان یک محصول قانونی امکان تجارت و تبادل آن در بازارهای قانونی را کسب کند گفت: هرچند مقامات افغانستان به دنبال این مسئله هستند اما اجازه این اقدام برای آن‌ها صادر نخواهد شد.

اسدالله هادی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان اینکه افغانستان به دنبال قانونی کردن تجارت تریاک است و در نظر دارد به عنوان یک محصول قانونی امکان تجارت و تبادل آن در بازارهای قانونی را کسب کند گفت: بر اساس مصاحبه مسئولان افغانستان و منابع این کشور، مسئله قانونی کردن تجارت تریاک در این کشور مطرح شده و این موضوع را دنبال می‌کنند که البته یکی از دلایل آن، این است که آن‌ها توان مقابله با کشت خشخاش در افغانستان را ندارند.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش مقامات افغانستان، مناطقی که کشت خشخاش در آن‌ها انجام می‌شود بویژه ولایت هلمند و قندهار عمدتا مناطق تحت تسلط و حمایت طالبان هستند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: این در حالیست که تقریبا 90 درصد کشت خشخاش افغانستان در این دو ولایت انجام می‌شود که قاعدتا دولت هیچ تسلطی بر آن‌ها ندارد، تا جایی که دولت افغانستان حتی در برخی از نقاط دیگر افغانستان، کشاورزان را تشویق به کشت خشخاش می‌کنند.

هادی نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال که قانونی شدن تجارت تریاک چه تبعاتی برای ایران و منطقه به دنبال خواهد داشت؟ گفت:‌ هرچند مقامات افغانستان به دنبال این مسئله هستند اما اجازه این اقدام برای آن‌ها صادر نخواهد شد زیرا برای کشت قانونی باید از UNODC مجوز دریافت کنند و سهمیه کشت آن‌ها مشخص شود، همان طور که در حال حاضر بسیاری از کشورها  برای تهیه دارو و یا سایر مصارف مجوز کشت خشخاش دارند.

به گفته وی، در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان همچون هند و فرانسه، مجوز کشت قانونی خشخاش را داشته و ایران نیز تا پیش از انقلاب اسلامی این سهمیه را داشت که بعد از انقلاب این سهمیه حذف شده است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین خاطرنشان کرد: قاعدتا کشورهایی که سهمیه کشت قانونی خشخاش را دارند ،کشت تحت کنترل انجام داده و قیمت آن‌ها نیز بسیار پایین‌تر از قیمت قاچاق است.

هادی نژاد در ادامه تاکید کرد: صددرصد اجازه قانونی تجارت تریاک به افغانستان داده نخواهد شد و این طرح عملیاتی نخواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: قانونی شدن تجارت تریاک اقدام بسیار خوبی است و اگر دولت افغانستان بتواند تجارت تریاک را قانونی کند با توجه به آنکه در حال حاضر نمی‌تواند جلوی کشت مواد مخدر را در افغانستان بگیرد، پس از قانونی شدن آن، تمامی کشورها خشخاش و تریاک را از آن‌ها خریداری خواهند کرد و به این ترتیب دیگر مواد مخدر قاچاقی آنجا نمی‌ماند که بخواهند آن را تبدیل به هروئین کنند و یا بخواهند از طریق ایران آن را به بازارهای مصرفی اروپا و سایر نقاط دنیا برسانند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین از افزایش حداقل 40 درصدی کشت تریاک در افغانستان خبر داد و گفت: طبق منابع و اطلاعاتی که از داخل افغانستان داریم در سال جاری به علت بارندگی مناسب و همچنین آفت کم و همچنین آنکه دولت افغانستان به علت درگیری‌های متعدد در حوزه‌های گوناگون با گروه‌های طالبان داشته، امکان امحای کشت خشخاش را پیدا نکرده است، در سال جاری پیش‌بینی می‌شود که کشت تریاک حداقل تا 30 درصد در کشور افزایش پیدا کرده باشد.

هادی نژاد ادامه داد: روند قیمت‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت هر کیلو تریاک در افغانستان 600 هزار تومان است در حالی که این قیمت قبلا 850 هزار تا یک میلیون تومان بوده است که این کاهش قیمت نیز نشان دهنده افزایش تولید در افغانستان است.

وی درباره قیمت تریاک در ایران نیز گفت: چنانچه قاچاقچیان بتوانند با وجود انسداد مرزها تریاک را وارد کشور کنند و آن را به مرزهای غربی کشور با هدف رساندن به بازار مصرفی اروپا برسانند تقریبا قیمت آن هر کیلو تریاک تا 6 برابر افزایش خواهد یافت.

وی همچنین اعلام کرد:‌ در حال حاضر در برخی مناطق گرمتر افغانستان، برداشت محصول شروع و توزیع آن در بازار آغاز شده است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه عنوان کرد: پاکستان مهم‌ترین نقطه‌ایست که تریاک برداشت شده در افغانستان به آنجا  منتقل و  از طریق دریا و مرزهای جنوبی به سایر نقاط دنیا توزیع می‌شود این در حالیست که در سال گذشته ارتش پاکستان تصمیم گرفت مناطقی را که روبه‌روی دو ولایت هلمند و قندهار افغانستان قرار دارند را دیوارکشی و مسدود کند که این طرح با وجود تغییر و تحولی که در ارتش پاکستان اتفاق افتاد محقق نشد و در حال حاضر منتفی شده ا ست.

هادی نژاد ادامه داد: بر اساس گزارش افسران رابط پاکستان، حداقل حدود 40 درصد تولید خشخاش افغانستان وارد پاکستان می‌شود. این در حالیست که مقصد اصلی آن‌ها اروپا بوده و چنانچه بتوانند تریاک، هروئین و... را از پاکستان به کشورهای غربی و اروپایی برسانند قیمت آن 50 تا 100 درصد افزایش خواهد یافت.

وی همچنین اعلام کرد: کاهش قیمت تریاک موجب تغییر مصرف مخدرها در کشور نخواهد شد زیرا کسانی که تریاک مصرف می‌کنند، کمتر به سمت مواد دیگر گرایش می‌یابند و آن‌ها که شیشه مصرف می‌کنند نیز چنانچه شیشه و مواد صنعتی گران شود قاعدتا به سمت هروئین تمایل می‌یابند یا هروئینی‌ها به سمت شیشه گرایش می یابند لذا کاهش قیمت تریاک در نوع مخدر مصرفی معتادان تاثیری نخواهد داشت.

منبع: ایسنا 96.02.18

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است