Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 177 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 10999
دیروز  ------------------دیروز ------------------12299
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 56985

تحقق رویکرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر به ارزیابی برنامه های اجتماعی نیاز دارد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

یک پژوهشگر حوزه اعتیاد بر این باور است که برای تحقق رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باید طرح ها و برنامه های اجتماعی بطور مستمر مورد ارزیابی قرار گیرد و هماهنگی کامل بین سازمانها و نهادهای اجتماعی و فرهنگی برای ارایه خدمات حمایتی و انجام اقدامات پیشگیری از اعتیاد ایجاد شود.


مصطفی میرزا آقایی در گفت و گو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: در حال حاضر مهمترین راه مبارزه اجتماعی با مواد مخدر ، سياست گذاري مشخص در حوزه حمايتي و آسيب هاي اجتماعي، جدي گرفته شدن امور اجتماعي بويژه آسيب ها، توجه کافي به برنامه‌هاي اجتماع‌محور برای مقابله با اعتیاد است که باید تحقق یابد.


میرزا آقایی اظهار کرد: فعال شدن سازمان‌هاي مردم‌نهاد قدم مثبت دیگری براي کاهش اعتياد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی است، مردم ما آشنايي کمي با سازمان‌هاي مردم‌نهاد دارند و رسانه‌ها بايد نقش پررنگ تري براي اطلاع و آگاهی مردم با اين سازمان‌ها ايفا کنند تا آنان و ارگان هاي مربوطه تشکل های مردمی را بپذیرند و اقدامات پیشگیرانه را به اجرا درآیند.


وی ادامه داد: اگر بتوانيم آسيب هاي اجتماعي را واقعا اجتماعي کرده و براي کاهش اين آسيب‌ها مردم را درگير و دغدغه مند کنيم، به نتايج بهتري دست پيدا خواهيم کرد.


این پژوهشگر اجتماعی تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی مانند فقر، طلاق، نارضايتي از زندگي، نبود نشاط اجتماعي بسترساز رشد اعتياد به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در جامعه هستند و در يک تسلسل بي پايان اعتياد مي تواند معضلات دیگری را به وجود آورد .


میرزا آقایی خاطرنشان کرد: متاسفانه باندهاي مافيايي از توليد و توزيع مواد مخدر سودهاي کلاني به جيب زده و چرخه اقتصادي بزرگي به وسيله اين مواد افيوني نه تنها در ايران که در کل جهان به وجود آمده و مبارزه با آن را مشکل مي‌سازد، اگر در گذشته‌ها چند ماده مخدر در بازار وجود داشت و مصرف کننده مجبور بود به همان مواد سنتي اکتفا کند، اما امروز انواع مواد مخدر صنعتي بازاري متنوع و حق انتخابي گسترده را براي فرد معتاد فراهم کرده است .


به گفته وی، رابطه اعتیاد با جامعه دو سویه است و همه مردم برای مبارزه اجتماعی با آن باید احساس وظیفه و تکلیف کنند تا نسل های امروز و آینده در امان بمانند.


میرزا آقایی افزود: اين معضل چالش برانگیزترین مسئله اجتماعی است که ابعاد فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و غیره را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و زنگ خطري براي خانواده و جامعه است ، باید با عزمی راسخ در برابر مواد مخدر ایستاد و با تکنیک کارشناسانه بستر جامعه را برای پیشگیری از این معضل آماده کرد.

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.01.27

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است