Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 110 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 10442
دیروز  ------------------دیروز ------------------4366
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 14808

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر: استان سمنان كمترين ميزان مرگ و مير ناشي از اعتياد را دارد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر اعلام كرد: استان سمنان كمترين ميزان مرگ و مير ناشي از اعتياد را دارد.

به گزارش روابط عمومي شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر سمنان؛ بابك دين‌پرست در جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان سمنان گفت: بر اساس آمار منتشر شده از سوي سازمان ملل سالانه 200هزار معتاد بدليل سوء مصرف موادمخدر در جهان جان خود را از دست مي‌دهند كه ميزان اين مرگ و مير در ايران 4200 نفر است .

وي از كاهش 3/28درصدي (بيست و هشت و سه دهم درصد) مرگ ومير ناشي از مصرف موادمخدر در هفت ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: روزانه 11 نفر بدليل سوء مصرف موادمخدر در كشور جان خود را از دست مي‌دهند.

دين پرست با اشاره به اينكه 1208 سمن فعال در حوزه مبارزه با موادمخدر در كشور فعاليت دارند گفت : از اين تعداد46 درصد در حوزه فرهنگي و 54درصد در حوزه درمان و كاهش آسيب فعاليت مي‌كنند.

وي با بيان اينكه 70درصد از معتادين استان سمنان مواد سنتي مصرف مي‌كنند، اظهار داشت: يك شيب جدي به سمت مصرف مواد صنعتي در كشور وجود دارد كه بايد مراقبت كنيم اين تغيير الگوي مصرف در استان سمنان ايجاد نشود.

دين پرست از اجرا نشدن تصويب نامه سال 90 هيئت وزيران براي حمايت از معتادين انتقاد كرد و افزود: اين تصويب نامه شامل دريافت خدمات بيمه و بستري معتادين است و وزارت تعاون آنرا اجرا نكرد.

وي ابراز اميدواري كرد با اختصاص بودجه در سال آينده اين تصويب نامه اجرايي شود.

معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌هاي مردمي از اختصاص 5 درصد بودجه اشتغال كشور به بهبوديافتگان خبر داد و گفت : اين بودجه جهت اجرا به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي ابلاغ شد.

اين مقام مسوول در ستاد ابراز اميدواري كرد: با توجه به اينكه بكارگيري معتادين بهبود يافته توسط سازمانها و كارفرمايان با مشكل مواجه است با تشكيل تعاونيهاي ملي فراگير مشكل اين افراد مرتفع گردد.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر با اعلام برخورد با مراكز غير مجاز ترك اعتياد گفت: در اين رابطه 184 مركز بدليل عدم اخذ مجوز تعطيل شدند.

دين‌پرست حمايتهاي اجتماعي از بهبوديافتگان را اولين قدم براي افزايش ماندگاري آنان دانست و افزود : خوشبختانه استان سمنان در اين زمينه در وضعيت مطلوبي به سر مي‌برد.

وي اعلام كرد: اموال غير منقول مصادره شده از قاچاقچيان موادمخدر براي توسعه مراكز درمان و اشتغال بهبود يافتگان در اختيار شوراي هماهنگي استانها قرار مي‌گيرد.

اين مقام مسوول در ستاد اذعان داشت: متوسط اعتياد در كشور دو و شصت و پنج صدم درصد جمعيت بزرگسال 15 تا 64 سال است كه استان سمنان با دارا بودن دو و چهل و يك صدم درصد از ميانگين كشوري پايين تر است.

دين پرست با اشاره به اينكه سازمان بهزيستي مسئوليت قانوني نسبت به صدور مجوز كمپ هاي ترك اعتياد را دارد گفت: بايد با افزايش كمپ‌ها شرايط را به گونه اي فراهم نماييم تا متقاضيان ترك اعتياد راحتتر بتوانند با مراجعه به اين كمپ ها از خدمات اين مراكز برخوردار شوند 

وي از استاندار خواست زمينه ايجاد يك مركز اقامتي ويژه زنان در استان را فراهم كند.

ايشان با اشاره به اينكه در يك برنامه 5 ساله 40درصد جمعيت 15 تا 64 سال كشور تحت پوشش برنامه‌هاي پيشگيري از اعتياد قرار خواهند گرفت؛ يكي از مشكلات اجراي اين طرح را تامين بودجه لازم براي آن عنوان كرد و افزود: دستگاههاي عضو ستاد وظيفه دارند 80 درصد از اعتبارات مورد نياز براي فعاليت‌هاي تصريح شده در سمن را تامين نمايند.

همچنين دبير شوراي مبارزه با مواد مخدر استان با ارائه گزارشي از عملكرد كميته سازمان‌هاي مردم نهاد و توسعه مشاركت‌هاي مردمي شوراي هماهنگي استان اظهار داشت: در استان سمنان 11 سازمان مردم نهاد فرهنگي و 7 مركز مجاز اقامتي درماني با شوراي هماهنگي استان همكاري مي‌كنند. 

خلخالي با اعلام تصميم گيري شورا در خصوص تعطيلي سه مركز غير مجاز ترك اعتياد در شاهرود به چالشهاي پيش روي بهبود‌يافتگان اشاره كرد و افزود: مشكل اشتغال، عدم اعتماد بانكها نسبت به بهبود يافتگان و مشكل بكار گيري اين افراد توسط كارفرمايان از مهمترين دغدغه‌هاي آنان است .
در ادامه دكتر جندقي، رئيس كميته فرهنگي و پيشگيري شوراي هماهنگي استان با اشاره به اينكه در طرح پيشگيري اوليه از اعتياد 204 هزار نفر مشاركت دارند افزود: اين طرح 45 تا 50 درصد دانشجويان استان را تحت پوشش دارد.

وي از برگزاري 63 همايش علمي پيشگيري اوليه از اعتياد خبر داد و افزود: تخصيص دير هنگام بودجه و كم بودن ميزان اعتبار، عدم تعيين شاخص هاي مناسب به منظور نظارت بر انجام برنامه ها، كمبود نيروي انساني متخصص و عدم اولويت امور مربوط به مبارزه با موادمخدر از سوي دستگاههاي اجرايي را از مهمترين موانع و مشكلات موجود در تحقق برنامه هاي ستاد ياد كرد.

رئيس كميته فرهنگي پيشگيري استان تاكيد زياد دستگاهها بر هزينه كرد و عدم توجه كافي به برنامه ها و خدمات ارائه شده را از نقاط ضعف موجود دانست.

دكتر محمدي، رئيس كميته درمان و حمايت هاي اجتماعي شوراي هماهنگي استان نيز طي گزارشي، به اعلام برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته تاكنون پرداخت و افزود: در استان سمنان 7 مركز اقامتي در حال فعاليت مي باشد كه 2300 نفر در اين مراكز تحت درمان قرار دارند.

وي با بيان اينكه 83 درصد معتادين داراي شغل بوده‌اند گفت: پوشش بيمه‌اي اين افراد از نكاتي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.


منبع خبر: روابط عمومي شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر سمنان91/12/15

 

پربازديدترين خبرها طي هفته گدشته

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است