Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 129 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 10918
دیروز  ------------------دیروز ------------------12299
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 56904

فعالیت بیش از۳۰۰۰ سمن درحوزه مبارزه با مواد مخدر/ لزوم افزایش سمن ها در حوزه پیشگیری

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

افشار با بیان اینکه بیش از۳۰۰۰ سمن درحوزه مبارزه با مواد مخدرفعالیت می کنند گفت: درحال حاضر تعداد ان جی اوهایی که در زمینه درمان فعالیت می کنند بسیار بیشتر است ولی باید تعداد آنها در زمینه پیشگیری ،حمایت و ایجاد شغل و حرفه افزایش یابد.

پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شبستان در خصوص خروجی اقدامات صورت گرفته برای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: مفهوم رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر این است که ما یک تعدادی آسیب دیده اجتماعی و معتاد در کشور داریم که سه درصد را شامل می شود لذا 97 درصد از مردم جامعه ما در بحث اعتیاد سالم هستند در واقع اجتماعی شدن به معنای واقعی یعنی اینکه این 97 درصد نسبت به سرنوشت ،درمان ،حفظ پاکی و زیر پر و بال گرفتن این افراد حساس شده و واکنش نشان دهند.

وی بیان کرد:این اتفاق رخ نمی دهد مگر اینکه ما بخواهیم یک مشارکت طلبی، حمایت‌خواهی،حمایت‌جویی و گردآوری همه افراد کلیدی را در کنار خودمان داشته باشیم،اقدامات بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته است. وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر جلسات متعددی را با گروه های مرجع، خبرنگاران، هنرمندان، سینماگران، طلاب، وعاظ، مداحان، ائمه جمعه و ورزشکاران و همه گروه های موثر اجتماعی گذاشتند و این حساسیت را به آنها منتقل کردند، آنها نیز گام های خوبی را در این زمینه برداشتند.

افشار ادامه داد: در حال حاضر ما شاهد هستیم که ایجاد انگیزه، حساسیت، دغدغه خاطر نه تنها در دولتمردان ما بلکه در مردم ما هم ایجاد شده است. اکنون اون بی تفاوتی که نسبت به معتاد و مواد مخدر وجود داشت حالا وجود ندارد. حالا ممکن است حساسیت آنهاکاملا نهادینه شده و منطقی هم نباشد اما همین که مردم می گویند چرا معتاد در خیابان هست در حقیقت برای این است که این موضوع برایشان مهم شده غلط یا درست آیا که آیا باید باشد یا نباشد جای خود دارد ولی نشاندهنده این است که ما توانستیم توجه مردم و مسئولان را نسبت به این موضوع جذب کنیم.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد:همچنین جلسات متعدد دیگری نیز در این زمینه برگزار کردیم. جلسه ای در مجتمع فرهنگی شقایق با حضور 50-60 نفر از کلیدی ترین هنرمندان سینماگران، بازیگران، ورزشکاران و خیرین به نام کشور که جزو افراد موثر در جامعه بودند برگزار کردیم در این جلسه آقای وزیر شخصا شرکت کردند و هر کدام از آنها نظرات خود را در این زمینه مطرح کردند که چگونه می توانند از وجود این گروه های مرجع که مورد وثوق مردم هستند، استفاده کنیم برای اینکه افراد جدیدی به سمت و سوی مواد مخدر سوق پیدا نکنند.

افشار اظهار کرد: ما چشم انداز این کار را روشن می دانیم اما اعتقاد داریم که ورود تک تک اینها به تنهایی به این عرصه موثر نیست باید تشکل سازی شود و لذا تشکل های مختلفی را در هر کدام از این حوزه های ورزشی، هنرمندان، متخصصان و دانشمندان شکل می دهیم که در آن قالب تشکلی خودشان مبانی علمی نحوه پیشگیری از اعتیاد، نحوه حمایت از معتادان بهبودیافته و ایجاد شغل و حرفه برای آنها را در هر زمینه ای که علاقه مندی داشته باشند تحت آموزش قرار بگیرند و بتوانند در قالب تشکل خودش کار را پیش ببرند.

وی با بیان اینکه وضعیت سمن ها وضعیت مطلوبی است، تصریح کرد: ما بیش از سه هزار و اندی ان جی او که در زمینه مبارزه با مواد مخدر کار می کردند، سال 94 دو هزار و 271 از این سمن ها را در سطح بندی ای که انجام دادیم، حایز شرایط تشخیص دادیم که در بانک اطلاعاتی ستاد ثبت شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: ما این سمن ها را در سه سطح یک، 2 و 3 طبقه بندی کردیم، اینها را آموزش های منطقه ای، استانی و کشوری دادیم و کار خوبی در این زمینه انجام شد. در سال 95 موفق شدیم تعداد دیگری از ان جی اوها که در این رده بندی حایز شرایط نشده بودند را توانمند کنیم که به تعداد دو هزار و 271 افزوده شود و رقم به دو هزار و سیصد و اندی رسید و مطمئنا در سال 96 هم این رقم توسعه پیدا خواهد کرد.

وی گفت: نگاه ما این است که ان جی اوها اول تعدادشان افزایش یابد، دوم اینکه تنوع حوزه فعالیت داشته باشند مثلا در حال حاضر تعداد ان جی اوهایی که در زمینه درمان فعالیت می کنند بسیار بیشتر است ولی اعتقاد ما بر این است که تعداد آنها در زمینه پیشگیری ،حمایت و ایجاد شغل و حرفه برای معتادان افزایش پیدا کند.

افشار با بیان اینکه فعالیت سمن نقش بیسار مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد دارند تصریح کرد: اگر ما می خواهیم در این زمینه توفیق پیدا کنیم باید کار مردم را به خودشان واگذار کنیم کار مرتبط با مواد مخدر به جزء حوزه امنیتی آن که یک کار حاکمانه و عامرانه است،ما بقی بخش های نرمش شامل پیشگیری، درمان ،کاهش آسیب، صیانت ،توانمند سازی و اشتغال هیچ کدام از اینها کار دولتی نیست دولت فقط باید سیاست گذاری، برنامه ریزی و حمایت کند این را باید خود مردم و معتادان بهبود یافته انجام دهند که هم قیمت تمام شده کالا و خدماتشان ارزانتر و هم اثربخشی آن بیشتر است و هم مقبولیت بیشتری دارد.

منبع: شبستان 96.01.06

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است